יחפנות- נעליים מיניליסטיות

המאמר מסכם את הידע והניסיון האישי והמקצועי שלי בתחום, ניסיוני בתחום ההנעלה הוא 42 שנה של התנסות יומיומית בהליכה,
מגיל 0 ועד היום 🙂

מהי הנעלה מינימליסטית

מהם העקרונות בהנעלה מנינמליסטיות ומה היתרונות שלהם

סוגי הנעלה מינימלית

מהם הסוגים השונים הקיימים בשוק. נעליים, גרביים, סנדלים ומגפיים

עקרונות תומכים ביחפנות

מהם עקרונות ה BareFoot. על מה הם נשענים ומדוע הם כל כך מומלצים

יחפנות

מהי נעל מינימליסטית?
נעליים מינימליסטיות הם צורת הנעלה הבאה לדמות הליכה יחפה ככל שניתן ועם זאת לאפשר הגנה, אך ללא תמיכה, מתוך הבנה כי אין צורך בתמיכה ובכך שלמעשה תמיכה רק מנוונת פעילות תקינה ונכונה של דריכה והליכה.
למה אנחנו לא צריכים תמיכה? מכיוון שקשת כף הרגל אינה מבנה פאסיבי, שלדי. אלה מבנה דינאמי המופעל בזמן ההליכה ע”י שרירי שלד ופאשיה, תמיכה בהקשר הזה היא מילה מכובסת לקיבוע! וקיבוע אינו דבר חיובי ובעל משמעויות רבות על השרירים, הגידים, הרצועות, המפרקים, החזר ורידי, מערכת לימפטית, מדרך כף הרגל ותפישה מרחבית.
לכן, לילדים נמליץ לא ללכת עם נעליים כלל, ככל שניתן. לגבי נעלים מינמליות לקטנטנים, תחסכו את הכסף ותלבישו להם גרביים בלי נעליים, כך תאפשרו להם תחושה פרופריוספטית(מפורט למטה בהרחבה) חישה טובה ביותר שניתן להשיג דרך כף הרגל של העולם.
בנעל מינימליסטית הכוונה היא לרוב בנעל שהסוליה שלה כמעט שטוחה או שטוחה לגמרי, ההפרש גובה בין העקב לבין כריות האצבעות (מה שנקרא “drop“) נמוך עד אפסי. לצורך השוואה והבנה – בנעל ריצה “רגילה” יש דרופ של בין 10-14 מ”מ. כלומר, העקב גבוה ב 10-14 מ”מ מכריות הכף הרגל; בעוד בנעל מינימליסטית, הדרופ נע בין 4 מ”מ ל-0 מ”מ בלבד. מעבר לכך, הנעל לא רק שטוחה אלה גם בעלת סוליה דקה, דבר המאפשר לקבל חישה טובה יותר עד מדויקת של תוואי השטח, וזה מאוד משמעותי. מה זה אומר לגבי התכונות שאני מחפש בהנעלה? זה אומר בדרך כלל סוליה דקה כמה שרק אפשר, שטוחה, ללא הגבהה בעקב, רחבה כדי שכף הרגל תוכל להתפרס בה בשמחה, גמישה על מנת שתנועת כף הרגל תהיה חופשית לחלוטין לפעולת הייצוב.

האם יחפנות היא גישה נכונה?
יחפנות, נעל מינלימסטית, נעל מינימלית, Barefoot, minimal shoes, five finger. כולם גישה המאמצת את העקרונות הטבעיים בהליכה. less is more. יחפנות הינה גישה טובה אשר מאפשרת לגופינו טווחי תנועה מלאים, ללא קיבועים אשר יפגעו בתנועתיות ובעיקר ביכולת שך כף הרגל (אשר זהה לכף היד) לקבל סנסציה, תחושה, ותפישה מרחבית המתקבלת מהרצפטורים ברצועות, גידים ומפרקים על מיקומינו והיכולת להגיב תנועתית לכל שינוי!

האם זה מומלץ לכולם?
ממש לא! כספורטתרפיסט ראיתי מקרים בהם יחפנות על סוגיה גרמה לנזקים של ממש בכף הרגל, שוק, ברכיים ועוד. אני יכול בזהירות לומר שנראה ששלושה מקרים עיקריים פיתחו פתלוגיות בעקבות הגישה:
1. מקרים בהם ישנו צורך ב”תיקון” המדרך. מקרים בהם אורטופד או פיזיותרפיסט אבחנו מצב זה. למשל רגל יותר ארוכה מהרגל השניה, אולפוס משמעותי ועוד.
2. מקרים בהם תוך ההליכה היחפנית מופעים כאבים.
3. מקרים בהם מנסים לעבור ליחפנות רק בגלל הטרנד, מצב בו נוח מאוד ואין כלל כאבים או קושי תנועתי עם הנעלה רגילה, בעיקר בגילאים 40+, לצעירים קל יותר עם שינויים.

סוגים עיקריים של הנעלה מינימלית:
1. יחפנות – המשתלם ביותר, ללכת יחפים, אלו הנעליים הכי מינליות שיש וללא עלות, מאפשר גראונדינג (grounding), קרקוע מפורט בהמשך. כל עוד אפשר, הכי טוב שיש לנו להציע.
2. גרביים – גרביים עשויות dyneema (חוט דיינימה), גרביים חזקות מאוד המאפשרות תנועה מלאה, בדיוק כמו עם גרביים רגילות.
3. סנדלים- בדיוק כמו שאנו מכירים, רק עם סוליה דקה.
4. נעל סגורה – נעל רגילה, עם סוליה דקה ושטוחה המאפשרת תחושתיות גבוהה של פני השטח.
5. נעל סגורה עם חלוקה לאצבעות – ישנם מספר סוגי נעלים המאפשרים חלוקה של בוהן ואצבעות או לכל אצבע ואצבע.
6. נעלי ספורט.

מותגים לפי סוגים:
כמובן, רק המומלצים אשר עמדו בכל התנאים- עמידות, איכות, נוחות, וארגונומיות מיטבית:

סנדלים
1. Xero Shoes המותג הטוב ביותר שקיים, איכות המוצר, אחריות מקיפה, מחיר משתלם.
2. VivoBareFoot 
3. Minimal Sandals 
4. Unshoes 
5. Shamma Sandals 
6. Earth Runners 

נעל סגורה
1. נעלי FUGU נעל סגורה מדהימה בנוחותה, מעוצבת בטוב טעם. מתאימה לתנועה, יש גרסה עם ציפוי ברזל כנעלי עבודה. נעל טבעונית ומומלצת. תר של היבואן בישראל.
2.  Xero Shoes המותג הטוב ביותר שקיים, איכות המוצר, אחריות מקיפה, מחיר משתלם.
2. נעלי Furoshiki יפניות נעלים מיוחדות ונוחות.
3. Lems Shoes מותג איכותי עם מגוון נעלים ליומיום ולאירועים.
4. Tesla shoes נעלים נוחות מאוד, מתאימות לפנים וחוץ, פחות לשטח.

נעל עם חלוקה
1. Vibram Five Fingers המותג המקורי והאיכותי, נעל עם חלוקה ל5 אצבעות. Bikila LS הינו הדגם המומלץ ביותר לריצה. לזוג ראשון כדי להתרגל ולקבל את המקסימום שיש לנעל להציע, אני ממליץ על Komodo LS. להליכה בבית, סטודיו אני ממליץ על SEEYA, הדגם הכי מינימלי הקיים.
2. נעלי טאבי יפניות (נעלי נינג’ה)  

נעלי ספורט
1. Merrell  מובילים בנעלי ספורט מינימליסטיות
2. Nike 

גרבים
1. free your feet המותג הטוב ביותר, לא מסיפים לייצר מספיק מלאי לעמוד בביקוש, המתנה של כ 3 חודשים. יקרות באופן יחסי (80דולר) אבל היחידות שיתנו תמורה, לא להתפתות לקנות חיקויים או בזול.
2. נעלי Collegien מותג צרפתי נעל המשולבת עם גרב, או למעשה גרב עם סוליה גמישה חזקה וארגונומית, נעל המתאימה לכל המשטחים.
3. SKINNERS נמכרות גם בישראל, חוות דעת מאוד בעייתיות על העמידות, נחמדות לשימוש בסטודיו בלבד.

Stay tuned and receive updates

GROUNDING

יחפנות כדרך חיים – קלינט אובר, טכנאי כבלים מארצות הברית, היה מספר שכשהיה נפגש עם חברו הטוב בשמורה האינדיאנית, אימו של החבר היתה מסתכלת עליו ואומרת במבט מודאג, “תוריד את הנעליים שלך, הם יעשו אותך חולה”. קלינט בעבודתו חשב רבות על נושא החיבור לקרקע ועל ההארקה של הגוף האנושי, כהיותו בעל מטען חשמלי. קלינט חשב שמכיוון שאנו הולכים כל היום עם נעליים וגם כאשר שלא, רובינו הולכים על משטחים בנויים, למעשה אין יכולת לגופינו לבצע הארקה. הארקה הינה חיבור של גוף מבודד לכדור הארץ.
כאשר בגופינו ישנו תהליך דלקתי, ישנה הצטברות אלקטרונים באזור הדלקת ועל פני השטח, ברצון לפרוק את אלקטרונים אלו מגופינו.
קלינט פנה למספר אוניברסיטאות במטרה לבצע מחקר בנושא, כולן לא הסכימו. לאחר מספר חודשים, קיבל שיחת טלפון מפתיעה שבה אוניברסיטה אחת הסכימה לביצוע המחקר, הם ביקשו ממנו לא לשמוח, מכיוון שברצונם להוכיח כי הוא טועה! לאחר 5 מחקרים, בתחומי כאב, דלקות פרקים ומחלות אוטואימוניות הוכח כי גישתו הינה נכונה. 10 דקות הליכה יחפה ביום, בטבע (חול/אדמה/דשא) איפשרו פריקה של אלקטרונים חופשיים ממקור הדלקת ואפשרו הפחתה בכאב, הקלה בתסמינים ופיזור התהליך הדלקתי. ניתן למצוא את המחקרים ומידע נוסף באינטרנט וביוטיוב. אני ממש ממליץ על הסרט הזה

 

Tarahumara

שבט Tarahumara, שבט הטראומרה הינו שבט החי באזור סיירה מדרה אוסידנטל במקסיקו, אזור הררי מאוד וקשה ליישוב. השבט ברח לאזור זה בזמן הפלישה הספרדית במאה ה16. בגלל אופי השטח השבט סיגל לעצמו מיומנויות ריצה יוצאות דופן. כל חברי השבט נעים ממקום למקום בריצה, כל הזמן. השבט יצר סנדל שנקרא huarache sandals, סנדל מינימליסטי, מאוד מיוחד ונוח, המאפשר תנועה טובה ותחושה מלאה של פני השטח. השבט לא פיתח את הסנדל במעבדה אלה מתוך הניסיון והקשר לטבע. ניתן למצוא מידע רב באינטרנט וסירטונים על השבט, מיומנויות הריצה, ותובנות רבות.

פרופריוספציה

הינה מערכת החישה העמוקה. מערכת התחושה כוללת מספר מערכות והן:
מערכת וסטיבולרית,שיווי משקל. נמצאת באוזן התיכונה. תפקידה לשמור על שיווי המשקל, טונוס השרירים ועל קליטת המידע לגבי כוח המשיכה.
מערכת ויזואלית, ראיה.
מערכת טקטילית – התחושה העדינה. החיישנים של המערכת הזו נמצאים על פני העור. למערכת זו יש שני תפקידים : הגנתי והבחנתי.
תחושה עמוקה – החיישנים של המערכת הזו נמצאים בתוך הגוף שרירים, גידים, פרקים. תפקיד מערכת זו להיות משוב לגבי תנועה ופעולה של הגוף. דרך מערכת זו אנו לומדים לווסת כח ותחושת השרירים.המערכת הפרופריוצפטית כוללת:
תכנון תנועה, תאום עין-יד, דומיננטיות, טונוס השרירים, מניעת נזק לרצועות.
ככל שהתחושה שלנו תהיה אמיתית ומלאה יותר(בתחושה וביכולת התנועתית), כך נקבל משוב איכותי ומדויק יותר דרך הרצפטורים במפרקים, גידים ורצועות ונוכל להבין טוב יותר ולפרש טוב יותר את מיקומינו ומצבינו, ולמעשה לחדד משמעותית את התפישה המרחבית שלנו. ככל שזו עובדת טוב יותר, היכולת שלנו לאפשר פיצויים תנועתיים תגדל, הגוף יוכל, באמצעות משוב עצבי להפעיל שרירים בכדי למנוע נזק לרצועות ולמפרקים, יכולת התגובה תתעצם והגוף יוכל להימנע מנפילות ומנזקים בצורה מיטבית. ככל שנחשוב על כף רגלינו ככף ידינו, כך נכבד ונעריך אותה יותר והתמורה תהיה משמעותית.

GROUNDING

להתחבר

תמיד מוזמנים ליצור קשר להתייעצות