scar1

טיפול בצלקות

רקמה צלקתית יכולה ליצור מספר תופעות שמבקשות התייחסות.
1. נראות הצלקת (אסטתית).
2. צלקת מגרדת, כואבת.
3. הדבקויות.

רקמה צלקתית, מכיוון שמהווה הידבקות מחודשת של רקמות הינה רב מישורית, זאת אומרת שההידבקות שאנו רואים על פני העור מתרחשת ברבדים שונים בהתאם לעומק ההצטלקות לרוב בניתוח או פציעה.
ההידבקויות אינה בעיה שנוצת בין חלקי הרקמה, אלו יהיו דווקא חזקים יותר באזור הצלקת כיוןן שהינה כעת רק סיבי קולגן. אך ללא סיבי אלסטין כך שאזור הצלקת חסר גמישות יחסית. ההידבקויות המורכבות הינן בין רקמות שונות. הידבקות מתרחשת גם בין מבנים אנטומים שונים לאורך עומק החתך.
הכוונה היא שיכולות להיווצר הידבקויות גם של כלי הדם, העצבים איברים פנימים ועוד רבים.
הביטוי של הידבקויות אלו יכול להייות רחב מאוד, כמו הגבלה בתנועה, כאב, תחושת שריפה, קושי והפרעה בתפקוד מערכות סמוכות לפציעה כמו פעילות מעי לאחר ניתוח קיסרי וכד’.

לפי Lok-Kwan Cheng צלקות יכולות להחזיק זכרונות של טראומה אשר עלולת להתבטא גם במחלות.
רקמת צלקתית הינה הידבקויות כתוצאה מניתוח או פציעה כירורגית. רקמה זו עלולה לגרום להתכווצות ומפריעה לזרימה במערכת האנרגיה של הגוף. זה בתורו יוביל לעיוות מבני ופוגע ביכולות החיסוניות של הגוף.

הטיפול בצלקות יכול להיות בעל השפעה עצומה על המשך החיים בכל הרבדים.
הטיפול בצלקת מפריד בין ההידבקויות במבנים האנטומים השונים ויוצר ריפוי עמוק ברמת האיברים והאנרגיה, מביא חומרים מזינים לרקמות צלקתית ומעורר אותה להתחדשות.
הצלקות הופכות להיות גמישות יותר ומאפשרות התחדשות גם של רקמות אחרות סביבם. קוסמטית הם גם נראים טוב יותר. מניסיוני שתי סוגי הצלקות, גם הצלקת ההיפר טרופית Hypertrophic Scar וגם צלקות קילואידיות Keloid Scar מגיבות היטב.
טיפול מוקדם מביא את התוצאות הטובות ביותר, אולם גם צלקות ישנות יכולים להראות שיפור.

בספרו של Skya Garder מוקדש פרק שלם לטיפול בצלקות בספר, “The Art of Palpatory Diagnosis in Oriental Medicine”. ברפואה המזרחית זוהי עובדה ידועה כי הצלקות עלולות לשבש את הזרימה הרגילה של אנרגיה (צ’י) ודם על המרידיאנים, או מסלולי אנרגיה. לא כל הצלקות הן בעייתיות, אבל הן נתפסות כהפרעה פוטנציאליים לזרימה במרידיאן. מטפלים צריך תמיד לשאול על הצלקות במהלך התשאול הראשוני. יש לבחון ולהעריך את הצלקת והשפעתה מבחינת מיקומה, (השפעה פיזיולוגית על הפונקציונאליות והשפעה אנרגתית ומתוך מיקומה על גבי המרידיאנים אותה היא מערבת) במהלך בדיקה גופנית.

בכל מצב שבו יש צלקת גם אם היא לא כואבת כדאי לבדוק מה קורה באיזור שלה ובה , מכיוון שהיא יכולה ליצור בעיות נרחבות בלי קשר למקום בו היא נמצאת. כל צלקת יוצרת תקיעות של צ’י ודם ויכולה לחתוך זרימה של מרדיאנים על הקו בה היא נמצאת.

צלקת בריאה – לא בולטת מעל העור, בלי קלואיד ( התרוממות של העור או הרגשה של מיתר כשעוברים על הצלקת) , קלואיד יראה לנו על סטגנציה יותר חזקה, הצלקת בצבע של העור, ללא כאב, היא לא מגבילה בתנועה ולא מושפעת משינוי מזג האויר.

צלקת לא בריאה – כאבים באיזור הצלקת , כאב על הצלקת, כאב על מסלול המרידיאן אותו הצלקת חותכת.
הגבלה בתנועה, הפרשה מהצלקת, סימני דלקת – חום, אדמומיות, נפיחות וכאב.
תחושת שריפה באיזור במגע, פגיעה במבנה היציבתי / פונקציונאלי / תנועתי סביב הזמן בו הגלידה הצלקת

מתי לא מטפלים:
1. אף פעם לא נטפל בצלקת שמפרישה (חוסר איחוי).
2. חולים אונקולוגים, באישור מהרופא המטפל.
3. אסור לשים מוקסה בצלקת מודלקת.
4. אף פעם לא נשתמש בכוסות רוח.

מקצת מיקומי צלקות והשפעתן:
צלקת ניתוח קיסרי יכולה לגרום לכאבי ראש פרונטלים, בעיות בכיס מרה הידבקויות ופתולוגיות במעי.
צלקת ניתוחי בטן יכולה לגרום לכאבי גב – השפעה על הפאשיה, T.A ושרירים משותפים נוספים .
צלקת של ניתוחי הרניה או ניתוח של הרצועה האינגיונלית – כאבי ברכיים, מפשעה, השפעה על היציבה.
צלקת ניתוח בסנטר – כאבי ראש.
צלקת החלפת מפרק הירך – כאב צוואר וכתף.
צלקת החותכת את CV בבטן תחתונה – כאבים באיזורCV 17 , דכאון , מצבי רוח.
צלקת החותכת את מרידיאן ה GB – כאב סיאטי

בהקשר לניתוח קיסרי
חשוב לדעת שישנם חומרים אשר עוזרים במניעת ההידבקויות אותם ניתן לבקש לשים בחלל הבטן בסיום הניתוח
החומרים המוצעים היום הם: אדפט, רשת אינטרסיד וג’יל אינטרקוט.

Adept- הינו נוזל המכיל פולימר מתכלה של גלוקוז. השימוש בחומר לשטיפת האיברים והרקמות ומונע הידבקויות של הרקמות השונות למשך זמן של מס’ ימים. זהו משך הזמן הקריטי להופעת ההידבקויות.
החומר נספג לאט דרך מערכת הלימפה ועובר למע’ הדם אשר מסננת אותו בכליות ומשם מופרש בשתן.
יתכן מעט תחושה לא נעימה לאחר הניתוח, תחושת נפיכות מכיוון שהאדפט הוא נוזל אשר תופס מקום, (כליטר).

Interceed- הינה רשת, יריעה פחמתית מורכבת (ORC צלולוז מחומצן), המונחת בין הרקמות השונות ויוצר שטח הפרדה, ממש כמו נייר אפיה בין מוצרים דביקים. הרשת נספגת תוך מס’ שבועות (3-4), זמן מספק למניעת הידבקויות בין הרבדים האנטומים השונים.

Intercoat- ג’ל אשר נמרח בין הרקמות השונות ויוצר שטח הפרדה, גם הוא נספג תוך מס’ שבועות (3),
יעילותם של התכשירים השונים מצויינת כתפישה למניעת הידבקויות.
החומרים הנשארים מעט יותר זמן נחשבים לטובים יותר.

ד”ר יורי פז, רפוא בכיר במחלקת נשים ברמב”ם כותב:
נכון להיום המודעות לחומרים דוגמת האינטרסיד והאינטרקוט באוכלוסיה נמוכה. עלינו להביא למציאות שבה, כמעט, בכל ניתוח גינקולוגי באזור האגן, ובראש וראשונה בניתוחים קיסריים ייעשה שימוש במוצרים אלו. מאידך, לצערי המוצרים הללו אינם כלולים בסל הבריאות, אבל אם ניקח בחשבון את העלויות האלטרנטיביות הכרוכות בטיפול בנשים שסובלות מנזקי ההידבקויות, והסבל הרב שהמטופלות חוות, ניווכח שעדיף להשתמש באמצעים מונעים הידבקויות. מתוך המאמר: הידבקויות: הסכנה השקטה שבניתוחים קיסריים.
אני חייב לציין שברמה האישית אינני מוצא מידע מקצועי התומך בצורה משמעותית בשימוש בחומרים אלו ואינני יודע אם ישנו אינטרס בשיווקם או במניעתם.
כן ניתן לומר שכך או כך, השלמת הטיפול בעזרת טכניקות מגע וטכניקות נוספות כמו מוקסה, גוואשה ועוד יכולות ליצור שינוי משמעותי כפי שנחקר רבות והוכך קלינית. 

טיפול בצלקות

טיפול רקע כללי:
טיפול משולב טכניקות מנואליות עם דיקור הוא לדעתי הטיפול האולטימטיבי לכל ההיבטים בצקת המבקשים התייחסות.
הטכניקות במגע עוזרות להגמיש את הרקמות, מעוררות רצפטורים, מפרידות הידבקויות,
הדיקור מעודד זרימה אנרגתית, צ’י, מזרים לאזור צ’י, דם ונוזלי גוף, עוזר למערכת החיסונית בטיפול בצלקת. מאפשר זרימה ותנועה גם בזיכרון הרקמה, מונע סטגנטיביות, תקיעות באזור ומונע כאב.

טיפול:
בשלב הראשון נערוך תשאול +בדיקה של הצלקות ושיוך שלהם למרידיאן, ובדיקה האם יש קשר בין התלונה לצלקת.
נבדוק רגישות בצלקת על ידי תנועה נגדית עם היד לכיוון הצלקת – נחפש כאב או קלאויד.

טכניקות מנואליות ליישום:

סקין רולינג
מתיחה מקומית לכל הכיוונים+MFR
wringing
ליד מפרקים Deep Friction

טכניקת דיקור, Surround The Dragon
את הטיפול לצלקת נעשה אחרי שהכנסנו את שאר המחטים של הטיפול הכללי , אפשר להוסיף נקודת להנעה של צ’י ודם כמו נקודות הצטברות על גבי המרידיאן שנחסם, או נקודות באר – שנותנות עוצמה, אפשר לבחור בנקודת הפתיחה של מרידיאני ה TMM , אפשר לפתוח את שתי קצוות המרידיאן.
כשדוקרים סביב הצלקת – ונתקעים צריך לשחרר שם, לא לנסות לדחוף את המחט יותר פנימה, אפשר לנסות אחרי 10 דקות להכניס אותה קצת יותר ולראות את השפעת המוקסה על האזור ביכולת החדרת המחט.
Surround The Dragon
נשתמש במחט (16X15), נשים את המחט בגבול של הצלקת ומכניסים שטחי מתחת לצלקת משני הצדדים, במקומות הכואבים , בנוסף שמים בשתי הקצוות מחט לכיוון הצלקת . חיצים =מחט.
במצב שיש כאב על הצלקת נסמן את המקומות הכואבים ונדקור, במצב שבו יש כאב על המרידיאנים שהצלקת חותכת נשתמש בנקודות דיסטאליות

חשוב מאוד להוסיף שימוש במוקסה !
מוקסה סטיק טובה בעיקר לתת לבית, בקליניקה רצוי להשתמש בכלי מוקסה היוצרים מגע מלא עם הרקמה הצלקתית, האזור ולאורך המרידיאן באזור במקומי. רצוי טייגר וורמר.
בבית אני מבקש לעבוד עם הסטיק לאורך כל המרידיאן כהשלמה והמרצת תהליך ההחלמה והריפוי כולו.

פרוטוקול להדרכת המטופלים:

החל משלבי תחילת ההגלדה
מריחת לבנדר
ויטמין E למריחה
רטיות חמות עם כורכום בסביבת הצלקת
עיסוי עדין על האזור הצלקתי, לא בחתך
במקרים בהם הצלקת היא כתוצאה מניתוח, יש לשים לב להנחיות בהתאם לניתוח הרלוונטי ולא לראות בהסברים כאן כפרוטוקול טיפולי לכל המקרים.

במקרים בהם לאחר ניתוח לעיתים תהיה נפיחות ובצקת, קיצור שרירים וגידים. במקרים אלו יש לשלב כרוב להורדת הבצקת בשלב המיידי ולהמיר את הכרוב בחבישות קינזיו טייפ, חבישות אשר עוזרות לתנועה הלימפטית, או חבישות קמח ודבש, (ראו סרטון) ניתן להשיג תוצאה טובה בעזרת טכניקות מעיסוי לימפטי אשר ניתן גם להדריך את המטופל לכיווני התנועות Drening, Stroking, Palm soft, all fingers- Drening

כשהגליד, כשבוע לאחר מכן
ויטמין E עד לשינוי צבע הצלקת
עיסוי עמוק בצלקת עצמה
wringing- לאורך הצלקת
Deep Friction- בסביבת מפרקים דיאסטאלים

מוקסה טייגר וורמר על צלקות בגפיים ובגב
מוקסה סטיק או רול מוקסה בחזה ובטן וצלקות גדולות כמו בהחלפות מפרקים.
המוקסה וורמר תהיה רלוונטית יותר באיזורים גידיים ומפרקים דיאסטאלים.
מעבר לשימוש על פני האיזור, יש להדריך תנועה לאורך המרידיאן
אם אין מוקסה ניתן להשתמש במנורת חימום.

מתיחה של המפרק
מתיחה ו MFR לצלקת
skin rolling.

ישנם שמנים אתריים מאוד יכולים לעזור גם ברמת שיקום העור וגם לפתיחת הסטגנציות וכך לעזור לכאב ולגרד. כמו לבונה ומור, צמד מיוחד כל כך ששימש לאורך ההיסטוריה רבות בפציעות אלו ועוד שמנים נוספים וטובים.

אסכם שישנם דברים רבים שביכולתינו לעזור לטיפול בצלקות והמון שהמטופלים יכולים לעשות בעצמם. מוזמנים ליצור קשר להדרכה נוספת.