acupuncture1

נקודות דיקור

הכי פשוט ללחוץ ctrl+f לחיפוש הנקודה הרלוונטית 

מרידיאן הריאות

LU1
מיקום: צון מתחת ולטרלית ל2.
נק’ השולטת בנשימה, צ’י הראות מגיע לכל מקום בגוף. עוזרת ליצירה ופיזור צ’י. נק’ ההתראה- מטפלת באיבר. נק’ מפגש עם מרידיאן הטחול. מחזקת wei qi כאשר פטוגן חדר פנימה לא בשלבים ראשונים של חדירת פתוגן. מאזנת ריאות. לסטג’ בריאות- צ’י שלא יורד, פתוגן, צער. להוצאת ליחת חום בחוסר בראות וטחול. מנקה עודף מהראות. לכאבים אקוטיים במחלות כרוניות. סטג’ של דם הלב בחזה. לכאב בכתף, שרירי חזה. לכל בעיות הנשימה. השפעה על מעי גס.

LU2
מיקום: בשקע מתחת לקלויקולה, קצה לטרלי, גבול כתף-דלתואיד
כמו 1 רק יותר חלשה. יותר לבעיה במרידיאן. מפזרת נוזלים מאזור הפנים. בשיעל יבש תלחלח. לבעיות בתקשורת לא טובה. פותחת את הקשר בנינו לעולם.

LU3
מיקום: 3 צון מהכתף, ברווח בין השריר לעצם, לטרלית.
נק’ חלון לשמיים, נק’ פיצול של המרידיאן המתפצל. מחזקת מתכת. מונעת העלבה של כבד-עץ. מיטיבה עם הPo, כשהאדם חש נעול בתוך עצמו, לא קשור לחיים. או לא מצליח להיפתר מפחדים, רגשות ודפוסי התנהגות. מאזנת Po ו Hun. כשיאנג עולה לפנים פנים אדומות, דימומים,. כעסים תסכולים, עצבים

LU4
מיקום: צון מתחת ל3.
נק’ מקומית. לכאבים באזורה. עפ”י יפנית- משפרת יכולת חמצון של הראות. משחררת פינה מידיאלית עליונה של השכמה, אזור SI13,14.

LU5
מיקום: בשקע המרפק, לטרלית לגיד צמוד לוריד.
נק’ ים, נק’ מים- נק’ פיזור. לחום (ברונכיטיס אקוטי, דלקת בגרון). דיקור תכוף שלה ימלה את הריאות במים. מחזקת יין ריאות ומלחלחת בעיקר לאחר מחלה כרונית. משפיעה על שלפוחית לפתיחת מעברי מים, לקושי במתן שתן ובצקות בעיקר בידיים. יכולה לטפל בלחות(לא עיקרית) מורידה ל”ד. משפיע על גידים ורצועות בזרוע. לבעיות במרפק.

LU6
מיקום: 5 צון מ5, בקו שמחבר 5 עם 9.
נק’ הצטברות. משפרת תנועה, מניעה. נק’ רפלקס לדלקת ריאות. מצבים אקוטיים ועודף בראות במיוחד התקף אקוטי של אסטמה., ושיעול (ראה קומב’).מלחלחת ומקררת ראות. סטג’ עקב פתוגן במיוחד לחות בריאות. דימום בריאות.

LU7
מיקום: בין שני הגידים ליפני הגבעה בעצם.
נק’ חיבור ל LI1, נק’ פתיחה של CV, ייתן איכות, אם ארצה לפתוח אותו אדקור KID6. נק’ פיקוד לראש, צוואר ועורף. נק’ כוכב לשמיים. נק’ ראשית לשחרור חיצון וסילוק פתוגן בשלבים ראשונים. מחזקת פיזור wei qi. לחות בפנים, אף נוזל, צינון בשילוב LI4. כל נק’ החיבור הן לכיוון האיבר, LU7 הפוכה, פונה החוצה, מוציאה עודף וגודש. לטיפול כשרוצים ליזע. מאוד משחררת פיזית ונפשית.

LU8
מיקום: 1 צון לפני 9.
נק’ נהר, נק’ מתכת- נק’ השעה. לבעיות ריאות וגרון. לטיפול בבעיות הזעה עקב חוסר במתכת. נק’ נהר משפיעה על גידם ורצועות באזור פרק כף היד. אסורה למוקסה.

LU9
מיקום: מפרק כף היד לאחר הגיד הראשון. צמוד לאיפה שלוקחים דופק.
נק’ פלג, נק’ אדמה- מכניס איכות של אדמה לתוך המתכת, מרכך כלי דם, מחזקת צ’י באופן כללי, מקור מli6, חיזוק, נק’ מפגש של כלי הדם. הנק’ הכי טובה לחיזוק הריאות. (לחיזוק צ’י ראות עדיף SP3,ST36), טובה לכל בעיות נשימה כרוניות. למצבי חוסר פנימי. מכווינה לכיוון נכון של צ’י הריאות. מלחלחת במקרי יובש בריאות. מחזקת דופק ריאות. מפזרת לחות, מחזקת יין ריאות. נק’ חשובה לחולשה של zong qi שמביאה לסירקולציה לקויה של צ’י ודם לגפיים(קור בגפיים).

LU10
מיקום: עצם מטאטרסל ראשונה של האגודל. תום אותה, אמצע הדרך, פנימה בגבול העצם.
נק’ מעיין, נק’ אש, בד”כ שימוש בפיזור. מסלקת חום מהאיבר ומהמרידיאן. עודף חום באיבר, דלקות במרידיאן, אפשר לפזר ואפשר לדמם. (דלקת ראות, דלקת גרון, חום גבוה, צרידות, בעיות עור עקב חום). מקומית לכאב באגודל. נקודה אמפירית להפסקת התקף אסטמה אקוטי, חיזוק במקרה גב תפוס (כדי להרפות מBL).

LU11
מיקום: בסיס ציפורן מידיאלי של האגודל.
נק’ באר, נק’ עץ, נק’ goust. בפיזור לעודף חום במרידיאן, גרון שקדים, חום מנטאלי. בחיזוק מראה תפקוד תקין של האיבר, טיפול tmm-מפזרים בצד הכואב ומחזקים בצד השני. יחד עם 10 לדלקת בגרון. מצב אקוטי של פלישת רוח בעיקר חום. מפזרת את צ’י הראות, מטפלת במאניה דפרסיה, נחשבת כנק’ החייאה.

 

מרידיאן המעי הגס

LI1
מיקום: אצבע, בסיס ציפורן מידיאלי.
נק’ באר, נק’ מתכת- יוצרת מירכוז של האנרגיה. נק’ השעה. מעולה לכ.גרון, מטפל במיידי. יחד עם 2 טיפול מתכת מים. לפציאליס בשילוב ST45. טיפול בTmm. בדימום או פיזור לרוח חום וגפ”ח- כ.ראש, שיניים, דלקת גרון. חום גבוה,חום בדם, חום בריאות. מעודדת הזעה. מנקה חום ממעי גס. מרגיע את הנפש למצבי עודף ב Yang ming-חוסר שקט, לחץ בחזה. לאסטמה עם חום בחזה, חרשות בקילוחין.

LI2
מיקום: בחיבור עם כף היד לפני המפרק.
נק’ מעיין, נק’ מים- מקררת, נק’ פיזור (מים על מתכת-מפזרת). לדלקות במעיים. רוח וחום באיבר (עצירות, צואה יבשה), ובמרידיאן (צוואר, שיניים,עיניים, דלקות בפנים, פריחות).

LI3
מיקום: בחיבור עם כף היד אחרי המפרק.
נק’ פלג, נק’ עץ. מפזרת סטג’ לאורך המפרקים- Bi syn, דלקות באצבעות ובכתפיים. לסטג’ בצ’י הכבד, עצבנות ומתח. בעיות שקשורות לרוח- תיקים, עויתות. עצירות. כ.שיניים בשילוב LI4.

LI4
מיקום: מצמיד אגודל לכד היד, על הגבעה בשיא גובה.
נק’ מקור, נק’ פיקוד על הפנים והפה. נק’ כוכב לשמיים. נק’ מפגש עם yang wei mai, נק’ מפגש עם Bl+Si. מוסתת wie qi-מוסתת הזעה. מסלקת רוח ומשחררת חיצון. טובה לאלחוש-מרגיע כאב, בעיקר לאזור הפנים.מניעה ופותחת סטג’-דם ברחם, זירוז לידה. משקמת יאנג. לבעיות זרוע וכתף בצד האנטריורי. טובה לעיניים- גורמת לברק, מחזירה ראיה טובה, גם מעלה וגם מורידה צ’י וגודש. מסלקת גושים וליחה בגרון.

LI5
מיקום: שקע Snuff box, מפרק כף היד, בין הגידים.
נק’ נהר, אש- מנקה חום (יותר טוב מ4)- עצירות, דלקות פרקים, שיניים, עור (כל ביות העןר). חור חמה, לחות חמה, חום בדם, חום בקיבה שעולה ללב דרך המתפצל של הקיבה-חוסר שקט נפשי. בעיות בפרק כף היד. רגישות כאינדיקציה לטיפול מתכת מים 1+2. גם לטיפול בקרסול. דלקות לאורך המרידיאן. (גרון, עיניים, אף מדמם.

LI6
מיקום: 3 צון מ5, על הקו המחבר את 5 עם 11.
נק’ חיבור, מאזנת אלמנט מתכת (בדופק מעי חזק, ריאות חלש). מטהרת חום ומסלקת רוח. מפרישה עודפים דרך מרידיאן החיבור אל LU. עוזרת לראות לווסת מעברי מים בייחוד באזור הפנים. לעצב ודיכאון. מורידה יאנג מטה ודרך tw מחזקת כליות.מקומית לבעיות בפרק כף היד.

LI7
מיקום: 5 צון מ5, על הקו המחבר את 5 עם 11.
נק’ הצטברות. בעיקר לכאב אקוטי. מאזנת מחמם אמצעי בייחוד מעיים. לכ.בטן תחתונה, מטפלת באיבר.מסלקת חום.(5 יותר חזקה).

LI8
מיקום: 8 צון מ5, או 4 צון מ11 על הקו המחבר את 5 עם 11.
נק’ ים עליונה של SI, מחזקת את המעי הדק. ולכן גם משפרת ספיגה ומטעינה כליות, שילוב עם ST39.

LI9
מיקום: 9 צון מ5, או 3 צון מ11 על הקו המחבר את 5 עם 11.
נק’ ים עליונה של המעי הגס. משפרת את תפקודו. למשל שלשולים עקב אי הצמגה של הצואה. מחזקת את היכולת להעביר עודפים מ tw אל הכליות.

LI10
מיקום: 10 צון מ5, או 2 צון מ11 על הקו המחבר את 5 עם 11
מחזקת את כל האספקטים בגוף. מחזקת את הקיבה. ובכלל צ’י בגוף. נק’ הכי טובה לחיזוק מע’ חיסון עפ”י יפנית. לחולשה באופן כללי. לחולשה של הגפה, שיתוקים, נימול. בונה יכולת תנועה בגפה, מזרימה צ’י ודם במרידיאן- אפקט חזק, מוקסה ישירה! מעולה לדלקת בגרון בפיזור. לטניס אלבו מעולה! בשילוב 9, מחט עם מוקסה. נק’ ים עליונה של הקיבה.

LI11
מיקום: אמצע הדרך בין LU5 לאפיקונדייל הלטרי של ההומרוס.
נק’ ים, נק’ אדמה, נק’ חיזוק, נק’ כוכב לשמיים, נק’ goust. בחיזוק- מטפלת בקיבה ובמעיים, בעיות במע’ העיכול- שלשולים, עצירויות, כ.בטן, בחילות. עוזרת לתנועה נכונה וחלקה. תומכת באדמה. מחזקת ייצור של דם עקב חיזוק צ’י. כדוריות גם אדומות ולבנות. עדיף D.M., מאזנת ל”ד (נק’ אדמה), מורידה את הקוטביות של אש ומים. לטניס אלבו אקוטי , 11 בצד השני.
בפיזור- מקררת חום מ Yaang ming, כשיש חום מדיד. מנקה חום גם מאיברים וגם מהמרידיאנים- צמא, דלקות, פצעים בעיקר בפנים. מקררת עד כדי קירור דם, ביטוי בבעיות עור קשות. ניקוי חום בדם (ראה קומב’). נימולים ושיתוקים (ראה קומב’) . איזון ל”ד (ראה קומב’).

LI12
מיקום: 1 צון מעל, 1 צון מאחורי 11.
לטניס אלבו בצד הנגדי

LI13
מיקום: 3 צון מעל 11, על הקו המחבר את 11 עם 15.
נק’ הצטברות של חמשת איברי ה zang, אסורה לדיקור כיוון שיכולה לגרום לשינוי האישיות. לפי דדמן טובה לשיעול, וגושים בצידי הצוואר.

LI14
מיקום: על גבול הדלתואיד, על הקו המחבר את 11 עם 15.
נק’ מפגש עם Si ו Bl, נק’ מקומית לבעיות של הזרוע והכתף באספקט האנטריורי.
מיטיבה עם העיניים- גורמת לברק בעיניים, מעה צ’י להזין את העיניים גם לדלקתיות ויובש. גושים וליחה בגרון.

LI15
מיקום: בשקע האנטריורי של הדלתואיד.
נק’ מפגש עם yang siao ו Si, נק’ ראשית לבעיות הכתף והזרוע ולדלקות, עוזרת לשיקום הגפה לאחר פגיעה, למשל שבץ. אפשר מוקסה. מטפלת בגרד ועורטיקריה. מכוינה מטה- טובה מאוד ליל”ד. בדיקור לכיוון Ht1 תחזק Ht. לבעיות בברך נגדית, להזעת יתר בבית השחי בקומ’

LI16
מיקום: בשקע במפגש של הקלוויקולה וספיין של השכמה.
נק’ מפגש עם yang siao, מושכת כלפי מטה. מורידה עודפי יאנג מהפנים כלפי מטה, מאיצה את היאנג וכך מעודדת בניית יין. טובה לאוסטאופרוזיס-בניית העצם, בניית יין. פותחת את בית החזה, מורידה צ’י ראות מטה לכל בעיות הנשימה- אסטמה, קוצר נשימה, מלאות, גודש. נק’ טובה לטיפול בקרעים של סופרה ספינטוס- נובע מחוסר פעילות גופנית, עדיף מוקסה.

LI17
מיקום: 1 צון מתחת ל18, מאחורי שני ראשי הסטרנו.
נק’ שתומכת בצוואר כלפי מעלה. מנק’ זו ממשיך ענף לתוך הלשון, לכן טובה לצרידות, יבלות על מיתרי הקול, שקדים. יכולה לעזור לשיעול מאסטמה- לא עיקרית.

LI18
מיקום: בגובה הגרוגרת בין שני ראשי הסטרנו.
נק’ אשנב לרקיע, פותחת מעבר מהגוף לראש. לטיפול באספקט רגשי של הריאות- היכולת לפתח קשרים חדשים, בדידיות וניתוק מהעולם, עצב, למאבדי תקווה כשאין שמחת חיים, היכולת להתבטא.
שיעול עם יובש בגרון, לבעיות בגרון ומיתרי הקול- דלקת גרון, גרויטר, גושים, קושי בבליעה, חסימות בגרון, בשילוב עם Lu3 גושים של ליחה. אסורה לדיקור לבעיות עיניים בעודף.

LI19
מיקום: מתחת, צמוד לגבול הלטרלי של הנחירץ
משפיעה על אזור האף והשפתיים- נזלת, בעיה בחוש הריח עקב אף סתום. שיתוק או רוח שגורמת לתפיסות של השפה. Li20 עושה הכול כמוה יותר טוב.

LI20
מיקום: בגובה קצה האף האינפריורי על הכפל של הלחי שמטופל מחייך.
פיזור מהעיניים, פותחת את האף, טובה לסינוסיטיס בשילוב Li4/7, בעיות אף- דימומים, נזלת, פוליפים וכד’. פתיחת אף (ראה קומב’) לסילוק רוח וחום- מעולה לנזלת והתקררויות לגפ”ח אקוטי וכרוני. יכולה לטפל גם באזור הפה ושפתיים, מתחברת עם St.

 

מרידיאן הקיבה

1-7 כולן טובות לפציאליס

ST1
מיקום: בשקע בעצם. דוקרים מעל העצם, (מרימים את גלגל העין). במרכז העין למטה.
לכל בעיות העיניים,(תיקים, קטרקט, נפיחות, פציאליס בעין). בעיקר על רקע עודף,(חום, אש, לחות) אסורה למוקסה

ST2
מיקום: כצון מתחת 1 בקו אנכי שלה, בשקע מתחת לעצם ערובת העין.
בעיות עצביות בפנים,(ספאזם, פציאליס).

ST3
מיקום: באותו הקו של 2 ובקו רוחב של קצה האף. בד”כ בקפל החיוך.
בעיות עצביות בפנים. דלקות בעצבי הפנים. מעולה לפציאליס. כ.שיניים, גודש באף, סינוסיטיס, נזלת כרונית. רוח פנימית או חיצונית,(עיוותים, תיקים, עיניים).

ST4
מיקום: מבקשים לחייך, במרכז הגבעה של החיוך, צמוד לקצה השפה.
לפיזור רוח שמשפיע על הפנים. נק’ חובה לטיפול ברוח פנימית או חיצונית שפגעה באזור הפה. פציאליב, בעיות שרירים וגידים של הפה והעין. אי יכולת לדבר, כאבים, חוסר יכולת לפתוח את הפה, מזינה ומניע

ST5
מיקום: מזוית לסת תחתונה נעים קדימה עד לשקע. תוחמים עם אצבע ממקמים את הנק’ על הפנים.
שיתוקים בפנים, פציאליס. בעיות לסת ושיניים. כאבים ונפיחויות. הפרשת רוק חוסר ועודף.

ST6
מיקום: במרכז שריר המסטר. מבקשים לנעול לסתות, בחריץ שנוצר.
בעיות לסת ולעיסה. כאבים ונפיחויות, פציאליס, נק’ goust- חריקת שיניים.

ST7
מיקום: באותו קו גובה של 6 בגבול תחתון של הזיגומה.
בעיות אוזניים, (טנטונים, חירשות, כאבים, נפיחויות), פציאליס.

ST8
מיקום: אותו קו של 7, עולים שקע מעל שריר הלעיסה. חצי צון פנימה בקו רוחב של GV24.
עודף לחות וליחה בראש ובעיניים. חשיבה צלולה, כ.ראש פרונטאליים, סחרחורות.

ST9
מיקום: קו רוחב- גובה גורגרת, ברווח בין קנה לשריר הסטרנו. להיזהר, להזיז עורק לכיוון השריר.
ים האנרגיה, אשנב לרקיע. מורידה עודפים, צ’י מורד, מלאות בגרון. יוצרת אדמה טובה. תקיעות, נפיחות בבלוטת התריס, שקדים נפוחים. יל”ד, אסטמה. יכולת לקבל שינויים.

ST10
מיקום: למצוא את 11, אמצע הדרך בין 9 ל 11.
נק’ מקומית, חסימות באזורה.

ST11
מיקום: שקע שבקצה מידיאלי של הקלויקולה צמוד לשקע מעל הסטרנום.
לשחרור הסטרנו’, וסרעפת נוקשה. מרפה, פותחת בית חזה,(12 יותר טובה), כ.בצלעות תחתונות ואפיגסטריום עקב stress.
ST12
מיקום: 4 צון מקו אמצע, אמצע הקלויקולה. מעל העצם צמוד לעצם.
דלקות גידים לאורך כל היד, נימולים, הרדמויות (עקב לחץ בכתף עליון), עודף במע’ הנשימה וקיבה (בחילות, צרבות, אולקוס, אסטמה ושלשולים). מושכת מטה חזק Lu+St.

ST13
מיקום: 4 צון מקו אמצע, מתחת לקלויקולה צמוד.
מעלה צ’י קיבה חזק. לצניחת איברים (טחורים, הרניה, בקע בסרעפת, קילה, פריצת דיסק), לכאבי שרירים וגידים באזור המפשעה עקב צניחת איברים, בצקות ברגליים.

ST14
מיקום: 4 צון מקו אמצע, רוו”צ 1, באותו השקע של 13.
נק’ מקומית. פיזור צ’י ודם שתקועים בחזה כלפי מטה. תומכת ב Lu+St.

ST15
מיקום: 4 צון מקו אמצע, רוו”צ 2. מוצאים את Angle of luis, וזזים הצידה.
נק’ מקומית, תומכת בנשימה.

ST16
מיקום: 4 צון מקו אמצע, רוו”צ 3.
גודש ונפיחות בשד. מגבירה זרימה ויצור חלב. מזרימה אנרגיה בבית החזה. שיעול ולחץ, חום בחזה, גלי חום וחרדות, גיל מעבר.

ST17
מיקום: 4 צון מקו אמצע, רוו”צ 4. פטמה. לא לדקור!
הפטמה, לא דיקור ולא מוקסה. רק עיסוי לזירוז לידה.

ST18
מיקום: 4 צון מקו אמצע, רוו”צ 5. השקע בסטרנום זזים הצידה עד שנופלים ברוו”צ.
שד- דלקות, ציסטות, גודש, עודפים וחסימות. חוסר בחלב אם.

ST19
מיקום: 2 צון מקו אמצע, 6 צון מעלה מהטבור.
עודף בקיבה (נפיחות, מלאות, הקאות, צרבות, תקיעות מזון- צ’י מורד, אולקוס), מורידה כלפי מטה לתרסריון. ולכן גם הורדת לחץ מהסרעפת, לב שמושפע מחום, אש של הקיבה.

ST20
מיקום: 2 צון מקו אמצע, 5 צון מעל הטבור.
כמו 19, מורידה עודפים. היחוד שלה הוא טיפול בהצטברויות נוזלים בקיבה. נק’ מקומית לצניחה של הקיבה, תקיעות מזון. בוחר 19 או 20 עפ”י רגישות.

ST21
מיקום: 2 צון מקו אמצע, 4 צון מעל הטבור.
נק’ מקומית שמאוד מאזנת קיבה בעודף למול טחול בחוסר. נק’ ראשית לטיפול עודף בקיבה (הקאות, כ.בטן, מלאות, תקיעות מזון, גזים, צריבה, נפיחות, תחושת חום). עוזרת לפעילות תקינה ולהוריד מטה.

ST22
מיקום: 2 צון מקו אמצע, 3 צון מעל הטבור.
פותחת ומשחררת מזון ונוזלים שתקועים בקיבה (נפיחות, כאבים חדים עקב תקיעות מזון). עוזרת בהורדה כלפי מטה. טובה לבריחת שתן.

ST23
מיקום: 2 צון מקו אמצע, 2 צון מעל הטבור.
חום בקיבה, אש בקיבה שמשפיעה על הלב. ליחה שעולה וחוסמת פתחי לב. מרגיעה, נותנת יציבות פיזית ומנטאלית, לקיבה חלשה ולא עובדת תקין. למצבים קיצוניים של אש בקיבה שפוגעת בלב. עצבנות וחוסר שקט. תומכת בלב ובכבד.

ST24
מיקום: 2 צון מקו אצמע, 1 צון מעל הטבור.
נק’ שפותחת חיבור בין קיבה למעי הדק. משפיעה על הלב ותרגיע אותו במצבי חום וליחה. בעיות לשון שקשורות למרידיאן הלב, אי יכולת להוציא לשון, קושי בבליעה.

ST25
מיקום: 2 צון מקו אמצע, בקו הטבור.
נק’ התראה לבעיה באיבר המעי הגס (רגישות, נפיחות), לטיפול בדלקות מעי (שלשולים, עצירויות), מאזנת, עוזרת להוריד מטה מהקיבה למעי הגס כיוון תקין. לעודף בקיבה, הצטברויות, גודש, תקיעות, מעולה לעצירויות. תומכת ביצור צ’י. מכניסה איכות אקלימית של shao yang-חום, יכולה לחזק שכבה. מאזנת מנטאלית, בונה אדמה של הלב. גם עובדת חזק על מע’ השתן ומין, מזרימה דם וצ’י. בעיות פוריות, חוסר יאנג במחמם תחתון, חוסר צ’י בקיבה. יכולה לעזור להוציא גפ”ח מ shao yang. אסורה בהריון.

ST26
מיקום: 2 צון מקו אמצע, 1 צון מתחת לטבור.
נק’ מקומית ל כ.בטן באזורה. בעיות מחזור, כ.מחזור. ברפואה יפנית- נק’ רפלקס של GV ו נק’ התראה של SI, רגישה בבעיה באיבר או במרידיאן

ST27
מיקום: 2 צון מקו אמצע, 2 צון מתחת לטבור.
מחזקת yang ming-נק’ ההשפעה שלו. מחזקת ג’נג וכליות. מחזקת SI. מניעה צ’י בבטן תחתונה (לבעיות שתן, עצירות, וכל מה שנתקע שם), לכאבי מחזור, לכל מה שמערב סטג’. כמו “פקק” שאני פותח נותן תנועה טובה בכל הגוף. בונה אדמה למחמם אמצעי. אזור רפלקס שמעיד על דלקתיות בגוף.

ST28
מיקום: 2 צון מקו אמצע, 3 צון מתחת לטבור.
מעברי מים בעיקר מחמם תחתון, מנקזת ומשתנת בהצטברויות נוזלים. לפיזור לחות חמה במחמם תחתון (הפרשות נרתיק, ציסטה בשחלה, גושים בבטן). בעיות בשלפוחית השתן (אגירה, שיתון), uti דרך שיתון

ST29
מיקום: 2 צון מקו אמצע, 4 צון מתחת לטבור.
יחודית לטיפול בקור שחדר למחמם תחתון, מחממת אזור גניטלי. קור חיצוני או חוסר יאנג. אמנוריאה, לכאבים עקב קור שגרם לסטג’. אשכים (תמיר, אימפוטנציה, חוסר שקט-חוסר יאנג). בעיות שתן עקב חוסר יאנג- שתן תכוף. בעיות פוריות מקור (איכות זרע, חוסר ביוץ).

ST30
מיקום: 2 צון מקו אמצע, בגבול העליון של עצם הפוביס העליונה.
“ים התזונה העליונה”. משפרת תפקוד קיבה באספקט האיכותי, בפגיעה ב t&t, משתמשת ב chong להפוך מזון לצ’י. רעב, או חוסר תאבון. אולקוס, חום בקיבה. עוזרת ביצור דם ע”י שימוש ביאנג צ’י. לחולשה עמוקה וכללית.

ST31
מיקום: נק’ מפגש של עצם פוביס תחתונה לבין המקום הבולט בעצם האגן.
נק’ עיקרית לשיפור סירקולציה של צ’י לגליים בכלל וחלק קדמי בפרט, (שיתוקים, ניוון, קור בכפות רגליים-חוסר צ’י ודם). הקרנה מהגב L2,L3. נק’ שמורידה חזק, לטיפול כתף נגדית(LI15), בכאבי כתף לדקור לפי רגישות.

ST32
מיקום: יש למצוא את 35, על הקו המחבר את 31 ו 35, 6 צון מעל מעל הברך. פיקה = 2צון.
שיפור זרימה לרגליים(יותר חלשה), יחודי לה השפעה על ורידים (דליות,שטפי דם,נפיחות,חזרה ורידית)

ST33
מיקום: על הקו, 3 צון מעל הברך.
נק’ מקומית לטיפול בברך- קושי בכיפוף וישור. ממרכזת יין קיבה ודרכה תומכת בלב.

ST34
מיקום: על הקו, 2 צון מעל הברך.
נק’ הצטברות- מניעה צ’י ודם במרידיאן לכאבים. הצטברויות- גודש בקיבה, בשד. אולקוס, תקל נשימה.

ST35
מיקום: בברך, בצד החיצוני, בשקע עיני השור החיצוני.
לטיפול בברך, בעיקר לטרלית. קור ולחות שחדרו לברך. לפי יפנית LBP שמשפיע על אזור ברך לטרלית. נק’ רפלקס לאבחון בעיה באישיאס. יותר לאבחון, הדיקור יעשה על GB. לכאבים בתוך הברך.

ST36
מיקום: 3 צון מתחת לברך, במרחק אצבע מקצה הטיביה.
נק’ האדמה הגדולה של הגוף,מחזקת, מייצבת, ממרכזת, עוזרת לאדם לחזור למסלול.
נק’ אדמה, נק’ השעה. תומכת ומאזנת בעיקר ST&SP, נק’ ים. מחזקת איברST, נק’ ים התזונה התחתונה.
משפרת יצור Gu qi. נק’ ראשית ששולטת ומיטיבה לאזור הבטן. מחזקת יצור צ’י בשלושת המחממים:
מחמם עליון: ראות- מחזקת, מורידה גודש. מחלות ריאה כרוניות. מחזקת wei qi יצור ופיזור. משמשת למניעה לחולשת מע’ חיסון. לב- מחזקת, נק’ goust למצבים נפשיים, אפילפסיה. מרגיע נפש מחזקת דם(אנמיה), מווסתת ל”ד.
מחמם אמצעי: נק’ ראשית לחיזוק טחול וקיבה לכל הבעיות. לעודף לחות. מחזקת יין קיבה שנוטה לסבול מיובש וחום. מחזקת ספיחת מעיים (באחריות הטחול), משפרת יצור חלב אם. מחזקת צ’י, טובה לצניחת איברים. כבד- מניע כבד (כבד נתקע בחוסר דם), מניעה, תומכת, מחזקת דם.
מחמם תחתון: כליות- מחזקת, מחזקת שלפוחית שניזון מהכליות. לכל אספקט של כליות צי,דם, יין,יאנג.

ST37
מיקום: 3 צון מתחת ל36 ברוחב אצבע.
נק’ ים הדם, לבניית דם (ראה קומב’), משפרת יכולת ספיגה, והפיכת המזון שנספג לדם. נק’ ים תחתונה של מעי גס, מחזקת אותו (שלשולים, עצירויות, תקיעות מזון במעי הגס, דלקות במעי, בורבוריגמוס). חום ולחות במעי הגס (צואה מסריחה, משפריצה). בעיות נשימה שקשורות למעי (אלמנט מתכת)אסטמה בעודף. חיזוק גינג’ עם LI9, מטעין כליות דרך T.W. ע”י שיפור ספיגה במעי גס.

ST38
מיקום: אמצע הדרך (8 צון), בין הברך למלאולוס הלטרלי. ברוחב אצבע.
נק’ מקומית, שפור תנועה מהשוק מטה, בעיות בכתף LI15.

ST39
מיקום: 1 צון מתחת ל38, ברוחב אצבע.
נק’ ים תחתונה של SI- חום ולחות, דלקתיות, חולשה. כשאין ספיגה טובה דרך T.W. לחיזוק ג’יננ. נק’ ים הדם- חיזוק ויצור דם דרך Chong.

ST40
מיקום: בגובה של 38, ברוחב 2 אצבעות.
נק’ חיבור- ענף ל SP3, נק’ מקור של טחול. מאזנת ומרככת דפקים של אדמה, תזרים עודף מהקיבה לחיזוק טחול חלש. הנק’ הטובה ביותר לפיזור ליחה ולחות! מעולה לסינוסיטית. מורידה עודפי ליחה שחוסמים לב. מרגיעה ותומכת בלב. ליחה בראות, ליחה בקיבה, ליחה במעי גס (גושים). בכליות אבנים וכו’. טיפול בבקרת יתר של הקיבה על הכליות דרך העברה מ ST ל SP. לטיפול ב יאנג כבד עולה.

ST41
מיקום: מבקשים להרים את הבוהן, משיא גובה הגיד, לטרלית בשקע, בקו רוחב של מלאולוס לטרלי
נק’ נהר, בעיקר לבעיות מפרקים בעיקר בקרסול. לטיפול בסנפבוקס בהצלבה. נק’ אש על מרידיאן אדמה- חיזוק בדופק ST חלש, פיזור לעודף אש בקיבה (44 יותר טובה). לאבחון דלקת עפ”י רגישות במגע ואז טיפול מתכת מים.

ST42
מיקום: בנק’ הגבוה ביותר בכף הרגל,זז לטרלית, מרגיש דופק, לאחריו שקע.
נק’ מקור, מחזקת ST ולכן כל הגוף, בחולשה עמוקה. תומכת ומזינה יין קיבה. מחזקת אספקטים מנטאליים של אדמה ויכולת ריכוז ומירכוז.

ST43
מיקום: ברווח בין האצבעות 2ו3, בתחילת הפיצול שלהן, באיזור החיבור, בשקע.
נק’ עץ, נק’ פלג. נק’ מניעה, טובה כנק’ לטרלית לאזור ראש, בטן (תקיעות מזון, כאב, חסימה במרידיאן, גידולים- גרויטר). לתקיעות באיבר או במרידיאן, דלקות במטאטרסלס.

ST44
מיקום: מפשקים אצבעות 2ו3, בעור שנמתח בין האצבעות.
נק’ מעיין, נק’ מים- מקררת קיבה. מורידה אש וחום, דגש איזור פנים (דלקות עיניים, שיניים, פה). בקיבה עצמה (צרבות, אולקוס, כ.בטן). תעזור לקירור דלקות במעי גס (עצירות מחום, יובש נוזלים, יציאה מסריחה). מחזק יין קיבה. משפיע על כל הנוזלים בגוף. לדלקות במרידיאן או באיבר ST ו LI, (מתכת מים), ללב שמושפע מאש בקיבה שגורם לנפש מופרעת. מאוד חשובה לפאציאליס.

ST45
מיקום: בקצה הלטרלי של בסיס הציפורן של אצבע 2.
נק’ באר, נק’ מתכת- פיזור (מתכת על אדמה). כנק’ באר מטפלת בהיבטים מנטאליים, תאווה מוגזמת ליצרים (סקס, אוכל), לחות שחוסמת פתחי לב, חשיבה לא הגיונית, ערפול מחשבה עד שיגעון. עודף חלימה, קושי בשינה. פצעים בפה ועל הלשון, מאוד מטהרת, מורידה חום מהקיבה. מראה לאיבר איך לעבוד תקין. בשילוב 44להורדה חזקה מטה וקירור, ב כ.ראש פרונטאליים, חום בקיבה לדמם. לTMM כאבים לאורך המרידיאן. 44 יותר לאספקטים פיזיים, 45 יותר לאספקטים נפשיים של חום ודלקת.

 

מרידיאן הטחול

SP1
מיקום: בסיס ציפורן מידאלי של הבוהן הגדולה.
נק’ עץ, נק’ באר. טיפול בTMM ומסתעפים, נק’ שורש לשכבת Tai yin ולכן מחזקת טחול וראות לחולשת T&T שיצר עודף. מוקסה ישירה לטיפול בדימומים (חולשת טחול-חוסר החזקת דם בכיליו), בעיקר לרחם דימום מחולשה (טפטופים ארוכים, דימום שלא בזמן ווסת). לדימום וגינאלי עקב חום בדם בחיזוק וLIV1 בפיזור או דימום (דם כהה, גושים, כמות גדולה). נק’ goust, מטהרת Yi בטחול- דאגת יתר חשיבת יתר שפוגעות בסוף בלב. להזיות עקב חום. אסורה בהריון.

SP2
מיקום: במפרק החיבור של הבוהן עם כף הרגל בשקע לפני המפרק לכיוון הבוהן.
נק’ אש על אדמה, נק’ מעיין. מחזקת יאנג טחול. שלשול מחוסר יאנג. (לא מורידה אש בפיזור).

SP3
מיקום: במפרק החיבור של הבוהן עם כף הרגל בשקע אחרי המפרק לכיוון כף הרגל.
נק’ אדמה, נק’ פלג, נק’ מקור, נק’ השעה. נק’ ראשית לחיזוק הטחול. מחזקת גם ריאות. מחזקת תפקוד לבלב (אותו איבר לפי סינית). טובה לבעיות מטבוליזם של סוכר. מהנק’ הראשיות ללחות וליחה. נפשית נותנת מרכז ויציבות. תומכת בעמ”ש פיזית ונפשית. תומכת בYi- חשיבה, ריכוז, דאגה. בעיקר למצבים כרוניים, עובדת לאט. חולשת טחול לאורך זמן. לשינוי מידי אדקור את 4.

SP4
מיקום: נע מנק’3 לאורך העצם עד העיקול של צוואר העצם, בשקע. בד”כ כ 1צון מ3.
נק’ פתיחה של Chong mai יחד עם PC6, Chong בונה דם ומניע אותו, מרפה סרעפת ובטן עליונה. לבעיות לב דרך Chong, לסטג’ של דם. בעיות מחזור (כאב, אמנוריאה) מרגיע עודפים של קיבה, נק’ מעולה לאולקוס. בעיות דם ומחזור אבל עקב סטג’ ולא מחולשה.

SP5
מיקום: במפגש בין גבול אינפריורי, לבין גבול אנטריורי של המלאולוס המידיאלי.(פיקה פנימית)
נק’ נהר, נק’ מתכת- פיזור (מתכת על אדמה), ע”י חיזוק טחול מפזרת לחות, בעיקר לחות שנתקעת במפרקים. בעיקר למפרק נפוח מלא בנוזלים. ייחודי לה מחזקת כלי דם (כנק’ מתכת, יכולת להחזיק) מטפלת בנימים, שטפי דם שיוצאים במהירות, דליות.

SP6
מיקום: 3צון מעל הקצה הבולט של הפיקה. מחלקים את השוקה לשלושה חלקים, כל אחד 5 צון.
נק’ מרכזית לטיפול בבטן תחתונה (גניקולוגיה, פוריות, מחזור), מניעה ומחזקת דם. מעלה ל”ד מטחול חלש, יכולה להוריד ל”ד שנובע מחוסר יין. תומכת ביין הכללי של הגוף. מחזקת צ’י ויין כליות, תומכת בג’ינג- מח עצם. מחזקת טחול (עיכול חלש, לחות רבה, הפרשות, עודף משקל, קור בקצוות)ץ מחזקת שלפוחית שתן עקב חיזוק טחול וכליות. בעיות שתן מחוסר וסטג’. מניעה טוב צ’י ודם של הכבד. מניעה רחם. מרגיעה יאנג כבד עולה. מרגיעה נפש עקב הזנת היין. חיזוק אדמה. מרגיעה כבד, מאפשרת לשן לשכון טוב בסביבה קרה, שן ניזון מדם ובונה דם. מחזקת צ’י ו wei qi, עוזרת להפרשות מיצי מרה. לזירוז לידה, אסורה בהריון.

SP7
מיקום: 3צון מעל 6. להעתיק את המרחק מ הפיקה ל6. בקו רוחב של גבול עצם הטיביה.
עוזרת לשתן לחות שמתבטאת כנפיחות במפרקים, בעיקר בקרסול. עפ”י יפנית לצרבת בקומב’.

SP8
מיקום: 10צון מעל הפיקה. 3צון מתחת ל 9(פחות מדויק). קו רוחב הקו שמחבר את 9 עם הפיקה.
נק’ הצטברות, תקיעויות במרידיאן-בעיקר פותחת חסימות בבטן תחתונה. נק’ ראשית לדיסמנוריאה אקוטיים- כואב עכשיו.

SP9
מיקום: במרכז הדרך שבין תחילת קימור הטיביה לסוף הקימור.מתחת לעצם.
כואבת כשיש בעיה בטחול. מחזקת טחול, מסלקת לחות וליחה בכל הגוף, בעיקר מחמם תחתון. לחות נוטה לשקוע- משתנת לחות, ולכן מחזקת כליות ושלפוחית, לכל בעיות ההשתנה. נק’ חובה להרזיה. לכאבים בטבור. עפ”י יפנית מחזקת אדרנל- כליות.

SP10
מיקום: 2צון מעל הפיקה קו רוחב, קו אורך של 9. באזור השריר.
נק’ ים הדם, מניעה דם ומקררת אותו (אגזמות, פרונקלים, גרד, רעלים וחום בדם). מחלות מין(פצעים על איבר מין). נשירת שיער עקב דם שלא מגיע להזין. בעיות מחזור עקב סטג’ (גושים, דימום יתר, כאבים). נמצאת על Chong mai, תעזור ביצור דם.

SP11
מיקום: 6צון מעל 10, בקו אורך של שמחבר בין 10 ל 12.
עוזרת להרפות את רצועת האינגוינל, מרככת איזור שבין הבטן לרגל. נותנת תנועה טובה.

SP12
מיקום: גבול עליון של עצם הפוביס קו רוחב, 0.5צון מהחלק הבולט של האגן קו אורך.
בעיות באזור המחזור- דלקות, חום ולחות בשתן, הרניה, עוזרת ביצור חלב אם – נק’ בעיקר לנשים.

SP13
מיקום: 0.7צון מעל 12(ביו 12 לטבור 5צון) קו רוחב, קו אורך 4 צון מהפופיק.
מניעה ומרגיעה כבד, הרניה. מקומית לאזור. לחוסר תאבון-שימוש שולי.

SP14
מיקום: 1.3צון מתחת לפופיק קו רוחב, 4צון מהפופיק קו אורך.
כאבים באזור הטבור, הרניה טבורית. בונה צ’י טחול. אסורה בהריון.

SP15
מיקום: בגובה מרכז הטבור קו רוחב, קו אורך 4 צון.
מחזקת טחול חלש ועייף כרונית. בטן נפוחה עקב טחול חלש, עיכול לא טוב. מחזקת תפקוד מעי גס (עצירות בעיקר, שלשולים). מגבירה זרימה בבטן תחתונה. בונה דם ברחם, אמנוריאה עקב חוסר דם. עוזרת להתפתחות מינית והבשלה להריון. נשים שלא נכנסות להריון עקב חוסר מוכנות נפשית.

SP16
מיקום: 3צון מעל קו הטבור קו רוחב, 4צון לטרלית קו אורך.
לחסימות מעיים.

SP17
מיקום: רוו”צ 5 קו רוחב, 6 צון לטרלית קו אורך.
מחזקת טחול וריאות, עוזרת להעביר אנרגיה Gu qi לבית החזה. מוקסה ישירה למניעת התקפי אסטמה

SP18
מיקום: רוו”צ 4 קו רוחב, 6צון קו אורך.
לעודף וגודש בבית החזה, שיעול וכאב בבית החזה. חוסר בחלב אם.

SP19
מיקום: רוו”צ 3 קו רוחב, 6צון קו אורך.
לטיפול בריאות ובבית החזה, שיעול, כאבים, אסטמה.

SP20
מיקום: רוו”צ 2 (Angle of luis) קו רוחב, 6צון קו אורך.
הנק’ הכי טובה מבין 17-20 להורדת צ’י ראות, שיעול, וקוצר נשימה. עוזרת להניע Zong qi למטה ולכל הגוף. עוזרת לחיזוק שכבת Tai yin.

SP21
מיקום: רוו”צ 6 או 7 קו רחב, על הקו האקסילרי (הקו שיורד מבית השחי) קו אורך.
נק’ החיבור הגדולה של הטחול. מחברת את כל מרידיאני החיבור הזעירים בגוף. מטפלת בכאבים לא ברורים ומפושטים בגוף. גרד באזורים לא ברורים. מניעה צ’י ודם באזור הטורסו- בטן עליונה וצדדים. להרפס זוסטר כרוני. מטפלת בשרירים בין צלעיים ומרפה אותם, בעיות נשימה שנובעות משרירים בין צלעיים. אסורה בהריון.

 

מרידיאן הכבד

LIV1
מיקום: בקצה הציפורן המידיאלי של הבוהן הגדולה.
נק’ עץ, באר. מאזנת את תפקודי הכבד והמרידיאן. משחררת עודף יאנג הכבד, משקיטה את תנועת הצ’י של הכבד. עיקר השפעתה על מחמם תחתון. מפסיקה דימום בעיקר במצבי עודף, ובעיקר חום בדם. מניעה חסימות צ’י במחמם תחתון ובגניטליה, מפזרת לחות חמה בגניטליה. ברפואה יפנית משחררת כ. ותנועה בחוליות C3,C4.

LIV2
מיקום: בין הבוהן לאצבע בקרום.
נק’ אש, מעיין, נק’ פיזור. מטפלת בעיקר במצבי עודף, הורדת אש ועודף בכבד, לחות חמה, רוח פנימית. מושכת מטה. מנקה אש ולחות חמה במחמם תחתון. גם לצ’י סטג’. מרגיעה נפש בעודף אש, בודק בנק’ ההתראה אם יש רגישות-אש. אינסומניה.

LIV3
מיקום: בשקע המטאטרסלי בין הבוהן הגדולה לאצבע (גובה sp3).
נק’ אדמה, פלג, מקור. תאזן תפקודי כבד. מניעה סטג’ של צ’י הכבד. לסנדרום true heat folse cold- סטג’ של צ’י וחום וכיוון שאין תנועה בקצוות יש קור. מורידה יאנג עולה של הכבד מרקע חוסר יין או דם או עודף, סטג’ של צ’י. יאנג עולה- סחרחורות, טיניטוס, אי שקט, יל”ד, כ.ראש. פותחת חסימות במחמם תחתון מחוסר דם או מחסימת צ’י- נפיחות בטנית, סימני דם?, אמנוריאה, pms. מרגיעה את הנפש- אנסומניה, פלפיטציות, עויתות, יל”ד. מטפלת בחוסר יין ודם של הכבד. מחזקת. מחזקת גידים, טובה לקושי בתנועה לאחר שבץ, קושי בהנעה של מפרקים עם בעיה בחוסר הזנה של גידים. לדימום מועט עקב חוסר דם או יין. מניעה ומוציאה לחות חמה מכבד וכיס מרה. הרפס זוסטר, הפטיטיס, הפרשות וגינליות צהובות.
השוואה בין 2 ו 3:
מורידה אש מורידה יאנג
מרגיעה נפש במצבי אש נק’ מרכזית להרגעת נפש
מטפלת במצבי עודף גם חוסר
כלפי מטה מפזרת ומניעה
ראש ו L.J כל אורך המרידיאן :אזור השפעה

LIV4
מיקום: אמצע הדרך בין sp5 (בגבול הפנימי של הפיקה הפנימית), לגיד הבוהן.
נק’ נהר, מתכת. מניעה חסימות צ’י, מטהרת חום בעיקר מבטן תחתונה. גם במע’ השתן וגניטליה- קושי וכאב בהשתנה. יתכן פרוסטטה מוגדלת. כ. באברי המין, אזור מפשעה, קרי לילה. נפיחות בבטן תחתונה, גושים בבטן. מאוד מניעה סטג’ גם באזור מתחת לטבור ולא רק במפשעה.

LIV5
מיקום: 5צון מעל המלאולוס המידיאלי, צמוד לטיביה מבפנים.
נק’ חיבור, פותחת חסימות במחמם תחתון. מטפלת בחסימות צ’י ולחות חמה. טובה לחסימה המלווה בכאב חזק. ל UTI, חסימות במחזור- PMS, אמנוריאה. איכות זרע ירודה, הפרשות למיניהן. פותחת חסימות צ’י בחזה, בגרון-שזיף בגרון(יחד עם ST40). מרגיעה נפש(נק’ חיבור).

LIV6
מיקום: 7צון מעל המלאולוס המידיאלי, צמוד לטיביה מבפנים.
נק’ הצטברות, תפתח חסימות. מטפלת בדם, מניעה דם. כ. לאורך המרידיאן, ציסטות, כ. בהשתנה, PMS. מניעה לחות חמה.

LIV7
מיקום: צון פוסטריורית מ SP9.
לכ. בברך.

LIV8
מיקום: בקפל המפרק בשקע, זזים מ KID10 (בין שני הגידים), לכיוון הקפל ונופלים לשקע.
נק’ מים, נק’ ים, נק’ חיזוק. מנקזת לחות ממחמם תחתון- הפרשות וגינליות, אינפוטנציה, בעיות השתנה. מלחלחת גידים(נק’ מים), מניעה נוזלים, בעיקר גידים ושרירים של הצוואר(טרפזיוס עליון). מחזקת יין ומורידה יאנג, נותנת לו עוגן- סחרחורות, עיניים יבשות. אחת החשובות לכ. בברך מידיאלית.

LIV9
מיקום: 4צון מעל LIV8 (מחשב צונים עם הפטלה), באותו קו אורך.
מחזקת את זרימת המחזור ומאזנת מחמם תחתון. יותר למצבי חוסר, למשל קושי בהשתנה עקב חוסר צ’י.

LIV10
מיקום: למצוא את ST30 (בגבול תחתון של עצם הפוביס 2צון לטרלית), 3צון מתחתיה.
מטפלת בלחות חמה ומנקה מחמם תחתון. משחררת כ. במפשעה, סטג’, מעולה לשחרור רצועת האינגוינל, ומעולה לכ. שמקרין בברך פנימית (על שריר הסרטריוס, בשילוב ST31 לבעיה בשריר הסרטריוס).

LIV11
מיקום: למצוא את ST30 (בגבול תחתון של עצם הפוביס 2צון לטרלית), 2צון מתחתיה.
תפקוד זהה ל LIV10, לפי רגישות או ביחד.

LIV12
מיקום: 1צון מתחת ל ST30, וחצי צון הצידה לטרלית.
תפקוד זהה ל LIV10, לפי רגישות או ביחד.

LIV13
מיקום: בקצה התחתון של צלע צפה 11.
נק’ התראה של הטחול, נק’ מפגש מרידיאני LIV,GB. מניעה ומוסתת את צ’י האיבר- מפזרת צ’י כבד ומחזקת את הטחול. מאזנת בין טחול וכבד. חוסר בטחול- נטייה לשלשולים, נפיחות וכ. בטן, לשון חיוורת
מטפלת בסימפטומים של מחמם אמצעי ותחתון. מפזרת חסימות צ’י, דם ולחות ממחמם אמצעי ותחתון. מטפלת בסינדרום Running Piglet Pig- חסימת צ’י מאוד חזקה של הכבד, תחושת זרימות מאוד חזקות שעולות מעלה עד לגרון וגורמות מחנק.

LIV14
מיקום: ברוו”צ 6, 4צון לטרלית לקו האמצע.
מפגש של כבד, טחול ו yin wei. מניעה צ’י ודם במחמם אמצעי ועליון (קוצר נשימה על רקע רגשי, קוצר נשימה מסטרס), Lu1+Liv14- להשלמת מעגל. כ. מלאות בחזה, כ. בצלעות, כ. בשדיים. כ. ותקיעות בסרעפת והיפוכונדריום. מחזקת את ההורדה של קיבה וראות. צ’י מורד, שיעול, קוצר נשימה, כ.אפיגסטרי. מניעה חסימות דם במחמם העליון. טובה לכ. חד באזור הלב. Sp21-מאוד פותחת חזה, בשילוב לפתיחת בית החזה- לאחר הנקה, כ. בין צלעי, היפוכונדריום, כ. בלב + St40 תפזר ליחה.

 

מרידיאן כיס מרה

GB1
מיקום: בקנטוס החיצוני של העין, בשקע קטן מבחוץ.
מפגש Si,Gb,Tw. תטפל בכל בעיות העיניים חיצוני (רוח, חום, לחות) או פנימי (רוח, יאנג כבד). עין נעצמת או לא נעצמת בפציאליס.
לכ. ראש טמפורלי או צידי, יאופיין בכ. מאחורי העין-כבד עולה.

GB2
מיקום: בגבול התחתון של הטרגוס (הצ’ופצ’יק של האוזן).
טובה לכל בעיות האוזניים. להפרעות מוטוריות של מפרק הלסת, עצבים, ושרירי הפנים- פציאליס, שיתוקים בפנים. מסלקת רוח ומטהרת חום- תיקים בפנים. כאבי שיניים. Great articular nerve- יוצא מחוליות הצוואר, מתפצל באזור האוזן וממשיך אל העין- מוציאה רוח מעצב זה.

GB3
מיקום: מעל St7, מעל עצם הזיגומה.
פגיעה בעצבי הפנים. מסלקת רוח- שיתוקים בפנים

GB4
מיקום: על הקו המחבר את Gb5 ל St8.
נק’ מפגש Gb,St,Tw. טובה לנעילת לסתות, חריקות שיניים בלילה, בעיות במפרק הלסת. מסלקת רוח ומטהרת חום- עיוותים בפנים. מפיגה כ.ראש חד צידי. שולטת בפציאליס של תחושות הפנים. נק’ מפגש של יאנג בפנים(4,5,6)- משחררת צ’י וחסימות, מסלקת רוח פנימית וחיצונית חום וקור-גפ”חים שפגעו בשריר הפנים.

GB5
מיקום: אמצע הדרך בין Gb7 ל St8.
נק’ מפגש מרידיאני היאנג Gb,Tw,St,Bl,Li. מסלקת רוח ומטהרת חום. כ.ראש צידי.

GB6
מיקום: אמצע הדרך בין Gb5 ל Gb7.
נק’ מפגש Li,Tw,St,Gb. משפיע על המוח ומניעה חסימות. כ.ראש צידי. כ.אוזניים מקומי.

GB7
מיקום: רוחב אצבע מ Tw20.
מפגש Gb,Bl.. משפיעה על המוח ומניעה חסימות. מסלקת גפ”ח שפגע בעצבי או שרירי הפנים-פציאליס.

GB8
מיקום: אגודל מעל Tw20.
מפזרת רוח חיצונית ופנימית. לכ.ראש צידי. מצוינת להאנג-אובר.

GB9
מיקום: חצי צון אחורנית ל8.
מפגש Bl,Gb. מפזרת חום ורוח מ Gb. טובה לאפילפסיה, עויתות מחום. מרגיעה נפש- כאשר הבעיות מאופיינות בנטייה לפחד ובהלה (התעוררות בבוקר בבהלה בד”כ נובע מלחות חמה ב Gb).

GB10
מיקום: שליש הדרך בין 9 ל12.
מפגש Bl,Gb. אחת הנק’ הטובות לכיווץ שריר סטרנו’- כ.ראש, סחרחורות. מטפלת במחלות מפגיעה בעצב המוטורי- רעד/שיתוק בגפיים/פנים . מטפלת בספאזם של שרירים וגידים בגפיים תחתונות-שבץ, פרקינסון. לאסטמה- לא שימושית

GB11
מיקום: שליש שני בין 9 ל12.
מסלקת חום ולחות מהמרידיאן מנקה ראש.

GB12
מיקום: מאחורי הזיז מאחורי האוזן. —-
שימושית מאוד. מטפלת באינסומניה (קרובה לנק’ השינה). מפזרת רוח וחום (קרובה ל tw16,17, אזורים שחודר דרכם גפ”ח). מוציאה גפ”ח ןמטפלת גם ברוח פנימית. נק’ מפגש Gb,Bl,ולכן קשורה לTai yang
מניעה צ’י ודם בחלק אחורי וצוואר- טובה לשחרור שרירי הצוואר.

GB13
מיקום: שליש המרחק בין st8 ל gv24, שקרוב ל st8 (1.5צון לטרלית).
מפגש Gb,yang wei, קשור לבעיות מנטליות ורגשיות, לכן מוציאה רוח ומרגיע נפש. נותנת יציבות נפשית. לטיפול בליחה ורוח- אפילפסיה, תופעות לאחר שבץ, vels palsi, פציאליס (קשורים לליחה).

GB14
מיקום: צון מעל הגבה, מעל העין שמסתכלים ישר. לחלק את המצח לשלישים.
מפגש Li,St,Tw,Gb,yang wei. בעיות מוטוריות בעין, פתיחה, סגירת עפעף. בתפירה בכיוון הפתלוגיה
למחלות עיניים שונות, בעיקר קשור לרוח פנימית, קושי להרים גבה, הדמעת יתר. פותחת חסימות של צ’י וליחה בראש. סענוסיטיס.

GB15
מיקום: אמצע הדרך בין St8 לGv24. חצי צון בתוך קו השיער.
נק’ מפגש Gb,Bl,yang wei. לטיפול בדמעת, דמעות מרוח חיצונית או מצבים נפשיים- בעלת השפעה טובה למצבים מנטלים, הקשר לדמעות- קשר למצבים נפשים-בכי, או פיזית-עין אדומה, דומעת וכד’. מעולה לפתיחת מעברי אף בשילוב Bl7.

GB16
מיקום:
מפגש עם yang wei. מטהרת ראש ועיניים.

GB17
מיקום:
מזינה עיניים. מורידה חום ועודף צ’י. חום וליחה מכיס מרה.

GB18
מיקום:
מפגש עם yang wei. מרגיע נפש, מורידה צ’י ראות, מטפלת בחסימות באף.

GB19
מיקום:
מפגש עם yang wei. נק’ מאוד חזקה, מטפלת בראש ומסלקת רוח, מצוינת לשחרור שרירי הצוואר, לקושי בהטיית הראש לצדדים. (קושי בסיבוב- Gb,Tw. קושי להוריד- Bl,Gv).
GB20
מיקום: בחלק האחורי של שקע הגולגולת. בין הטרפז לסטרנו’.
נק’ מפגש לשכבה Tw,Gb, ומפגש yang wei,yang shiao- שניהם מטפלים בהוצאת רוח באספקטים יאנגים yang shiao יותר מאיץ ומארגן את צורת ותנועת היאנג- תטפל בהורדה והרגעה של עודף יאנג על כל ביטוייו. נק’ מרכזית לטיפול פתלוגיות בראש, מורידה יאנג ורוח- כ.ראש, סחרחורת, פציאליס, התקררות. מורידה מטה חזק- פותחת פתחים בפנים, מטהרת את הראש. עיניים אדומות, דימום וגודש באף, טיניטוס. אחת החשובות לאובדן שיווי משקל- איזון יאנג. מורידה עודף יאנג ואש של הכבד. סחרחורות שיווי משקל- בשילוב עם Bl10 מכניס ומוציא מחט מס’ פעמים בסוף טיפול בישיבה. לכאב אורטופדי בצידי הגוף- בשילוב Gb40. כ.צוואר, כ.בזוקפים- בשילוב Bl10+Bl60. אחת הטובות לחיזוק הזנת המוח לזיכרון חלש.

GB21
מיקום: אמצע הדרך בין העמ”ש לקצה הקלויקולה. בגבול העליון של השריר.
מפגש Tw,St,yang shiao. מעולה לצ’י מורד של הקיבה, מורידה מטה- תחושת שריפה בחזה, צרבות וכד’. לדלקת בחזה גם טובה. מאזנת כבד וכיס מרה (לכל תופעות צ’י מורד עקב פלישה לקיבה). מטפלת ברוח פנימית וליחה- ורטיגו, שבץ, מחלות לב, מחלות נפש. טוב להיכנס בה בטיפול מנואלי. דיקור שטחי.
מורידה צ’י ראות, מורידה בכלל מטה. משחררת צוואר וכתפיים. מעוררת צירי לידה. אסורה בהריון. משחררת שליה תקועה!

GB22
מיקום: רווצ 5 בקו האקסילרי (קו הבית שחי).
מניעה צ’י בבית החזה.

GB23
מיקום: 1צון קדימה על רווצ 5.
מפגש Gb,Bl. מניעה ומפזרת צ’י של הכבד, צהבת. מורידה צ’י מורד ממחמם עליון ותחתון. מעוררת תנועת צ’י כלפי מטה לכל בעיות העיכול עקב חוסר במיצי מרה שמשפיעה על קיבה, מעיים וטחול.

GB24
מיקום: רווצ 7, 4צון לטרלית לקו האמצע.
נק’ התראה של Gb, מניעה ומחזקת את צ’י האיבר. מאזנת את זרימת הצ’י של כיס מרה וכבד. פותחת חסימות צ’י בבית החזה- היפוכונדריום, כ. בין צלעי, הרפס זוסטר(22,23,24-אחת מהן). צ’י מורד של הקיבה- צרבות, בחילות, כ.אפיגסטרי. מקררת ומסלקת לחות חמה. לחות חמה יכולה להפוך לאבני מרה.

GB25
מיקום: בקצה אינפריורי (תחתון) של צלע צפה 12.
נק’ התראה של הכליות. מחזקת יאנג כליות וטחול, מחזקת את הקשר כליות וטחול- תחושות קור עם שלשולים! סימן מובהק לחוסר יאנג בכליות וטחול. מסדירה את זרימת הנוזלים בגוף, t&t של מים יאנג הכליות אחראי על זה. עצירות וקושי בהשתנה, הצטברות נוזלים בבטן תחתונה. מטפלת מאוד טוב בגב תחתון! טובה למבוגרים עם חוסר בכליות. (תמיד בחולשת גב תחתון, תמיד בכ. כרוני).

GB26
מיקום: בקו של Liv13 (בקצה תחתון של צלע צפה 11), בגובה הטבור.
מפגש עם Dai (26,27,28), ה Dai שומר על הסירקולציה בכיוון זרימה נכון. מנקזת לחות חמה ממחמם תחתון- הפרשות וגינאליות. ————————–

GB27
מיקום: 3צון מתחת לטבור בגבול הפנימי של האסיס, רוחב 4 צון
מניעה צ’י ופותחת חסימות במחמם תחתון. מטפלת במפרקים של פלג גוף תחתון- Asis. משחררת רצועה אינגיונלית.

GB28
מיקום:חצי צון מתחת וקידמית ל27. על הגבול הפנימי קדמי של האסיס חצי צון מתחת ל27.
כמו 26,27.

GB29
מיקום: למצוא את החלק הבולט של עצם הירך, מעל, אמצע הדרך לאסיס.
מפגש עם yang shiao. כ. בירך, גב תחתון, סיאטיקה. מרכזית לסיאטיקה!

GB30
מיקום: שליש הדרך הקרוב לירך בין החלק הבולט של עצם הירך לבין עצם הזנב.
מפגש עם Bl. מרכזית לטיפול בכ. גב, מניעה צ’י ודם בגב תחתון וגפים תחתונות. מפזרת רוח לחות.

GB31
מיקום: 7צון מעל הקפל של הברך בין השרירים. מודד צונים לפי הפיקה.
מרכזית לסילוק רוח ולחות שגרמו לחסימות לאורך המרידיאן וגפיים תחתונות- שיתוק, חולשה (מאוד מניעה). מטפלת ברוח בעור-עורטיקריה, לחות, חום, יובש, גרד. מניעה צ’י ודם ופותחת חסימות של שריר המותן והירך. לחות חמה במחמם תחתון-דלקת האברי האגן. מרגיעה כבד.

GB32
מיקום: 5 צון מעל הקפל. בין שני השרירים לטרלית.
מסלקת רוח קור לחות מהשרירים וגידים- מקומית לגפיים תחתונות בהקשר לתנועה.

GB33
מיקום: בקפל המפרק בשקע בין המפרק לגיד, בצד הלטרלי, מקביל לliv8.
לגידים ומפרקים, מסלקת רוח ולחות. כאבים, נפיחות ונוקשות בברכיים, נימול ברגלים, התכווצויות גידים בברך.

GB34
מיקום: בין שתי ראשי העצם של טיביה ופיבולה בשקע
נק’ ים, נק’ אדמה, נק’ השפעה לגידים. מאזנת shao yang, מניעה צ’י כבד, מטהרת חום ולחות בכיס מרה וכבד. מרגיעה יאנג כבד. משככת כאב ומשפעלת מרידיאן.

GB35
מיקום: מותח קו בין ראש השוקית עד מלאולוס הלטרלי, 7צון מעל מלאולוס הלטרלי.אחורית לעצם
נק’ הצטברות של yang wei mai מסדירה וניעה צ’י של gb משככת כאב, מרגיעה נפש.

GB36
מיקום: מותח קו בין ראש השוקית עד מלאולוס הלטרלי, 7צון מעל מלאולוס הלטרלי.קדמית לעצם
נק’ הצטברות. מטהרת חום ורעילות, משככת כאב.

GB37
מיקום: 5צון מעל המלאולוס הלטרלי, בגבול הקדמי של העצם.
נק’ חיבור. טובה לעיניים, משככת כאב ומפעילה את המרידיאן. מאזנת כבד. מטהרת רוח לחות.

GB38
מיקום: 4 צון מעל המלאולוס הלטרלי, בגבול הקדמי של העצם.
נק’ נהר, נק’ אש, נק’ פיזור. מטהרת חום מהמרידיאן. טובה לגידים ולעצמות, מאזנת shao yang, משככת כאב ומשפעלת מרידיאן.

GB39
מיקום: 3 צון מעל המלאולוס הלטרלי, בין עצם השוקית לבין הגיד, אחורית לעצם.
נק’ השפעה על מח העצם, ומפגש של כל מרידיאני היאנג ברגל. מיטיבה עם גידים ועצמות, מסלקת רוח ולחות, מזינה מח עצם, מטהרת חום ממח עצם. משככת כאב, טובה לצוואר, מטהרת אש מgb.

GB40
מיקום: בגבול התחתון קדמי של המלאולוס הלטרלי, מקביל ל sp5.
נק’ מקור, מניעה את צ’י הכבד. מטהרת חום ולחות מgb. מאזנת שכבת shao yang. טובה למפרקים ולכאבים.

GB41
מיקום: בין העצמות של אצבעות 4ו5 אחרי הגיד לכיוון אצבע חמישית.
נק’ פלג, נק’ עץ, נק’ פתיחה של dai mai. מניעה צ’י כבד, מייטיבה עם החזה, היפוכונדריום, והשדיים. מטהרת ראש, טובה לעיניים. מסלקת רוח ומטהרת חום. מתמירה ליחה ומרככת נודולות. מחדדת שמיעה.

GB42
מיקום: בשקע עמוק בין אבעות 4ו5 בצד הפנימי לגיד לכיון אצבע רביעית.
מניעה צ’י הכבד, מטהרת חום בכיס מרה. כאבים

GB43
מיקום: בקרום בין אצבעות 4ו5
נק’ מעיין, נק’ מים, נק’ חיזוק. מטהרת חום, מיטיבה עם הראש,עיניים ואוזניים. מטהרת חום ולחות ממרידיאן הgb. מורידה נפיחות.

GB44
מיקום: בקצה לטרלי בציפורן של אצבע 4.
נק’ באר, נק’ מתכת. מטהרת חום ומיטיבה עם הראש. מסלקת רוח. מרגיעה נפש. מאזנת כבד וgb. מיטיבה עם החזה וההיפוכונדריום.

 

מרידיאן הכליות

KID1
מקום: תוחמים את כף הרגל, שליש עליון באמצע.
נק’ באר,עץ, מורידה עודף יאנג מטה. מרגיע את הלב מעודף יאנג (אינסומניה, פלפיטציות) פותחת פתחים ומחייה חושים, איבוד הכרה. הנק’ הכי טובה למחלות חום בילדים-פירקוסים. מטפלת ביובש בלשון ובגרון. מטפלת בפתחים תחתונים וצירי לידה. לקוצר נשימה (מושכת מטה תעזור להורדה של הריאות). טובה לבעיות בכף הרגל כמו דורבן. נק’ כואבת, לעסות לפני.

KID2
מיקום: בצד הרגל המידיאלי, מתחת למלאולוס, פוסטריורית לזיז הבולט.
נק’ מעיין, אש. נק’ עיקרית לסילוק חום מחוסר יין- חום ריק בפיזור. מטהרת חום ממחמם תחתון, בעיקר חום שפגע בהזנה של cv ו chong, לכן תטפל בחום ריק. בעיות פוריות, חשק מיני עודף. מחזור לא סדיר. בחיזוק תחזק את אש הכליות. מוקסה ישירה.

KID3
מיקום: אמצע הדרך בין המלאולוס המידיאלי לקצה הפנימי של גיד האכילס.
נק’ פלג, אדמה, מקור. מחזקת מאוד צ’י, יין ויאנג. כנק’ אדמה מייצבת את תפקודי הכליות, מחזקת צ’י, נוזלים ויין. כנק’ מקור מביאה את האיכות המקורית שמשקמת את האיבר לחזור לעצמו. לטיפול בחוסר יין. חוסר ריסון של האש, אש בלב. מחזקת יין ודם של הכבד- סחרחורת, כ.ראש, טיניטוס, בעיות עיניים. מחזקת קשר כליות-לב, וכליות ריאות. מזינה ביין אזורים בהם עובר המרידיאן. מחזקת יאנג הכליות. תקיעות צ’י. מחממת ומניעה צ’י ודם במחמם תחתון. מחזקת חילוף חומרים של נוזלים. מחזקת גב תחתון וברכיים.

KID4
מיקום: אמצע הדרך על הקו המחבר את Kid3-5, בקו רוחב צמוד לגיד האכילס.
נק’ חיבור, מרגיע נפש ופחד. מחזקת גב תחתון בעקבות טראומה מפחד (תאונות דרכים, נפילה וכד’) נק’ מקומית לטיפול בדורבן.

KID5
מיקום: בקו גובה של Kid3 למטה צמוד לעצם העקב מעליה.
נק’ הצטברות. מניע ופותחת סטג’. מטפלת בדם (כל נק’ ההצטברות על מרידיאני היין עושות זאת). פותחת חסימות בעלות אופי ייני- בעיות שתן, מחזור, בצקות. מאזנת פעולות רחם ומחזור. מיטיבה עם מע’ השתן, פותחת חסימות, דלקות וכד’. משחררת כאבים חסימתיים במחמם תחתון- ציסטות למשל.

KID6
מיקום: מתחת למלאולוס המידיאלי, צון מתחת לשקע, בין שני גידים.
נק’ פתיחה של yin shiao, מעלה יין מעלה. מקור yin shiao בכליות. מעודדת תנועה של צ’י במחמם תחתון ומקררת חום. פתולוגיות מחוסר יין- חום ריק- גרד, יובש בנרתיק. בעיות בחוסר יין במעיים (בעיקר מבוגרים), יובש במעי, יציאות עם צואה קשה ויבשה. מעלה יין לראות ומחזקת את יין הראות. יובש בגרון, פה יבש, שזיף בגרון. תלחלח ותזין עיניים- יובש, אדמומיות. בעיות עיניים בגיל מבוגר. לבעיות שינה- בעודף יאנג, עיניים לא נעצמות.

KID7
מיקום: 2צון מעל 3, עושה פסנתר (מפיקה פנימית עד לברך 15צון), קו גובה צמוד לגיד האכילס.
נק’ נהר, מתכת- תנועה דחיסה כלפי מטה ולכן תטפל בהזעה. נהר- מניעה הצטברויות נוזלים ולחות ותטפל בבצקות (מעולה לבצקות מהצטברויות נוזלים) הזעה ובעיות בשתן, דחיפות שתן. מחזקת את יאנג הכליות בהקשר למע’ גניטלית- ספרמטוריאה, קרי לילה. דימום במחמם תחתון, תחזק אחזקה של כלי דם. מחזקת מעיים עקב חוסר בטחול או יאנג של המעי. לקור- מחזקת יאנג. להזעה בשילוב Li4 או Ht6.

KID8
מיקום: 2צון מעל 3, בגובה של Kid7, צמוד לעצם הטיביה .
נק’ הצטברות של yang siao, תטפל בחסימות של צ’י ודם. מניעה צ’י ודם ברחם ובאברי המין. תטפל בדימום ברחם, מחזור לא סדיר. מטהרת חום ולחות ממחמם תחתון. מטפלת טוב בנפיחות באשכים, גרד, כאב בגניטליה, וסטיבולה (יובש רב בנרתיק) יקרר את המקום וילחלח.

KID9
מיקום: 5צון מעל 3, על הקו המחבר את 3 ו 10.
הצטברות של yin wei. מרגיע נפש ומסלקת ליחה מהלב. מאוד מחזקת את הקשר בין לב וכליות- חרדות, אינסומניה, הזעות לילה. מטפלת טוב ברצועת המפשעה- אינגוינל. מחזקת youan qi , וטובה לעובר- דיקור כל 3 חודשים לאישה בהריון.

KID10
מיקום: במפרק הברך פוסטריורית, בגבול החיצוני של הגיד המידיאלי, בין שני הגידים.
נק’ ים, נק’ מים, נק’ השעה. תנועה כלפי מטה ולכן מנקזת. מקררת ומנקזת לחות חמה ממחמם תחתון. טובה מאוד להפרשות וגינאליות צהובות, גרד בגניטליה.

KID11
מיקום: 0.5צון מקו האמצע (בבטן), בקו גובה גבול עליון של הפוביס
עד 21 כולן נק’ מפגש עם chong. מחזקת את אנרגית הכליות. יוצרת תנועת כיווץ, מחזקת ושומרת על תמצית היין ויאנג של הכליות- לאינפוטנציה, כמות זרע מועטה או איכות זרע ירודה. הפרשות וגינאליות לבנות. מפזרת חום ולחות מאיברי המין.

KID12
מיקום: צון מעל 11, 0.5צון הצידה.
נק’ מקומית.

KID13
מיקום: צון מעל 12, 0.5צון הצידה.
מחזקת את הכליות- בעיות מחזור, פוריות וכד’. פותחת חסימות ומטפלת בפריון. מאוד מניעה (למחזור)- ציסטות ברחם, עקרות, דיסמנוריאה, אמנוריאה.

KID14
מיקום: צון מעל 13, 0.5צון הצידה.
פותחת סטג’ של דם, נוזלים, צ’י ותקיעות מזון. פותחת חסימות בבטן תחתונה. כ.בטן חד- חסימת דם.
רעשי מעיים ובצקת- חסימת נוזלים. נפיחות בטן- חסימת צ’י. שלשול או עצירות- תקיעות מזון.
פותחת מעברי מים. להצטברויות נוזלים ובצקות.

KID15
מיקום: צון מעל 14, 0.5צון הצידה.
מאזנת ופותחת חסימות מעיים ומאזנת מחמם אמצעי.

KID16
מיקום: צון מעל 15, 0.5צון הצידה. בגובה הטבור.
נק’ מאוד חשובה, משפיע על שלושת המחממים. מאזנת קיבה ומניעה מעיים. מטפלת בעצירות מכל הסוגים מחוסר יין, יאנג, צ’י. נפיחות בבטן, כ.אפיגסטרי. מחזקת כליות ומרגיעה את הלב, מזינה את יין הלב. מאזנת את הקשר כליות-לב. מטפלת בחרדות. מחזקת תפקוד שלפוחית שתן- בעיות בשתן, עצירה, טפטוף וכד’.

KID17
מיקום: 2צון מעל הטבור, 0.5צון הצידה.
מחזקת טחול, מפזרת לחות, מרגיעה כאב. מחזקת את יין הקיבה.

KID18
מיקום: 3צון מעל הטבור, 0.5צון הצידה.
פותחת חסימות- תקיעות מזון וחסימת מעיים. גם תטפל בחסימות של גניקולוגיה- חוסר פוריות, חסר דם לאחר לידה.

KID19
מיקום: 4צון מעל הטבור, 0.5צון הצידה.
מוסתת את צ’י הקיבה- כ.אפיגסטרי, צ’י מור, תחושת שריפה בבטן עליונה. מורידה צ’י מורד ממחמם עליון ומפזרת חסימות בחזה.

KID20
מיקום: 5צון מעל הטבור, 0.5צון הצידה.
מחזקת טחול ומאזנת קיבה. כל התופעות של צ’י מורד. מפזרת מלאות בבית החזה.

KID21
מיקום: 6צון מעל הטבור, 0.5צון הצידה.
מעבר בין מחמם אמצעי לעליון. מאזנת קיבה, צ’י מורד של הקיבה, חסימות בריאות. נק’ טובה מאוד לכ. בטן שמקרינים ללב. טובה לאנורקסיה. כ.בחזה ושיעול. תשחרר סרעפת. מאזנת צ’י כבד. מסלקת חום מהבטן. כ.באזור הצלעות(מצוקה).

KID22
מיקום: רוו”צ 5, 2 צון הצידה.
מעבר מהבטן לבית החזה, פותחת את בית החזה. מורידה צ’י מורד של הקיבה והריאות- שיעול+הקאות, שיעול+אסטמה. מחזקת צ’י של בית חזה.

KID23
מיקום: רוו”צ 4, 2 צון הצידה.
מטפלת בצ’י מורד בעיקר של קיבה. מרגיעה נפש. מפזרת מלאות של Lu ובית חזה, תחושת צריבה בבית חזה, בקע סרעפתי, חרדה+קוצר נשימה. מחזקת צ’י של בית חזה.

KID24
מיקום: רוו”צ 3, 2 צון הצידה.
מרגיעה נפש מחום ריק (בעיקר מחוסר בכליות). פותחת בית חזה ומורידה צ’י מורד של ריאות וקיבה. מטהרת חום ריק. מחזקת צ’י של בית חזה.

KID25
מיקום: רוו”צ 2, 2 צון הצידה.
פותחת את בית החזה. מורידה צ’י מורד של קיבה וריאות. אסטמה מרקע נפשי, שמתגברת במתח נפשי, מרגיעה את ה mind במיוחד שהחוסר שקט נובע מחוסר בכליות.

KID26
מיקום: רוו”צ 1, 2 צון הצידה.
משחררת צ’י בבית החזה, קרובה לקצה המרידיאן- בעלת כוח, מניעה ליחה.

KID27
מיקום: רוו”צ 1, 2 צון הצידה. צמוד לקלויקולה.
בה נאסף צ’י וממנה זורם הלאה. מחזקת את הקשר בין ראות לכליות ומחזקת את הכליות בקבלת צ’י.
מורידה צ’י מורד ומטפלת בליחה ולחות. טובה לברונכיטיס, אסטמה, צפצופים.

 

מרידיאן שלפחית שתן

BL1
מיקום: צמוד לקנטוס הפנימי של העין מידיאלית, סופריורית.
נק’ מפגש של yin & yang shiao. מהווה גם נק’ מפגש לכל המרידיאנים הנוספים כמעט. תטפל ברוב בעיות העיניים, גם מחוסר הזנה וגם מעודפים. מאוד שימושית. מאוד טובה לבעיות שינה- מתי זמן יין ומתי זמן יאנג(קשור לyin&yang shiao), (ראה קומב’). טובה לבעיות הורמונליות, משפיעה על ההיפופיזה. בעיקר להשפעה על בלוטת התריס. שימוש עיקרי בגלי חום בתקופת המעבר. להגברת יצור LH ו 0H. משם יוצא ה wei qi בבוקר. כשאדם רק מקיץ משנתו ברגע הראשון רואים בעיניו את הjing

BL2
מיקום: באותו קו אורך של 1, על הגבה.
מטפלת בבעיות עיניים כמו1, טובה מקומית לאזור הגבה. לבעיה מוטורית של שריר הorbit(צניחת עפעף, צניחת גבה). דיקור לכיוון1 לבעיות עיניים וכשהעין לא נסגרת. כשעין לא נפתחת אדקור לכיוון3. טובה גם לבעיות גב כנק’ דיאסטלית להנעת המרידיאן. לפציאליס באזור, לסינוסים פרונטאליים, כ.ראש במצח.

BL3
מיקום: באותו קו אורך של 2, 0.5צון בתוך קו השיער, בקו המחבר את GV ו ST8.
מטפלת ופותחת מעברי אף- שימוש עיקרי, דיקור לכיוון האף (ניתן לשלב עם GV24). טובה לרוח, בעיקר פנימית למשל אפילפסיה. מטפלת בעיניים-פחות טובה.

BL4
מיקום: 1.5 צון לטרלית לGV, 0.5 צון בתוך קו השיער בקו שמחבר את GV עם ST8.
מטפלת בעיניים, נק’ מקומית.

BL5
מיקום: 1.5 צון קו אורך, 1.5 צון קו רוחב. מקו שיער לקו שיער 12צון
לטיפול במע’ העצבים, מוריד את היאנג (אפילפסיה, תיקים ורעידות). טיפול ברוח פנימית.

BL6
מיקום: 2.5 צון קו אורך, 1.5 קו רוחב.
לכ.ראש, ראייה ונזלת, עיקרי לבעיות ראייה בעיקר מחוסר. כ.ראש של הקורטקס.

BL7
מיקום: 4 צון קו אורך, 1.5 קו רוחב.
טובה להוצאת עודפים עכורים מהראש (אפילפסיה, פרכוסים, כ.ראש, מגרנות, סינוסים). מטהרת ראש מעודפי ליחה ורוח פנימית. לבעיות שקשורות למע’ עצבים ומוח. טובה לנזלת ובעיות ליחה ונוזלים באף, קשור ל LU שמלא בנוזלים BL מווסת אותו, הופכי בשעון. פרכוסים ונזלת בילדים- טובה לילדים.

BL8
מיקום: 5.5 צון קו אורך, 1.5 קו רוחב.
משפיעה ישירות על המוח. טובה לסחרחורות וטשטושי ראיה.

BL9
מיקום: 1.5 צון מעל GV18, נמצאת 17, קו אורך, קו רוחב 1.3 צון (מעל הגבשושית בעורף).
מטפלת בעיניים, בעיות עיניים, ראייה וכאב. כ.ראש מרוח קור באזור אוקסיפיטלי. אף סתום ומלא

BL10
מיקום: 0.5 צון מתחת ל GV16 קו אורך, 1.3 צון מתחת ל9. נמצאת על שריר הטרפזיוס.
נק’ אשנב לרקיע, טובה לתקיעויות באזור העורף, אוקסיפוט. לעורף שמתכווץ. נק’ ים הצ’י. נק’ מפגש עם מרידיאן הכליות. זהו אזור שסובל מחוסר בכליות. טובה לאזור אוקסיפיטלי בחדירת גפ”ח. כ.ראש, רוח קור שחדרה. מרפה כיווץ בצוואר אחורי ולכן יכולה גם לשפר יציבה. טובה מאוד לבעיות עיניים (מרכז הראייה נמצא באזור) דיקור לכיוון עין נגדית. נק’ טובה להעלאת הג’ינג מעלה ותומכת במוח למשל בעיות זיכרון. מיטיבה באופן כללי לכאב לאורך המרידיאן. כ.ראש אוקסיפיטלים (ראה קומב’).

BL11
מיקום: רווח בין חוליות T1-T2, 1.5 צון קו רוחב. (אמצא הדרך מהשכמה).
נק’ ים הדם, מחזקת ייצור,בנייה והזנה של דם- לשימוש כשהמוגלובין נמוך, אנמיה. משפיעה על מח העצם- בעיות בעצם, בריחת סידן, שברים לאיחוי, גדילה אצל ילדים. עדיף מוקסה. נק’ מפגש עם SI, נק’ מפגש של השכבה. טובה לפיזור רוח קרה שפוגעת באזור, מוקסה ישירה. לכל סימני פלישת רוח קרה.

BL12
מיקום: רווח בין חוליות T2-T3, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ השפעה על הרוח. נק’ מפגש עם GV. מטפלת בכל הסימנים של רוח שחדרה- שיעול, נזלת, קשיון שרירים באזורה, אף מנוזל. קשיון אוקסיפיטלי. עוזרת ללריאות לטפל בעודפי ליחה. מחזקת wei qi.

BL13
מיקום: רווח בין חוליות T3-T4, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של הריאות. מחזקת את כל האספקטים של הריאות כאיבר- התקררת, שפעת, מחלות ריאה אקוטי וכרוני. לחיזוק-דיקור קצר, לפיזור גודש- דיקור ארוך. לחיזוק ראות כמניעה (ראה קומב’). ניתן לדקור אותה עים mu LU1 להוצאת עודפים, או LU9. רגישה וכואבת כשיש בעיה בריאות.

BL14
מיקום: רווח בין חוליות T4-T5, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של PC. תומכת באזור בית חזה לבעיות שקשורות לשריר הלב- פלפיטציות, קצב לא סדיר, ניתן לשלב עם PC6. היא command p. לבית החזה. לאנשים בלחץ. Pc עוזר להרגיע כבד ותומך בלב. נק’ מרגיעה מאוד. ניתן לשלב עם 15- לאי שקט, התקפי חרדה וכד’. יטפלו בכ.פסיכוסומטי באפיגסטריום.

BL15
מיקום: רווח בין חוליות T5-T6, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של הלב. לעודף וחוסר אש. 14 יותר לאספקט פיזי, 15 יותר לאספקט מנטאלי לשן. להחזיר אש ואדמה בלב, ניתן לשלב את HT7, נק’ אדמה. או HT5, לחיזוק צ’י הלב. או HT3 או HT9 כדי לפזר. יש לבדוק מהיכן הגיע החום- כבד, קיבה וכו’. לבעיות שינה.

BL16
מיקום: רווח בין חוליות T6-T7, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ השפעה על GV, עיקרי- עוזרת לדם לנוע יותר טוב בחזה. לכאבים, מחלות לב איסכמיות.

BL17
מיקום: רווח בין חוליות T7-T8, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ השפעה על סרעפת ודם. מאוד מחזקת ייצור, הנעה, חיזוק דם ולעודף חום בדם תפזר (גם 18 לעודף חום בדם). גרד, פצעים, בעיות עור (ראה קומב’). טובה לשחרור הסרעפת. טובה לבעיות רגשיות, תקיעות וחסימה בגב מרכזי. אזור מקלעת השמש, אזור שנוטה לסבול כשיש סטג’ רגשית. לקושי בנשימה עקב סרעפת חסומה- שחרור סרעפת והקלה בנשימה. יחד עם 18 לסטג’ צ’י בכבד. מאוד משחררת רגשית ונפשית. צריל קודם לדקור נק’ שישחררו אזור זה, או בעיסוי, אפשר לדקור את 10 ו 40 להניע מרידיאן.

BL17.5
מיקום: רווח בין חוליות T8-T9, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ השפעה על הלבלב. טובה לבעיות סוכר.

BL18
מיקום: רווח בין חוליות T9-T10, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של הכבד. מטפלת בכל הסימפטומים של כבד וכיס מרה. בעיקר עודף, סטג’ של צ’י, דם. מאוד מניעה בחוזקה צ’י ודם. מהטובות בגוף להרפיית שרירים בכל הגוף. מוקסה על מחט מעולה! טובה לכל מה שקשור לכבד- עיניים, מחזור, כ.ראש, מגרנה, קשיי נשימה שמחריפים במאמץ, חום בדם וכו’. גם לפיזור בדם וגם בנייתו. 17 ו 18 גם ליצור וגם לפיזור סטג’. לחוסר דם עם סטג’-לנשים בעיקר. ניתן לשלב עם GV8- נק’ מעולה להנעת כבד, חיזוק טחול והרפיית שרירים.

BL19
מיקום: רווח בין חוליות T10-T11, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של כיס מרה- אבנים בכיס מרה, צהבת, בעיות בעיכול שומנים. להססנות, בישנות, פחד להביע את עצמו. 18 יותר חזקה ויותר בשימוש. בד”כ בעיות בכיס מרה נובעות מכבד.

BL20
מיקום: רווח בין חוליות T11-T12, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של הטחול. והאדמה. כל מה שקשור לאיבר- לחולשה, לחות, צניחות, עיפות, חוסר ריכוז, מחשבה לא ברורה, לחות, נשימה לא טובה, אין כוח בגפיים. (shu של יינים יותר חזקות משל יאנגים).

BL21
מיקום: רווח בין חוליות T12-L1, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של הקיבה-לעצירויות, אולקוס, לעודפי ליחה (דומה ל ST21). לצ’י מורד של קיבה- פיזור. ניתן לדקור בשילוב עם 20 לתיווך טוב באדמה.

BL22
מיקום: רווח בין חוליות L1-L2, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של מחמם משולש. בעיקר לבעיות נוזלים בגוף- בצקות, יובש, בטן נפוחה, בעיות בדרכי שתן. כשדופק של Tw גדוש ונפוח נק’ זו תפזר את הסטג’. נק’ shu טוב לדקור כשהאיבר עובד בעודף וBl חלש
מאזנת קיבה,טחול. מסלקת לחות. מווסתת מעברי מים. מהרמנת ומניעה צ’י ונוזלים. מאפשרת פעולת T&T, בשלושת המחממים. מאזנת בין מחמם אמצעי ותחתון. מחברת בין פעילות איברי המים והאדמה ולכן מטפלת בהפרשות ונוזלים. עוסקת בניקוז לחות והצטברויות שתן, לחות במעיים. חוסר איזון בין אדמה למים= בצקות. חוסר התמרת נוזלים. בצקות עם קושי במתן שתן, שתן דמי, עכור.

BL23
מיקום: רווח בין חוליות L2-L3, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של הכליות. מחזרת כליות ויאנג כליות- לקור, אימפוטנציה מקור, חוסר יאנג- שלשולים כל הזמן (שלשולים בבוקר- טחול).צואה עם מזון לא מעוכל, בצקות, בריחת שתן-אין מי שיחזיק. מחזיקה את יין הכליות. חוסר ייו- צמא בלילה (אנשים שמחזיקים בקבוק מים ליד המיטה, ישנים עם כפות רגליים מחוץ לשמיכה, יובש בפה). מחזקת צ’י כליות- קושי בהשתנה, הצטברויות נוזלים, בעיות ברחם. מטפלת בכל הסינדרומים של הכליות. לטיפול ב LBP. אם חוסר יאנג- מוקסה.

BL24
מיקום: רווח בין חוליות L3-L4, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של ים הצ’י. מטפלת ב LBP. דיקור עפ”י כאב.

BL25
מיקום: רווח בין חוליות L4-L5, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של מעי גס. חשובה מאוד לעצירות. מטפלת בכל בעיות המעיים. חולשה של איברי אדמה שיוצרים לחות (לעיסה לא מספקת). חיפוי עכור- עיכול חלקי, מזון ששוהה יותר מידי זמן בקיבה. נק’ מהעיקריות לטחורים (טחורים- חולשת טחול וקיבה), צניחת מעי. בשילוב עם GV20 לטחורים. נק’ מעולה ל LBP עם הקרנה או עם כ.ברכיים (ברך קשור לגב).

BL26
מיקום: רווח בין חוליות L5-Sacrom, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של שער הויטליות. מטפלת באזור לומברי LBP- 26-30 לפי רגישות. לעצירות.

BL27
מיקום: בקו גובה של של חור מס’ 1 בסקרום, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של המעי הדק. מאזנת פעולת מעיים, וצ’י של מעי דק. משפיעה גם על מעי גס ושלפוחית שתן. מעולה לעצירות. מסלקת לחות חמה. שלשולים מאסיביים מלווים בריר ודם- קוליטיס וכרון. תטפל בלחות חמה בשלפוחית- הפרשות וגינאליות צהובות(חום ולחות), לבנות(קור וחוסר).

BL28
מיקום: בקו גובה של של חור מס’ 2 בסקרום, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של שלפוחית שתן. מאזנת אותה, מסלקת לחות חמה ממנה, UTI, קושי במתן שתן- לחות חמה שחוסמת, שתן כהה, מועט. יתכן שיתבטא כגרד חיצוני או פנימי ילווה בהפרשות וגינאליות. טובה מאוד ל LBP, גם ללחות שנתקעת שם וגורמת לבצקת. אם יש קור לפי תחושה- מוקסה על מחט. מעולה להקרנה לישבן או רגליים.

BL29
מיקום: בקו גובה של של חור מס’ 3 בסקרום, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של הסקרום. מחזקת יאנג בגב תחתון, מחממת.

BL30
מיקום: בקו גובה של של חור מס’ 4 בסקרום, 1.5 צון קו רוחב.
נק’ shu של האנוס. לכ.גב שמקרין לרגליים ולכ.אזורי. טחורים. בעיות גניטליה. בעיות במע’ השתן.

BL31-34
מיקום: בתוך החורים של הסקרום לפי הסדר.
מטפלות בכל הבעיות של מחמם תחתון. מניעות צ’י חזק. כולן מטפלות בגניטאליה- דיסמנוריאה, מחזור לא סדיר, הפרשות, אימפוטנציה. כולן מעולות לצירי לידה שעת לידה. 32-33 מע’ שתן- כאב במתן שתן, עצירת שתן, קושי. הכי חזקות מבניהן להנעת צ’י ודם. כ.בסקרום. בעיות גפיים תחתונות.
32מטפלת בדיסמנוריאה עם כ.גב תחתון. הפרשות וגינאליות. 34 הנעה בפעילות מעיים- לעצירות, בורבוריגמוס(חולשת מעיים), שלשול.

BL35
מיקום: בקצה עצם הזנב 0.5 צון הצידה.
מטפלת בלחות חמה במחמם תחתון. בעצם הזנב. מטפלת בטחורים(בד”כ מעורב כבד שדוחף את הטחור החוצה). טיפול בטחורים- הרגעת כבד וחיזוק הטחול, נק’ טובה כמקומית.

BL36
מיקום: בקפל הטוסיק, בחיבור עם הירך, במרכז בפיצול בין שני השרירים.
נק’ מעולה לכ. שיורד לאורך הרגל. לסיאטיקה שיורד מהישבן וכ. שמתגבר בישיבה. מניעה את המרידיאן

BL37
מיקום: קו המחבר את 36 ו 40, קו אורך, 6 צון מתחת ל36. (מחלקים 14 צון לשניים ופסנתר).
סיאטיקה, ניתן לעשות דיקור בתפירה.

BL38
מיקום: 1צון מעל 39. בגבול הפנימי של הגיד הלטרלי.
משחררת גידים וכאב. כ.ברכיים- מניעה דם באזור. מטהרת מחמם תחתון(39 יותר טובה).

BL39
מיקום: בגובה של 40, בגבול הפנימי של הגיד הלטרלי.
נק’ ים תחתונה של TW. מחזקת ומסדירה שתן. פותחת מעברי מים במחמם תחתון- משתנת ומנקזת.

BL40
מיקום: במרכז כפל הברך בין הגידים.
נק’ ים, נק’ אדמה(נק’ אדמה מחזקת תפקוד איבר). תפקוד שיוצא מאיזון נק’ אדמה תאזן אותו, תחזק אותו. מטפלת במע’ העיכול-אדמה. נק’ אדמה על אלמנט מים- מקררת. מקררת דם! (שכבה עירה בדם), בעיות עוריות. אחת החשובות ל LBP בעיקר כרוני, 60 לאקוטי (בפועל אדקור את שתיהן). נהדרת לטיפול בברכיים. מטפלת בטחורים שנובעים מחום בדם. כאשר מתחיל גרד באנוס- סימן ליציאת טחור, יתכן טחור שיתבטא כגרד בלבד ואז אחשוב על לקרר דם.

BL41
מיקום: T2-T3, BL12 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
נק’ מפגש עם SI. הנק’ הטובה ביותר לסילוק רוח וקור (שכבת Tai yang). להוצאת גפ”ח.

BL42
מיקום: T3-T4, BL13 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
לחוסר הרמוניה רגשית שמתייחס לראות- צער. מזינה ומחזקת ריאות. לחולשה גדולה של הריאות(פגם בהורדה ופיזור צ’י). שיעול, קוצר נשימה. טובה לכ.בשכמה.

BL43
מיקום: T4-T5, BL14 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
נק’ shu של הויטאליות. יכולה לטפל בכל מחלה. מאוד מחזקת חוסרים. לאחר מחלה ממושכת, במחלה כרונית. מחזקת את הריאות. מרגיעה נפש- אינסומניה, דיכאון. מחזקת טחול וקיבה, מחזקת כליות לאחר מחלה קשה. בעיקר מחזקת את אברי היין. נק’ מאוד מרגיעה! מניעה ליחה. לשילוב במחלות כרוניות שמערבות ליחה (כמעט תמיד קורה). טובה לשחרור שכמה. ישנה נק’ נוספת תחת השכמה בגובה שלה, דיקור אנכי ב ^90.

BL44
מיקום: T5-T6, BL15 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
מפזרת צ’י בבית החזה. מרגיע את השן, לב.

BL45
מיקום: T6-T7, BL16 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
נק’ שמסלקת רוח וחום עקב גפ”ח. משפיע להורדת צ’י הראות. לסחרחורת,שיעול,כ.ראש, כ. בין השכמות

BL46
מיקום: T7-T8, BL17 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
משחררת סרעפת. מרגיע קיבה- צ’י מורד, שיהוקים, צרבות, בקע סרעפתי, קושי בעיכול. מאזנת m.jiao.

BL47
מיקום: T9-T10, BL18 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
מפזרת סטג’ של צ’י הכבד. משחררת גידים, מאזנת m.jiao, מרגיע בצורה טובה כשיש סטג’ של כבד. מאזנת כיווני צ’י נכונים. קיבה-מטה, טחול מעלה.

BL48
מיקום: T10-T11, BL19 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
מאזנת כיס מרה. מסלקת לחות חמה. מאזנת m.jiao, מנקזת ממנו חום ולחות.

BL49
מיקום: T11-T12, BL20 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
מרגיעה ומשפיעה על אנ’ רוחנית של הטחול, חוסר יכולת ריכוז. מפזרת לחות חמה- יתבטא בשתן עכור ודמי. מאזנת טחול, נפיחות בבטן עקב כבד פולש. מטפלת בצ’י מורד.

BL50
מיקום: T12-L1, BL21 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
מאזנת מחמם אמצעי. אנשים שלא שבעי רצון- שובע-קיבה.

BL51
מיקום: L1-L2, BL22 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
קו מעבר בין מחמם אמצעי ותחתון. מפזרת ומניעה חסימות במע’ העיכול.

BL52
מיקום: L2-L3, BL23 קו אורך, 3 צון קו רוחב.
מחזקת כליות. קור בגב תחתון- מוקסה על מחט. מגבירה מתן שתן ומנקזת לחות. מחזקת תפקוד מיני- אימפוטנציה, חוסר פוריות, קרי לילה. משפיע על אברי מין בכלל ובפתולוגיות שלהן. מחזקת גב תחתון.

BL53
מיקום: חור שני של הסקרום קו גובה, 3 צון קו רוחב.
חשובה לטיפול באזור לומברי. כ.גב עם בצקות. מוקסה על מחט. כ.גב עם סיאטיקה. גם אחורית וגם צדדית (ראה קומב’), מחזקת ומניעה מחמם תחתון. כל הפתולוגיות של שלפוחית שתן.

BL54
מיקום: ברווח בין הסקרום לעצם הזנב קו גובה, 3 צון קו רוחב.
LBP עם הקרנה לרגל, כאב ברכיים! מאוד חשובה. בעיות במתן שתן, טחורים.

BL55
מיקום: 2 צון מתחת ל40 (מרכז כפל הברך), על הקו המחבר 49 ל 57.

BL56
מיקום: 5 צון מתחת 40, על הקו המחבר 49 ל 57.

BL57
מיקום: בין 40 ל 60 =16צון. אמצע הדרך. במרכז בין הראשים של התאומים.
עיקרית לטחורים (ראה קומב’). נק’ מעולה בכיווץ של התאומים. בחוסר דם כ. יורגש בעיקר בלילה בגלל הכבד, אופייני לאנשים הסובלים מחוסר דם.

BL58
מיקום: 1 צון מתחת, 1 צון הצידה מ57.
מחזקת הקשר שבין כליות לשלפוחית שתן. כ.גב שנובעים מקור. תחילת התקררות פותחים GVלחימום וחיזוק יאנג (ראה קומב’).

BL59
מיקום: על הקו המחבר את 58 עם 60, 3 צון מעל 60.
נק’ הצטברות של Yang shiao, מטפלת באזור לומברי- מניעה לחות חמה מאזור זה בעזרת yang shio. משפרת תנועה וגמישות הרגל.

BL60
מיקום: אמצע הדרך בין בין גיד האכילס למלאולוס לטרלי (פיקה חיצונית)
נק’ אש, נק’ נהר(נהר- מטפלת במפרקים, מסלקת חום ולחות ממפרקים). מטהרת חום, מטהרת עודף אש בעיקר מהראש בעיקר אוקסיפיטלי. כ.במפרקים ובכלל במרידיאן. לעודף חום שיוצר דימום אף. מורידה עודף יאנג. נק’ שתשמש לכ.ראש בכל האזורים ומכל הסוגים. מטפלת לאורך הגב- כ.אקוטי, סיאטיקה וכו.

BL61
מיקום: אמצע הדרך בין 60 לבין קצה עצם העקב.
נק’ מקומית.

BL62
מיקום: מבקשים ממטופל להרים כף רגל, מופיע גיד, מאחורי הגיד, מתחת לפיקה.
נק’ פתיחה של Yang shio. קשור לבעיות שלד- שרירים תפוסים, גידים, מפרקים כ.גב, כתפיים. מסלקת רוח, להורדת יאנג. אפילפסיה הפרעות דיבור. מנקה חום ועודף מהראש. מניעה מרידיאן-עודפים, goust.

BL63
מיקום: בצד החיצוני של כף הרגל, ליפני צוואר העצם הראשונה.
נק’ הצטברות, נק’ מפגש עם Yang wei. מניעה הצטברות במרידיאן (במרידיאני היין נק’ הצט’ מחזקות דם, מטפלות באיבר). כ.אקוטיים לאורך המרידיאן. נזלת אלרגית מוקסה ישירה בשילוב עם BL2.

BL64
מיקום: בצד החיצוני של כף הרגל, אחרי צוואר העצם הראשונה.
נק’ מקור, מטפלת בעודפים באיבר ומרידיאן. בעיקר מניעה פחות מחזקת. מנקה ראש, מרגיע נפש- מסתעף נכנס ללב.. בעיקר לעודף גפ”ח רוח חמה, רוח פנימית. כבדות בראש, חום בראש. מאזנת בין חלק תחתון ועליון, יכול להתבטא בכליות- קור ברגליים וחום בראש. מטפלת בעיניים עודף וחוסר.

BL65
מיקום: בצד החיצוני של כף הרגל, ליפני צוואר העצם השנייה, בחיבורבין כף הרגל לזרת.
נק’ פלג, נק’ עץ. (עץ-רוח, פלג-עצמה חזקה). מניעה ומורידה חום מהראש, עיניים- אדמומיות וכאב. מטפלת בסינוסיטיס, שילוב עם 2 לסינוסיטיס.

BL66
מיקום: בצד החיצוני של כף הרגל, אחרי צוואר העצם השנייה, בחיבורבין כף הרגל לזרת.
נק’ מים, מעיין. מקררת חום מלא, מורידה מטה.

BL67
מיקום: בבסיס הציפורן הלטרלי.
נק’ באר, נק’ מתכת. (באר- מקום למשהו חדש). מטפלת במצבים אקוטיים. כשצ’י לא מאוזן- קומה, איבוד הכרה, מנקה ראש. להפיכת עובר (מתחילים בשבוע 34). מוקסה.

 

מרידיאן מעטפת הלב

מול st בשעון- מטפל בעיכול, מגן על הלב-מרגיע נפש.

PC1
מיקום: 1צון לטרלית לפיטמה.
לא דוקרים. נק’ אשנב לרקיע- מטפלת באזור הצוואר, לטיפול כשלא יכולים לראות ש”יש עוד דרך” (פתיחת צוהר), כשלא ניתן לראות את התקווה שיש בשמיים, אנשים תקועים. משחררת את בית החזה, משחררת כ.בבית החזה, באזור הצלעות. צ’י מורד, סטג’ צ’י כבד.

PC2
מיקום: 2צון מתחת לקפל בית-שחי קו רוחב, מרכז שריר הביספס בשקע קו אורך.
מרחיבה ומשחררת את בית החזה. מאפשרת ומניעה תנועת דם בלב ובזרוע, כ.בחזה, מלאות. מרגיעה נפש. מטפלת בכ. לאורך המרידיאן.

PC3
מיקום: נק’ הפוכה ל Lu5, בקפל המרפק בצד המידיאלי של הגיד.
נק’ מים, ים. הכי טובה לפיזור חום מהדם, מקררת חום שחדר לשכבת הדם. אי שקט מלווה בצמא, דימום וסתי חזק, דם בשתן מתח נפשי. מטפלת בבעיות עור(נק’ ים)-טובה לפריחות מרוח וחום בדם.
מסדירה קיבה, מעיים, ומטפלת במחלות קיבה ומעיים, צ’י מורד בקיבה כ. ועוויתות. נימול/חוסר תחושה לאורך היד, רעד שנובע מחוסר הזנה של הגידים.

PC4
מיקום: 5צון לפני 7 (קפל כף היד), ברווח בין שני הגידים.
נק’ הצטברות, מוסתת צ’י ודם של הלב, מרגיעה נפש. פותחת סתימות, מטפלת בדם(נק’ הצטברות על מרידיאן ייני), לשימוש בשינוי קצב, פלפיטציות, אינסומניה. נק’ ראשית לטיפול באנגינה פקטוריס. פותחת חזה ומרגיעה סרעפת. נק’ מרכזית לטיפול בכ. בחזה ובלב שנובע מהסטג’ הנ”ל. מקררת חום בדם ומנקה ממנו רעלים. מאזנת צ’י קיבה וריאות.

PC5
מיקום: 3צון לפני 7 בין שני הגידים, 2 צון אחרי 4.
נק’ נהר, מתכת. מסדירה ומחזקת את צ’י הלב וממנקה את הלב מליחה- תחושת מועקה, כ. פתאומי בלב, דיבור מהוסס (לשון), התמרת ליחה במחמם עליון- אקלים מתכת יובש ולכן תעסוק בפתלוגיות נוזלי גוף שהגזימו- לחות וליחה. סיבות לכך שליחה תהיה מעורבת בחום: רגשי-חיכוכים בין רגשות, סטג’ צ’י כבד שיפגע ב t&t של טחול וקיבה ויעלה. נטייה לחום, חום רב שיאדה נוזלים לחות תהפוך לליחה.
מפזרת מלאות בחזה שנובעת מליחה ולחות- תחושת שזיף בגרון, גרויטר, נק’ ע”ר לעצם בגרון (מרידיאן מסתעף עולה לגרון). חוסר יכולת לדבר עקב חסימת ליחה. מרגיע את הנפש. לצ’י מורד ומסדירה קיבה.

PC6
מיקום: 2צון לפני 7 בין שני הגידים, 1צון אחרי 5.
מאוד טובה לפתיחת סטג’ של צ’י ודם, במצבי עודף גם אם העודף יושב על חוסר. נק’ עיקרית לכל הפתלוגיות שנתקעות בחזה. 4 יותר לאקוטי, 6 יותר לכרוני. מטפלת באש של הלב שנובעת בד”כ מסטג’ ליחה בראות או סטג’ של צ’י הכבד.- פלפיטציות, קשיי נשימה, כ. בחזה ובהיפוכונדריום מעולה!. תחושת מועקה, שזיף בגרון. מטפלת בצ’י מורד של ריאות וקיבה, (מטפלת בסטג’ בעיקר של מחמם אמצעי ועליון)
מטפלת בליחה ולחות, חסימות ליחה בלב ובראות. בעלת יכולת הנעה גדולה. מרגיעה את הנפש- נק’ חיבור על מרידיאן יין תטפל בפתלוגיות של yin wei ולו יש קשר לאיברים- טחול, כבד, קיבה, כליות- לטיפול בעייפות, חרדה, בעיות עיכול. מסדירה ל”ד ודופק (סטג’ של צ’י כבד שגורמת לחום- נק’ זו תטפל כיוון שזו אותה שכבה ולכן גם ל”ד גבוה מחום). מגנט לבחילות והקאות. יחד עם 7 ל carpl tunnel syn

PC7
מיקום: בקפל כף היד ברווח בין הגידים כשעושים “רגע”.
נק’ אדמה, פלג, מקור. מטהרת את הלב מחום, מניעה דם, מרעננת אותו, מרגיע נפש(נק’ אדמה).
חום בלב- חום מחוסר יין או סטג’ של צ’י(תטפל בעיקר בחום מחוסר יין מאשר בסטג’). ביחד עם 6 כדי להעלות מעלה יין למשל חום שמלווה בצמא. מאזנת קיבה ומעיים(פלג- מטפל במע’ עיכול, אדמה- טחול וקיבה, pc הופכי לקיבה- שעון סיני). לבעיות עור שנובעות מחום בדם. ל carpl tunnel syn.

PC8
מיקום: כף היד ברווח אצבע שנייה ושלישית, או שלישית ורביעית (תלוי ברגישות), לפני המפרק.
נק’ אש, מעיין. מטפלת באש הלב ומורידה אותה, בעיקר אש שנובעת מעודף. לפתלוגיות של אש לב למשל כבד שעולה- מאניה דפרסיה, אפילפסיה. כנק’ מעיין מניעה חזק, מטהרת חום מהמרידיאן והאיבר. למצבי חום גבוה שגורמים לפרכוסים ועוויתות, מחלות חום אצל ילדים.
מרגיע נפש, מטפלת ברוח וחום בדם, דימומים על רקע חום בדם-אף, טחורים. מאזנת קיבה, בעיקר עודף אש בקיבה- כיב קיבה, כיבים בלשון.

PC9
מיקום: Tip של אצבע שלישית.
נק’ באר, נק’ עץ. טיהור חום ואש במצבים אקוטיים מהלב ו pc- פלפיטציות, עויתות מחום. מחייה חושים מהסדרת יין ויאנג-נק’ באר. פותחת את המרידיאן. משחררת רוח חיצונית ופנימית-נק’ עץ. למשל יל”ד.

 

מרידיאן מחמם משולש

T.W.1
מיקום: באצבע רביעית בקצה הציפורן הלטרלי.
נק’ באר- מטפלת בפתולוגיות של St על רקע פלישת Liv, נק’ מתכת- מטפלת ברוח חום פנימי של Liv. פותחת מעברי מים וצ’י בכל המחממים. מנקה חום ורוח חום חיצוניים מהמחמם העליון- כ.גרון, אוזניים \, עיניים אדומות, כ.בלסת, כ.ראש. מורידה צ’י מטה פתולוגיות של Gb&St(הקאה חמוצה). משפעלת את המרידיאן ומפסיקה כ.- בעיות כתף. מרגיעה נפש(נק’ מתכת, בן זוג Pc).

T.W.2
מיקום: בין אצבע רביעית וחמישית על הקרום, לפשק את האצבעות.
נק’ מעיין, נק’ מים, מקררת עודף אש מהראש והפנים(בפיזור)- נק’ קצה מורידה מטה, מטפלת באיברים צידיים אש כבד מגפ”ח או גורם פנימי. טובה לבעיות אוזניים ועיניים- דלקות טינטינוס. לפציאליס.

T.W.3
מיקום: עושים אגרוף, בין אצבע רביעית וחמישית, מאחורי המפרקים בשקע.
נק’ פלג, נק’ עץ, מאוד מניעה חסימות של צ’י ונוזלים. נק’ ראשית לטיפול בעיות אוזניים ובעיות שמיעה. מטהרת חום ורוח פנימית וחיצונית. מנקה חום מהראש- עיניים כואבות, נפוחות ודומעות.מטפלת בפתלוגיות של Shao Yang- חום וצמרמורות לסירוגין, ומחלות חום של Gb שפלש ל St. מטפלת בעמ”ש מותני, נק’ של Dai Mai. מטפלת במפרקים(נק’ פלג)- ארטריטיס.

T.W.4
מיקום: מותחים את כף היד לאחור, בכפל המפרק בגב כף היד בין גידי אצבעות רביעית וחמישית.
נק’ מקור- מעביר yuan qi, מחזקת את הכליות ואת הביטוי של yuan qi (ע”י Ming meng) וכ.גב תחתון שנובע מחולשה של כליות. למחלות כרוניות שמחלישות את הגוף. בשילוב Gv4 לחיזוק כליות. מוציאה חום. מחזקת מע’ חיסון- דלקות גרון חוזרות. מוסתת את הקיבה ומחזקת את הטחול במיוחד בשילוב עם st42ו cv12 כשהאדם סובל מחולשה עקב חוסר צ’י, בעיקר בעיות ספיגה. מרפה גידים ורצועות, משפעלת את המרידיאן ומרגיעה כ. כתף וזרוע מקומית לכל היד.

T.W.5
מיקום: בקו גובה 2צון מעל כף היד (12צון מ4 עד למרפק), קו רוחב בשקע אחרי הרדיוס.
נק’ חיבור. נק’ פתיחה של yang wei- תומכת בכל מרידיאני היאנג ושומר על החיצון. בשילוב pc6 איזון בין חוץ ופנים. יעילה מאוד בהנעה לסטג’ או חום ב—– מסטג’ של צ’י כבד. מסלקת גפ”חים ורוח חום ומשחררת חיצון- כ.גרון, הזעה קלה, כ.ראש ושרירים. מאזנת את שכבת ה Shao yang כשהפתוגן נמצא בין הפנים לחוץ- מחלות ממושכות, חום וצמרמורות לסירוגין, טעם מר, כ. בהיפוכונדריום. כ. צוואר בעיקר צידי. משמרת יאנג. כ.אוזניים. שחרור גידים ושרירים מסטג’ של צ’י. מרגיע את הנפש(נק’ חיבור ל Pc). כ.ראש אוקסיפיטלי ובוורטקס. משפיעה על צידי הגוף בשילוב Gb41 לכ. סיאטיקה. לכ. שיניים וכיבים בפה.

T.W.6
מיקום: בקו גובה 3צון, בשקע אחרי הרדיוס.
נק’ נהר, נק’ אש. פותחת חסימות ומניעה מעיים. מוציאה חום (יכולת גדולה להניעה). מוסתת את הצ’י בשלושת המחממים במיוחד מסטג’ של צ’י כבד וכיס מרה המייצרת חום: עליון- טיניטוס, לסת נעולה, עיניים נפוחות ואדומות, כ.גרון, חסימות של צ’י כבד שיוצרות חום, סטג’ צ’י בחזה. אמצעי- כ. בצידי הצלעות, נפיחות בטן, הקאות, סטג’ קיבה שלוחצת על סרעפת. תחתון- עצירות טובה, בשילוב st25- נק’ עיקרית לעצירות. בעיות עור-חום מהדם. מורידה צ’י מטה(נק’ נהר). מניעה חסימות צ’י.
מסלקת רוח וחום מהדם- הרפס זוסטר, שלבקת חוגרת. איבוד קול פתאומי(נק’ נהר). משפעלת את המרידיאן ומרגיעה חסימות וכאב. מטפלת יותר בבעיות של Gb, יותר מחמם אמצעי ותחתון.
לגירודים, חום בדם, אגזמה.

T.W.7
מיקום: בקו גובה 3צון, בשקע אחרי האולנה, מידיאלית.
נק’ הצטברות, מניעה צ’י ודם במרידיאן, כאב אקוטי לכל המקומות במרידיאן.

T.W.8
מיקום: בקו גובה 4צון, בשקע אחרי הרדיוס.
נק’ מפגש של כל מרידיאני היאנג של היד. מוציאה חום מהמרידיאני יאנג של היד +(בעיה אורטופדית- לפי המרידיאן שעליו יושבת הבעיה.

T.W.9
מיקום: בקו גובה 7צון, בשקע באמצע הדרך בין הרדיוס לאולנה.
מחזקת זרימת צ’י בארבעת הגפיים, טיפול של ידיים ורגליים. מיטיבה עם גרון, אוזניים וצוואר, מטפלת בתירואיד.

T.W.10
מיקום: מכופף יד לאחור, עולה מהמרפק לאמה ונופל לשקע
נק’ ים, אדמה. מטפלת בליחה ולחות, יותר בלחות חמה. מטפלת בשלושת המחממים:
עליון: לחות חמה וליחה בחזה וצוואר-שיעול עם ליחה, ליחה שחוסמת פתחי לב, נפיחות בצוור, נפיחות של בלוטות לימפה. אמצעי: סטג’ צ’י- כ. בצידי הצלעות. תחתון: חסימות צ’י ונוזלים- כ. בטן תחתונה מעודף לחות. נק’ ים- מטפלת בבעיות עור מלחות חמה וחום- פסוריאזיס, אגזמה. מחזקת אנרגיה של הקיבה. מאזנת בין wei qi ל ying qi, מחלות שחוזרות כל הזמן. משחררת גידים בעיקר סביב המפרק.

T.W.11
מיקום: על הקו המחבר את 10 ו 14 (10צון), נמצאת 1צון מעל 10, פסנתר.
נק’ מקומית.

T.W.12
מיקום: 4 צון מעל 10.
נק’ מקומית- פותחת חסימות צ’י ולחות לאורך המרידיאן.

T.W.13
מיקום: תוחם את הדלתואיד, במפגש הקו התוחם וקו שמחבר את 10 ו 14.
נק’ מקומית- פותחת חסימות צ’י ולחות לאורך המרידיאן.

T.W.14
מיקום: בשקע הכתף מאחורי Li15.
טיפול במפרק הכתף- חשובה מאוד לכתף קפואה.

T.W.15
מיקום: 1צון מתחת ל Gb21, (Gb21, אמצע הדרך מעמ”ש לקצה מידיאלי סופריורי של השכמה).
מפגש של Tw,Gb,Yang wei, הרבה כוח יאנג. נק’ מזג אויר- פגיעה של בלוטת התריס- השפעה על מצבי רוח. מטפלת בבלוטת התריס- משפיעה על פעילות הורמונלית, מטפלת בעיקר בהיפרתירואיד, (גם סטג’ וגם yin wei). מוסתת קצב של מע’ העיכול (מאוד מושפעת ממצבים נפשיים),- כ.בטן, עייפות עם תלונה שהכל מתחיל ממצב נפשי, בעיות עיכול על רקע פחד, התרגשות (התיישבות על מקומות חלשים בגוף). אנשים שכואב להם יותר בצד ימין ובגב, צד ימין נפוח יותר- סימן שזה מפלישה של כבד. כ. מפחד, BL17+18+20® צד ימין. מטפלת בשרירים בפלג גוף עליון, נק’ מקומית חשובה- צוואר + טרפזיוס (שכמות מאוד תפוסות).

T.W.16
מיקום: בגובה זווית המנדיבולה או צון מתחת Gb12, מאחורי השריר השני אחרי הגולגולת
אשנב לרקיע, פותחת פתחים- איברי החישה, מאפשרים בהירות מחשבה וראייה. לדיקור כשיש עודף צ’י שגורם לחירשות פתאומית או איבוד ראיה פתאומי. מטפלת בצוואר וגרון. מסלקת גורמי מחלה חיצוניים שהשפיעו על צוואר ושקדים. לדלקות גרון חוזרות עקב גפ”ח בחיזוק. לטיפול בהתכווצויות שריר ה A.C.M כאשר הינו מכווץ לוחץ על הקרוטיד וגורם לכ.ראש, סחרחורות. בטיפול חסימה בקרוטיד להיזהר לא לגרום לתסחיף. נק’ שמאוד מרגיע, מורידה עודפי אנרגיה מטה. פותחת חסימות שייצרו סירקולציה בכל הגוף.

T.W.17
מיקום: בשקע אחרי תנוך האוזן.
מקום מפגש Tw,Gb, נק’ מרכזית לטיפול באוזניים (בשילוב Tw3), לכל בעיות האוזניים. מסלקת רוח וחום מהפנים, חיצוני ופנימי. לפגיעה בעצב הפציאליס- לפציאליס ושיתוקים בפנים. משפיעה טוב על בלוטת הרוק, כשחסר רוק. ליפני טיפול נר אופי להכניס ולהוציא מס’ פעמים בכל הנק’ סביב האוזן.

T.W.18
מיקום: שליש תחתון על הקו המחבר את 17 ו 20. (קו מעוגל לפי מנך האוזן).
מטפלת מקומית בכ. אוזניים וטיניטוס.

T.W.19
מיקום: שליש עליון על הקו המחבר את 17 ו 20.
נק’ מקומית

T.W.20
מיקום: מקפלים את האוזן לאורך, בקצה העליון שנוצר בקיפול.
נק’ מפגש של Tw,Gb,Si. נק’ שמאוד משפיעה על האוזן ומאוד חשובה לטיפול בכ. אוזניים. טובה מאוד לנפיחות בחניכיים וכ. שיניים (יש קשר עצבי בין האוזן לחניכיים).

T.W.21
מיקום: בגבול הטרגוס העליון (גבול עליון של הצ’ופצ’יק באוזן).
נק’ מפגש של Tw,Gb,Si. תטפל בכל בעיות אוזניים- בדלקת, גרד, טיניטוס. יש לה השפעה על זוית הלסת. כ. בלסת, קושי פתיחה, כ. שיניים. מסלקת רוח ומפיגה כאב- מקומית.

T.W.22
מיקום: מקפלים את האוזן לרוחב, בקו הקיפול הקדמי, מעט קדימה לכיוון העין בשקע.
נק’ מפגש של Tw,Gb,Si. מסלקת רוח ומפיגה כאב- מקומית.

T.W.23
מיקום: בשקע שבקצה הגבה הלטרלי.
מפזרת רוח ומפיגה כאב, בעיקר בראש ועיניים. אחת הנק’ היותר טובות לטיפול בעוויתות משבץ מוחי. מטפלת בבעיות עיניים.

 

מרידיאן הלב

גברים-טיפול דרך HT נשים-דרך PC
HT-לטיפול בצ’י , PC-לטיפול בדם

HT 1
מיקום: בשקע בית-שחי, במרכז בין השרירים.
נק’ קרובה לאיבר, מזינה ומחזקת את יין הלב(סימפטומים: בעיות שינה, הזעות והזעות לילה בפרט), יכולה לחמם את הלב כשצריך להוסיף חום, לחיזוק זרימה של המרידיאן צ’י ודם.
תומכת באופן כללי באלמנט האש.

HT 2
מיקום: 3צון לפני 3 בקו המחבר 1 ל 3.
נק’ מקומית תטפל בכאבים מקומיים שקשורים לHT לפי חלק מהמקורות אסורה לדיקור.

HT 3
מיקום: אמצע הדרך בין PC3 לעצם המרפק.
נק’ ים, נק’ מים- מקררת עודפי חום של האיבר גם מעודף וגם מחוסר.(לפלפיטציות, חוסר שקט, אפילפסיה, מאניה, דיבור לא נשלט, הזעות יתר, אי יכולת הרגע.
תומכת ביין הלב ולכן גם בייו הכליות ולכן ביין כל הגוף, צריך להיזהר לא לשפוך יותר מידי מים על הלב לטיפול בסמפטומי עודף, וכמו כן לא לטיפול בסימפטומי חוסר כמו דיכאון למשל.
כנק’ ים מחזקת את צ’י הלב( לא עיקרי ויש נק’ יותר טובות), לא להשאיר מחט יותר מ 15ד’
נק’ טובה לסיאטיקה, הקרנות מגב תחתון. נקראת שמחת חיים- בונה צ’י של האיבר.
לא אשתמש בה בלב חלש – 5,6,7 עדיפות , יותר לקירור פחות לפיזור.

HT 4
מיקום: 0.5צון לפני 5.
נק’ מתכת, נק’ נהר. נק’ שנותנת פוקוס ומיקוד בחיים,מנטאלית. ממרכזת דם ויין- נוזלים של הלב, למשל דימומים ספונטניים. מטפלת בכאבי פרקים, נק’ לטיפול בכאב במרידיאן למשל בגולף אלבו כאבים במפרק כף היד, אצבעות וכד’.

HT 5
מיקום: 0.5צון לפני 6.
נק’ חיבור, מחברת בין יין ליאנג. מוסתת אש של הלב, מקשרת עם Si4-נק’ מקור של ה Si יכולה לשלוח אל Si עודפי חום מהלב.(לחוסר שקט, פלפיטציות, עצבנות, טכיקרדיה-קצב לב מואץ, התקפי חרדה).
מחזקת Bl, היכולת להוציא החוצה, לטיפול בבריחת שתן בעיקר בילדים.
תפקוד עיקרי- הנק’ הטובה ביותר על מרידיאן הלב לויסות צ’י הלב. נק’ טובה לבעיות קושי בדיבור, גמגום, נוקשות בלשון. פצעים בלשון בעיקר ב tip, לבעיות תקשורת בין האדם לסביבה.(ראה קומב’)

HT 6
מיקום: 0.5צון לפני 7.
נק’ הצטברות, מניע חזק צ’י ודם. עוזרת לזרימה החופשית. טובה לכל הבעיות לאורך המרידיאן. הנק’ החזקה ביותר על HT לחיזוק יין הלב.הזעות לילה, גלי חום, עצבנות, עור יבש להזעות לילה(ראה קומב’)
נפוץ בגיל המעבר, תומך ביין הכליות- בן זוג לשכבה.shao yin. נק’ שתומכת בבעיות גדילה והתפתחות
אם הדופק HT חלש נדקור אותה למילוי ה HT בחומר.

HT 7
מיקום: בין הגיד לעצם בצד של הזרת, במפרק כף היד בגובה של LU9.
נק’ אדמה, נק’ מקור, נק’ פיזור-אדמה על אש.(3 ו 8 יותר טובות לפיזור), תפקידה לתת מרכז, מרגיע מאוד, מקרקעת. מחזקת את כל האספקטים של HT צ’י, דם, יין, יאנג. בעיקר דם( PC7 יותר טוב)
בעיקר תטפל באספקטים הנפשיים
HT 8
מיקום: מטופל עושה אגרוף, במיקום שבו נוגעת קצה הזרת שלו.
נק’ אש, תהיה רגישה בעודף חום, דלקת- טיפול מתכת מים(HT3+4), נק’ מעיין, נק’ השעה. בפיזור לפיזור עודף חום מהלב וקירור. בחיזוק- לחיזוק התנועה במרידיאן ולעידוד תנועת הדם בכיליו.
לא נק’ משומשת, בפיזור להיזהר,יכולה להחליש מידי .

HT 9
מיקום: בזרת, בבסיס מידיאלי של הציפורן.
נק’ באר, עץ. נק’ חיזוק ללב (עץ על מרידיאן אש), מחזקת לב, נותנת תמיכה נפשית, מראה לאיבר איך לעבוד תקין. פותחת פתחי לב ומחיה חושים, משיבה להכרה. לעודף חום בלב- אפילפסיה, התקפי צחוק פרכוסי חום גבוה, – לדמם. מעולה לתינוקות!, לפסיכוזה, גירודים קשים, היסטריה, סיוטים, מקלה תחושה בחזה, לחוסר דם בלב עקב סטג’ בכבד-נק’ טובה למשוך אותו, גם למצבים מנטליים.

 

מרידיאן המעי הדק

תמיד יוריד גודש בכבד ובראות ויחזק לב

SI1
מיקום: בזרת, בבסיס הציפורן הלטרלי.
נק’ באר, נק’ מתכת, טיפול ב TMM, מעודדת ספיגה של המעי ועבודה תקינה של האיבר, משפרת יצור חלב אם דרך ספיגה טובה (בין הנק’ הטובות ביותר), לכאבים ודלקות לאורך המרידיאן-SI1+2, לכאבים במנדיבולה בלעיסה, כאבים וגודש בגרון, ניתן לדמם, בפיזור לצוואר תפוס עקב רוח. לבעיות נשימה עקב תקיעות צ’י בגלל גודש בכבד, בעיות גודש מ stress, ילדים עם תזונה לא טובה(בד”כ מלקטוז), ראות מלאות וגדושות, SI יטפל גם ב Ben וגם ב Biao יטפל בכבד דרך שעון, ויבקר ראות- מעגל בקרה. נק’ דיאסטלית ל BL תפוס, בעיקר טרפזיוס עליון.

SI2
מיקום: ליפני צוואר העצם, חיבור הזרת לכף היד.
נק’ מים, נק’ מעיין, בעיקר למצבי עודף חום ורוח חמה באזור המרידיאן, דלקות (מתכת מים) בד”כ שכמה, גרון, שקדים. לניקוז עודף חום בלב ודלקות בשלפוחית שתן(ראה קומב’)-יוסיפו מים לאש ידללו וישתנו. נק’ דיאסטלית ל BL תפוס, בעיקר טרפזיוס עליון.

SI3
מיקום: אחרי צוואר העצם.
נק’ עץ על אלמנט אש-נק’ חיזוק, לכל השכבה (Tai yang), נק’ פלג, נק’ פתיחה לGV (GVמתקשר למח), לעודף יאנג שעולה-אפילפסיה ותיקים, אחת הראשיות לאפילפסיה, לחיזוק ג’ינג וחיזוק פעילות המח, מחזקת יאנג באופן כללי(בגלל Tai yang & Gv), וספציפית את יאנג הכליות.
לעיפות, חולשה, דיכאון, חוסר ב Zi- כוח רצון של הכליות, נק’ שעובדת על יותרת הכליה, אנדרנלין, מפרישה קורטיזול, מדכא דלקות בגוף, גם בלוטת תריס, היפוטרואיזם. מאוד מרגיע-לאי שקט(דרך Gv), טובה להזעות, הזעות לילה-חוסר יין (יאנג מזין יין Gv מזין Cv) טובה לבעיות לאורך המרידיאן, כנק’ עץ טובה לסטג’ לאורכו בעיקר מפרקים ופנים. ניתן לשלב 2ו3 2(מים) תקרר ו 3(עץ) תניע.
ה Gv עובר בעמ”ש ולכן טובה לבעיות שדרה- דחיסה ושברים בחוליות, פריצת דיסק, נק’ שימושית באורטופדיה. אמו יוצרים קורטיזון דרך הכליות וגם דרך כך מרגיעים דלקתיות, טיפול ב Ben ו Biao, נותנת חוט שדרה ויציבות פיזית ומנטלית, ויכולת לקבל החלטות נק’ דיאסטלית ל BL תפוס, בעיקר טרפזיוס עליון.

SI4
מיקום: מעל מפרק כף היד, בצד של הזרת בשקע.
נק’ מקור (כנק’ יאנגית לא מחזקת כמו יינית), מטפלת בעודף במרידיאן,כאבים,כתף. נק’ ראשית לצהבת. מורידה גודש בכבד-שעון סיני.

SI5
מיקום: במפרק כף היד בצד החיצוני במד של הזרת.
נק’ אש, נק’ השעה, נק’ נהר, בפיזור תרגיע עודף חום בעיקר לראש, לאוזניים, אף, לחי וצוואר. לבעיות מפרקים-בצד הנגדי, אם קור אז נדקור בחיזוק, אם חום אז נפזר. להרגעת נפש בפיזור, לעודף אש, אנשים עם לב חם

SI6
מיקום: בחריץ של ראש עצם האולנה.
נק’ הצטברות, מניע צ’י ודם, לכאבים אקוטיים לאורך המרידיאן, מזינה ג’ינג,-נוזלי גוף, נוזל סינוביאלי, נוזלים במפרקים, מזינה יין כליות, לכאבי פרקים בעיקר אצל מבוגרים, ולבעיות עיניים בעיקר עקב הזנה לקויה של יין ודם, לבעיות הזנה של המח ב ג’ינג, פרקינסון, בעיות אוזניים.

SI7
מיקום: 5צון מעל 5, בקו המחבר בין 5 ל 8.
נק’ חיבור של הלב, דרכה מזינים את צ’י הלב דרך עודפים בSI, חוסר בלב ועודף במעי. בגלל חיזוק הלב גם חיזוק כליות(שכבת Shao yin), מסלקת חום ריק Ht yin def., חרדות, גלי חום בראש. לוקח עודף ובונה עימו יין, גם לעודף בכתף וצוואר ולב חלש אשתמש בה

SI8
מיקום: בשקע המרפק, בנק’ הזרם.
נק’ ים, נק’ אדמה-פיזור, נק’ מרגיעה, מכניסה אדמה לאש בעיקר מנטלית- יציבות והרגעה. גם 5 עושה זו אבל דרך פיזור האש ופה דרך הכנסת אדמה. מטפלת בגרון דלקתי ולחות חמה,

SI9
מיקום: בשקע, כצון מעל כפל בית-שחי, בגב.
מטפלת בכתף, בעיקר בעיקר בקושי בהרמת הזרוע

SI10
מיקום: בשקע מעל 9, מתחת לעצם עליונה של השכמה.
נק’ האסוציאציה של השכמה, עיקרית לבעיות כתף, שכמה, וזרוע עליונה. בד”כ רגישה למגע. מורידה אנרגיה כלפי מטה, מפחיתה מתח בגוף. מפגש Yang shiao, נק’ מהטובות ביותר להורדת ל”ד כרוני ואקוטי. נק’ להזנת עובר(ראה קומב’)

SI11
מיקום: תוחם גבול עליון ותחתון של השכמה בקו בשליש עליון, אמצע הדרך בגבולות צדדים.
בצד ימין תעיד על Liv qi stg., כנק’ התראה. בצד שמאל על בעיה קרדיאלית כנק’ התראה. מפזרת חזק סטג’ בכבד, “נק’ השינה”-לקושי בהירדמות עקב כבד, גם מעידה על בעיה בכבד וגם מטפלת בנ”ל. גם לב

SI12
מיקום: עולה מ11 מעל העצם, נופל לשקע.
מניע כתף, משחררת (עדיף מוקסה), לתפיסות, כרונית ואקוטית, רוח שנכנסה וקיררה וגרמה לתפיסות, מפגש של כל יין היד ו Gb

SI13
מיקום: אמצע הדרך בין זיז בולט של T12 לבין 10.
נק’ רגישה מאוד בלחיצה, לבעיות בכתף, בתנועה. מוקסה על מחט מעולה!

SI14
מיקום: רווח בין חוליות T2-T1, ברוחב 3צון.
נק’ מקומית, להנעה ופיזור סטג’ באזורה

SI15
מיקום: רווח בין חוליות C7-T1, ברוחב 2צון.
בעיקר לשיעול, ואסטמה, לראות מלאות וגדושות- ליחת חום, (מוקסה ישירה עדיף)

SI16
מיקום: גובה גרגרת מאחורי שני ראשי הסטרנו.
נק’ אשנב לרקיע, מורידה עודף שתקוע בפנים וצוואר מטה, לכל בעיות הגרון- דלקות, שקדים, צרידות, סטרנו תפוס. דלקות עיניים ואוזניים. מורידה חום ולחות של מעי מטה. מורידה בחוזקה. עוזרת להפריד בין עכור לטהור מנטלי. לשיפוטיות נכונה, עיכול רעיונות חדשים. מזינה לב חלש ומעי בעודף, ניתן לשלב עם 7 , בחוסר בלב ועודף בגרון תוריד חזק ותרגיע לב.

SI17
מיקום: בין הסטרנו לבין זוית עצם לסת תחתונה.
נק’ אשנב לרקיע(16 יותר חזקה), נק’ מקומית לגודש ונפיחות.למלאות בחזה,קושי בנשימה של יאנג עולה

SI18
מיקום: בגבול חיצוני של העין, מתחת לעצם הזיגומה.
מפגש עם Tw, נק’ שמכניסה הרבה יאנג לפנים, פציאליס, חוסר או הגבלה בתנועה, שיתוק, עיוות, כאב שיניים. נק’ מעולה לבעיות עצביות בפנים. שקיות מתחת לעיניים, נק’ מפגש של שלושת יאנג Tmm של הרגל, bl,gb,st, לטיפול שמערב יותר ממרידיאן אחד למשל טיפול ברך. יחד עם נק’ באר

SI19
מיקום: אמצע הצ’ופצ’יק של האוזן.
לטיפול כל בעיות האוזניים, אלחץ על כל הנק’ באזור ועלפי כך אחליט מה לדקור