מגע הפלא שישנה את חייכם: כל ההוכחות להשפעה החיובית של עיסוי וטיפול במגע על הבריאות שלכם
אמריקנים רבים רואים בכל מגע גופני מחווה רומנטית. הם מפרשים כל נגיעה תמימה ובלתי אמצעית כהטרדה ופעולה פולשנית. אנשים רבים לא אוהבים כשאדם זר נוגע בגופם, הם מרגישים שהמגע הזה פוגע בפרטיותם, מחלל את גופם ועלול להוביל למקומות לא נעימים. זה גורם להם להימנע מכל מגע פיזי, אפילו מלהחזיק בזרוע של אדם אחר או לטפוח לו על הגב.

אבל אם ללכת מעבר לשיקולים של שמרנות ,ביישנות וגורמים פסיכולוגיים נוספים, המדע המודרני בהחלט מכיר בכך שלטיפול בעיסוי ישנו תפקיד חשוב ומשמעותי ברפואה מונעת ובקידום ושיפור הבריאות שלנו. עיסוי תינוקות הופך ליותר ויותר פופולרי, כאשר מחקרים מדעיים רבים מראים שפגים שקיבלו טיפול בעיסוי היו בריאים יותר מכאלה שלא נהנו ממנו. מעבר למגע החיוני שמחזק את הקשר שלכם עם הילד, יש לעיסוי יתרונות בריאותיים רבים והשפעה חיובית על בריאותו והתפתחותו של התינוק. טיפאני פילד, ד”ר לרפואה, מייסדת ומנהלת של המכון לחקר רפואה במגע, מתייחסת למחקר חדש בקרב פגים שנולדו בלידה מוקדמת, הקובע כי תינוקות שקיבלו עיסוי עלו במשקל והתפתחו בקצב מהיר יותר מאשר אלה שלא קיבלו אותו. התינוקות שקיבלו טיפול בעיסוי השתחררו מהפגיות ומחלקות הילודים המיוחדות הרבה יותר מהר מהפגים האחרים(Abdallah, Badr, Hawwari). קיצור זמן השהייה של התינוקות בפגיות ובתינוקיות המיוחדות והיקרות בבתי החולים שנותנות מענה לקשת הטיפולים והמעקבים הנדרשים לתינוקות במצוקה הסובלים מקשיי ובעיות התפתחות, יכול לחסוך למערכת הבריאות סכום אדיר של 4.7 מיליארד דולר בשנה.

באותו הזמן, קבוצת חוקרים באוניברסיטת קרוליינה הצפונית בצ’אפל היל, מצאו כי חיבוק מוריד את רמות הורמון הסטרס קורטיזול, הקשור לכעס, חרדה, מתח פיזי ועלול להוביל לפגיעה במערכת החיסונית בגופנו. המדענים גילו כי חיבוק פשוט גורם להשפעות פיזיולוגיות חיוביות נרחבות, מייעל ומשפר את תפקוד הגוף שלנו ומחזק את בריאותנו. חיבוק במשך 20 שניות העלה את רמות הורמון האוקסיטוצין, שמשפר את פעילות מערכת הלב . (Light, Grewen, Amico) אז אל תחששו מלהפגין את ההערכה והחיבה שלכם באמצעות מגע, יש לזה השפעה חיובית נרחבת על הבריאות הגופנית והנפשית ואין בזה כל פסול.

מחקרים רפואיים ומדעיים שונים הוכיחו כי ריפוי באמצעות עיסוי יעיל בהתמודדות עם בעיות נפשיות שונות, כמו חרדה, דיכאון, כאבים ומצבי לחץ ומתח כרוניים. הוא מרגיע את הגוף והנפש. טיפול במגע ועיסוי נותן מענה גם למגוון מחלות ובעיות רפואיות שונות כמו דלקות, סרטן, פיברומיאלגיה, כאבים ונוקשות בשרירים, ומאיץ את שיקום והתאוששות הגוף מניתוחים שונים. למרות שיש צורך במחקר מעמיק ומקיף יותר בקשר להשפעת הטיפול בעיסוי ומגע בתחומים אלה, הוא הוכח כיעיל גם בתהליכי גמילה מאלכוהול ומעישון. הוא מעלה את הביטחון העצמי, מגביר ומשפר את פעילות מערכת החיסון, מגדיל את גמישות הגוף ומרחיב את טווח התנועה שלנו, ומבטיח שינה טובה ורציפה.

רוברט נוח קלברט המנוח, אחד מאבות הטיפול בעיסוי בעידן המודרני, תיאר את השפעתו המהפכנית על האדם בצורה הטובה והמדויקת ביותר: ” המטרה האמיתית של העיסוי היא לטפח את המודעות שלנו לרגשות הכנים והעמוקים שאנו חשים אחד כלפי השני וזאת על מנת לשחרר את האהבה וההערכה ההדדית הקבורות עמוק בתוכנו, תחת כל השכבות של הכאב, התסכול והמתח היומיומי שאנו נושאים על גבנו”.

 

אזכורים:
1: Abdallah B, Badr LK, Hawwari M. “The efficacy of massage on short and long term outcomes in preterm infants.” 2013. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23932956
2: Light, Grewen, Amico. “More frequent partner hugs and higher oxytocin levels are linked to lower blood pressure and heart rate in premenopausal women.” 2005. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15740822

http://www.pacificcollege.edu/news/blog/2016/06/10/improve-health-through-touch-evidence-power-massage-therapy