תום פיאנן

תום פיאנן

לימודי הסמכה 30 יולי 2019

עיסוי שיקומי אורטופדי

קורס עיסוי שיקומי אורטופדי
קורס מעמיק ומקצועי
בהנחיית תום פיאנן

לימודי הסמכה 13 אוגוסט 2017

שיעורים אישיים

ניתן ללהגיע לקליניקה בקציר או להזמין את תום לעבור למידה אישית. למידה אישית הינה למידה בשיעור פרטי או בקבוצה קטנה. השיעור יכול להיות בכל נושא בו תרצו לעבור הכשרה או להתחזק.
השיעורים הפרטיים מועברים בד"כ בקליניקה בקציר או בקליניקה של התלמיד. המחיר נוחים מאוד ונקבעים לפי המיקום, שעות ומס' המשתתפים.
בצורת לימדה זו ניתן להיות בהקשבה מלאה לתלמיד/לקבוצה ולהשיג מטרות רבות בזמן קצרתוך מענה אישי והתקדמות בקצב המתאים.
ניתן ללמוד בצורה אישית כל נושא והשיטה מתאימה לשתי אוכלוסיות עיקריות:
1. מטפלים שרוצים מיקוד וידע מקצועי ספציפי
2. למעוניינים ללמוד אשר מתקשים בלימודים בכיתה

צרו קשר לפרטים 052-284-2204

 

לימודי הסמכה 04 יולי 2017

ספורט-תרפיה

מהי ספורטתרפיה?

מקצוע טיפולי בענף הבריאות המתרכז במניעת פציעות ספורט ועזרה בשיקום הפצוע לחזרה לפעילות גופנית מלאה.
בעקבות עלייה בפעילות גופנית וכן בכמות הספורטאים קיימת עלייה גם בצורך במטפלים בתחום הספורט.
בספורטתרפיה משתמשים בכלים טיפוליים מוכרים תוך הבנת תהליכים פיזיולוגיים ופתולוגיים על מנת להכין את האינדיבידואל לאימון או תחרות ספורטיביים או לסייע בשיקומו לאחר פציעה.


מיהו הספורטתרפיסט?

הספורטתרפיסט הוא מטפל מקצועי אשר:
יש לו את היכולת והידע לספק עזרה וטיפול ראשוני לפציעה הנגרמת בפעילות גופנית בשעת הפנאי, אימון ו/או תחרות ספורטיבית.
בעל ידע ויכולת להעריך פציעות ובכך להפנות לאנשי מקצוע מומחים.
בעל ידע ויכולת לטפל בפציעות ע"י כלים שרכש בלימודיו כגון עיסוי, תרגילי שיקום, חבישות והיכולת לתמוך ולסייע בבניית תוכנית שיקומית.
יודע לנצל עקרונות באימון בספורט כדי לייעל את הכנת הספורטאי לאימון יעיל ובטוח.
יכול להוות חלק מצוות רב מקצועי בקבוצות ספורט.


מטרת הקורס

להכשיר בעלי ידע בענפי הספורט, מאמני כושר, ספורטאים חובבים ומקצועיים ובוגרי מקצועות הרפואה המשלימה להעריך ולטפל בפציעות ספורט אצל ספורטאים וחובבנים ולסייע בהחזרתם לפעילות מלאה. הקורס יקנה כלים ללוות אינדיבידואל מתחילת דרכו הפעילה ע"י יעוץ למניעת פציעות ו/או עזרה בשיקומו לאחר פציעה.
מעבר ללימוד התאורטי קיים דגש על החלק המעשי והקניית ידע קליני מעשי רב.

תכנית הלימודים

במהלך הקורס יקבל התלמיד כלים להעריך ולטפל בפציעות ספורט.
התלמיד ידע לייעץ לאינדיבידואל כיצד להימנע מפציעות, ובאם נפצע לעזור להחזירו בדרך הבטוחה ביותר לפעילות מלאה.
התלמיד בקורס ילמד אנטומיה, ביומכניקה, ותורת התנועה (קינזיולוגיה) על מנת להעמיק את הידע בגוף האדם. ותרומתן הפונקציונאליות בחיי היום יום ובזמן פעילות גופנית.
הקורס מכיל הרצאות פסיכולוגיה, דגלים אדומים ופרמקולוגיה.
צפייה בדיסקציה בפקולטה לרפואה, אוניברסיטת תל אביב.
הרצאות וסדנאות בנושא מתיחות, יציבה ואנטומיה טופוגרפית.
שיטות הטיפול באינדיבידואל יכללו הענקת ידע בטיפול ראשוני ומשני.
קורס "טכניקות שיקום מפציעות ספורט" הכולל שיטת טיפול "טריגר פוינט", הקניית ידע בטכניקות מגע שונות לשיקום תפקודי של השריר, לימוד ופיתוח יכולות אבחון (מקנה תעודה של מטפל בטכניקות שיקום מפציעות ספורט).
הקורס כולל סדנת חבישות קשיחות ורכות (מקנה תעודת השתתפות), סדנת קינזיו-טייפינג (מקנה תעודת השתתפות).
קורס שיקום פציעות ספורט הכולל לימוד של פתולוגיות נבחרות מעולם פציעות הספורט, הכרת מבחנים קליניים לבדיקת הפתולוגיות, הכרת פרוטוקולים שיקומיים לפציעות וכן טכניקות טיפול ותרגילי שיקום (מקנה תעודת השתתפות בקורס פציעות ספורט ושיקום).
התמחות (סטז') בקבוצת ספורט או קליניקה טיפולית.

לאחר עמידה בדרישות בדרישות הקורס יקבל הבוגר תעודת "ספורטתרפיסט/ית מוסמך"


הנושאים הנלמדים בקורס

אנטומיה
ביומכניקה
קינזיולוגיה
אנטומיה טופוגרפית
טכניקות שיקום
עיסוי/טריגר פוינטס
פסיכולוגיה
מתיחות
PNF
יציבה
פרמקולוגיה
טייפינג, חבישות קשיחות ורכות
קינזיוטייפינג
דגלים אדומים ו-CI
עזרה ראשונה
דיסקציה
פציעות ספורט ושיקום
הרצאות אורח
סטז'קהל היעד

הקורס ספורטתרפיה מיועד לכל מי שמתעניין ונלהב לספורט, אימונים ובריאות ומעוניין לתרום למניעה , טיפול ושיקום האינדיבידואל שנפצע בפעילות גופנית.
באם אתה מדריך חדרי כושר, מאמן אישי, מדריך בכל ענף ספורטיבי זה או אחר, בוגרים ומטפלים במקצועות הרפואה המשלימה, מורים לחנוך גופני או סתם מעוניין לדעת יותר, זה הקורס בשבילך.

 

לפרטים מלאים והרשמה

סדנאות 23 יוני 2016

סדנת עיסוי נשים הרות

סדנא הנועדה לתת מענה לקשיים או כאבים גופניים שמהם סובלות נשים בהיריון, בעקבות השינויים שגופן עובר בתקופה זו ובעיקרם בצקות , כאבי גב, אגן ורגליים. השימוש בתרופות לא מומלץ בתקופת ההיריון, ולכן העיסוי הינו כלי משמעותי להקלה על הבעיות האלה. העיסוי מאפשר הרגעה והרפיה של השרירים והכנה של הגוף ללידה. עיסוי לנשים הרות גם יכול לתת מענה לשינויים הרגשיים בתקופת ההיריון.
בסדנא נלמד על השפעת העיסוי  והתייחסות לכאבי גב בתקופת ההיריון, תופעות נפוצות בתקופת ההיריון ופתרונות טבעיים, השימוש בשמנים צמחיים לעיסוי נשים בהיריון, וכללי זהירות בטיפול בנשים בהיריון. 
חלוקת זמני הטיפול בהתאם למנחים.
הכרת מנחי הטיפול ודגשים לתנוחות אלו, סידור המיטה בהתאם, תרגול טיפול מלא והרבה טיפים :)

מטרות:
1. לדעת מהם המצבים בהם מותר או אסור לטפל
2. הכרת הטכניקות השונות ושליטה במנחים השונים
3. הבנת השינויים בגוף האישה

נושאי הלימוד:
מבוא לעיסוי נשים הרות
אינדיקציות וקונטרה אינדיקציות
הכרת השינויים הפיזיולוגיים ומשמעותם
מנחי העיסוי בהתאם למהלך ההריון
הכרת טכניקות העיסוי במנחי צד
תרגול הטכניקות

משך הסדנא:
מפגש בהיקף של 6 שעות לימוד

קהל יעד:
מטפלים בוגרי מסלול במקצועות מגע כדוגמת, עיסוי, שיאצו, טווינה וכד'

דרישות מקדימות:
ידע מקדים בטכניקות מגע ומדעים

תעודה:
למשתתפים תוענק תעודת השתתפות בסדנת עיסוי נשים הרות

הכרה:
הסדנא מוכר לצורכי ביטוח מקצועי
הסדנא מוכרת להשלמה לעובדים בקופות החולים
הסדנא מוכרת באיגודים המקצועיים*

לפרטים על מועדים ומחיר

 

העשרה 29 מאי 2016

ניתוחי גב עלולים להביא להחרפת הכאבים במקום לשיכוכם

ניתוחי גב עלולים להביא להחרפת הכאבים במקום לשיכוכם

מחקרים רבים מראים כי ניתוחי עמוד השדרה הנהוגים כיום מביאים לתוצאות הפוכות ורק מגבירים את כאבי המטופלים, שמתקשים לחזור לעבודה ולפעילות היומיומית השגרתית שלהם, תוך שהם נוטלים משככי כאבים רבים גם לאחר ההתערבות הכירורגית

רק חודש לאחר שעברה ניתוח גב שהיה אמור להקל על חייה ולפתור את בעיותיה הרפואיות, ננסי סקטנה , סבלה שוב מכאבים מייסרים וחזקים. התרופות שרשם לה הרופא המטפל שלה לא הקלו אפילו במקצת על כאבי הגב המתמשכים, ועל העוויות והצריבה ברגל שמאל שמהן סבלה. " הכאב הבלתי נסבל רק המשיך להתגבר", טענה האישה בת ה-52, תושבת העיירה סקוטסדייל, אשר שוכנת באריזונה, ארה"ב. היא סבלה תקופה ארוכה מהיצרות תעלת עמוד השדרה Spinal Stenosis) ), בעייה רפואית נפוצה ומוכרת, בה המרווח בין חוליות העצם בתעלת עמוד השדרה מוצר ונפגע תפקוד עצבי חוט השדרה. המחלה אשר נגרמת לרוב מתהליכים ניווניים בגב, מופיעה לרוב בגיל מבוגר וגורמת לכאבים ולקשיי תפקוד בגב ובגפיים העליונות והתחתונות. כאבי התופת הבלתי נסבלים והלא מרפים היו כה חריפים שהם אף הביאו את ננסי למצב של מחשבות ותחושות אובדניות.
בניסיון אחרון להקל על מצבה, בהמלצת חבריה, ננסי סקטנה פנתה למנתח בכיר נוסף ,מומחה בתחום אשר נחשב ל"מחולל פלאים" ואשר הבטיח לה שהניתוח החדשני שיבצע יפתור את כל בעיותיה ויעלים את הכאב הטורדני כאילו שלא היה. בשבועות הראשונים לאחר ניתוח הקיבוע השדרתי ואיחוי חוליות עמוד השדרה, הכאבים אכן נעלמו, וננסי אכן קוותה שסוף סוף התרחש נס והיא נחלצה ממצבה הנואש. אולם, שמחתה של ננסי לא נמשכה זמן רב, והכאבים העוצמתיים התפרצו מחדש.

להערכת המומחים,מדי שנה, כ-600,000 אמריקנים ניגשים לניתוחי גב שונים. אולם, בדומה למקרה של ננסי סקטנה, הניתוחים המשוכללים מתגלים כחסרי תועלת כלל, וכהבטחות שווא שאינן מקלות על הכאבים של המטופלים ואינם משפרים במאומה את תפקוד החולים שעוברים אותם. רופאי כאב רבים ואף כמה מנתחים מודים בפה מלא, כי ניתוחי הגב ועמוד השדרה אינם יעילים באמת ולא עוזרים כלל בהפחתת הכאב.

מחקר חדש שהתפרסם בכתב העת הרפואי היוקרתי "Spine" , שנחשב למוביל בעולם בתחום רפואת עמוד השדרה והגב, חושף כי לא רק שניתוחי עמוד השדרה המקובלים לא מצליחים לטפל בכאבי הגב ולהעלימם, אלא גורמים להחרפתם .
החוקרים השתמשו במאגר הנתונים של לשכת התעסוקה של מדינת אוהיו בארה"ב, ובחנו את נתוני הפיצוי ואובדן כושר העבודה של 1,450 מועסקים, אשר אובחנו כסובלים מבעיות גב נפוצות ובולטות- מחלת דיסק ניוונית, פריצת דיסק או רדיקולופתיה- הפרעה בתפקוד העצבי בחוט השדרה, הגורמת לתסמינים של כאב, החלשות, עקצוץ ותחושת נימול בגפיים.מחצית מהסובלים מבעיות הגב ניגשו לניתוחי קיבוע של שתיים או יותר מחוליות עמוד השדרה בתקווה להיפטר מהכאב הטורדני בגב התחתון ולחזור לתפקוד נורמלי. המחצית השנייה של המועסקים העדיפו לא לבצע התערבות כירורגית, למרות שאובחנו כסובלים מאותן בעיות בגב ובעמוד השדרה.
לאחר שנתיים שנאלצו לא לעבוד, רק 26% מאלה שביצעו ניתוח גב הצליחו לחזור למקום עבודתם הקודם. באופן מפתיע, אחוז מדהים של 67% מאלה שלא ביצעו אף ניתוח בגב חזרו למקום עבודתם. מעבר לכך, המחקר חשף עוד עובדה מקוממת ומדאיגה בנוגע ליעילותם של ניתוחי הגב השונים. החוקרים מצאו כי בקרב אלה שעברו תחת סכין המנתח, חלה עלייה של 41% בשימוש במשככי כאבים שונים, ובמיוחד באופיאטים- תרופות נרקוטיות חזקות העלולות לגרום להתמכרות.
לדברי ראש צוות החוקרים, ד"ר טרנג נגוין, חוקר בכיר בקולג’ לרפואה של אוניברסיטת סינסינטי,המחקר מראה בצורה ברורה ולא משתמעת לשתי פנים, שהניתוחים שמטרתם להקל על כאבי הגב הנגרמים מניוון ומשינוי מבנה עמוד השדרה אינם עומדים במשימתם כלל.

לצערנו, בשביל הרוב המוחלט של הסובלים מבעיות וממחלות גב שונות, אין פיתרון קל שיעלים את הכאב בצורה מוחלטת ולתמיד. רופאי כאב וכירורגים רבים מדגישים כי לסובלים מכאבי גב שונים, אסור להאמין להבטחות שונות בנוגע לפתרון קסם שיעלים את כאבי הגב הטורדניים לתמיד. למי שמאמין שקיים שיקוי קסם שירפא את הכאב בצורה מלאה, עדיף להנמיך ציפיות ולא לטפח תקוות שווא. לדבריהם, כמובן שניתן למצוא ולהתאים טיפול שיקל על הכאבים ויפחית במידה ניכרת את עוצמתם ותדירותם, אך ריפוי מלא ומהיר של הכאבים ומקורם אינו סביר.
לנוכח התוצאות המאכזבות של הניתוחים שעברה, ננסי סקטנה, פנתה לדרכי טיפול פחות קונבנציונליות ופולשניות. היא מצאה דרכים להקל על כאבי הגב שלה, להפחית את העומס עליו ולא לגרות את העצבים הבעייתיים בעמוד השדרה שלה. היא עובדת בצורה קבועה על חיזוק שרירי הבטן והגב התחתון. התרגילים והאימונים השונים עוזרים בחיזוק הגב ותורמים ליציבה נכונה ובריאה יותר. לדבריה של ננסי, דרכי ההתמודדות החדשות כבר נושאות פרי, "אני מרגישה הקלה מסוימת בעקבות הפיזיותרפיה וההתעמלות שאני עושה", " אני מקווה שזה יעבוד לאורך זמן וההקלה בעוצמת הכאבים תהיה קבועה".

27 מיליון מבוגרים סובלים מבעיות גב
הדו"ח האחרון של הסוכנות האמריקנית הממשלתית לבריאות ולאיכות חיים מראה כי בשנת 2007, מספר בלתי נתפס של 27 מיליון אמריקנים דווחו על בעיות גב שונות. הם הוציאו סכום עצום של 30.3 מיליארד דולר על שיטות ודרכים שונות לטיפול במחלות הגב ולהקלת הכאב. בעוד שחלק מהכסף הושקע בפיזיותרפיה, בטיפול במרפאות כאב, בטיפול כירופרקטי , עיסוי רפואי ובעוד דרכי התמודדות לא פולשניות וחודרניות, רוב רובו של הסכום האסטרונומי הושקע בניתוחים כירורגיים שונים.
הפופולריות של ניתוחי הקיבוע השדרתי ואיחוי חוליות עמוד השדרה עולה בהתמדה ושכיחותם נוסקת. כפי שמראה מחקר עדכני שפורסם בכתב העת הרפואי "Spine" ביולי האחרון, ב-15 השנים האחרונות, כמות ניתוחי עמוד השדרה המשוכללים והמורכבים גדלה פי שמונה. נתונים אלה מעוררים דאגה בקרב כמה מומחי בריאות ומנתחים בכירים, המודאגים שאנשים רבים מבצעים את הניתוח ללא צורך אמיתי וממשי, מפני שהם רואים בו פתרון פלא לכאבי הגב שיחזיר אותם בן רגע לתפקוד תקין ומלא.
רק בכמה מקרים מסוימים, ניתוח קיבוע ואיחוי חוליות בעמוד השדרה הוא חיוני והכרחי , טוען ד"ר צ’רלס ברטון, המנהל של המרכז לניתוחי עמוד השדרה והגב בסנט פול, מינסוטה: " הדאגה שלי שהכמות העצומה של ניתוחי עמוד השדרה מראה שסוג הניתוח המורכב מבוצע במקרים רבים ללא צורך אמיתי וממשי. בכמה אזורים בארה"ב שכיחות הניתוח גבוהה באופן לא סביר, בשיעור של פי שלושה או ארבעה מהממוצע הארצי. הנחיצות של הניתוח נופחה מעל לכל פרופורציה".
ברטון ומומחים אחרים ממליצים למטופלים הסובלים מבעיות גב שונות לוודא האם הניתוח באמת הכרחי והאם הוא באמת מתאים לסוג הבעיה הרפואית המאובחנת אצלם. תמיד צריך לבדוק האם ישנם עוד חלופות, במיוחד כשהניתוח מוצג כפיתרון היחידי והבלעדי, ללא פתרונות נוספים. תמיד כדאי לשמוע חוות דעת נוספת ולשקול דרכים נוספות וטיפולים אחרים להתמודד עם בעיות בתפקוד הגב ועמוד השדרה.אם הניתוח מוצע כטיפול האפשרי היחיד לאנשים שלא סובלים מליקויים ומפגיעה בעצבי חוט השדרה, כמו למשל סיאטיקה- גירוי ודלקת בעצבי הגב הגורמים לכאבים חזקים, יש לשקול טיפולים אחרים. יש לבצע את הניתוח רק במקרה שההתערבות הכירורגית נדרשת והכרחית.
" הצלחנו בטיפול יעיל בסימפטומים של ליקויים וחוסר תפקוד ברגליים", אולם עד עתה אנו לא כל כך מצליחים בטיפול יעיל ואפקטיבי של כאבי הגב". אומר ד"ר וויליאם וולץ’, סגן יו"ר מחלקת הנוירוכירורגיה של אוניברסיטת פנסילבניה ומנהל מחלקת הנוירוכירורגיה של המרכז הרפואי של פנסילבניה.

קשה לאתר את המקור והגורם המדויק של כאבי הגב
לדידו של ד"ר וולץ’ הסיבה המרכזית לקושי של הרפואה המודרנית בטיפול ובריפוי מלא ויעיל של הליקויים וקשיי התפקוד באזור עמוד השדרה והגב, היא שמאוד קשה לאתר את הסיבה המדויקת לכאבי הגב השונים. מפני שקשה לאבחן במדויק את הסיבה האמיתית לפגיעה בתפקוד עמוד השדרה והגב, קשה גם לטפל בתסמינים ובסימפטומים שלה באופן מהיר ומוצלח. אפילו הבדיקות החדישות והמדויקות ביותר, כמו למשל M.R.I , אינה מסוגלת לספק תמונה ברורה וחדה לגמרי של הפתולוגיות השונות באזור עמוד השדרה. הסריקה יכולה להראות באופן מוטעה על ניוון ושחיקה של דיסק בין חולייתי בגב אצל כל אדם מעל גיל 30, בין אם הוא סובל מכאבים או לא. לדבריו של וולץ’, גם אם הבעייה מאובחנת בצורה נכונה והניתוח לתיקון הליקוי עובר בהצלחה, הכאב בגב נעלם לגמרי רק במקרים נדירים מאוד.
בעוד שמומחים רבים נזהרים מהמלצה גורפת וכוללת על ניתוחי עמוד שדרה שונים ומודאגים מהעלייה הלא מוצדקת בשכיחותם, ישנה גם גישה אחרת, שלא רואה כל סכנה ממשית בהמלצת הפיתרון הכירורגי לכלל הסובלים מכאבי הגב הטורדניים. אחת מהדוגלות בתפיסה הזאת היא ד"ר דוריס ק. קופ, פרופסור בתחום רפואת הכאב ויו"ר של בית הספר לרפואה של אוניברסיטת פיטסבורג. " במקרה של כאבי הגב והבעיות בעמוד השדרה, אם יש לך פטיש, אז הכל נראה כמו מסמר, ועליך להכות בפטיש בעוד בהרזל חם", היא מסבירה.
באופן כללי, על מנת להשיג את התוצאה הטובה ביותר בטיפול בכאבי הגב ולהקל עליהם יש לנקוט בכל השיטות האפשריות ולנסות לשלב ביניהן. לדידה של ד"ר קופ, אסור לשלול אף פיתרון וטיפול אפשרי מראש, כל אסטרטגייה להקלת הכאב יכולה לסייע בהפחתת עשרה או עשרים אחוז ממנו. אם המטופל יתנסה בכמה שיטות ויבחר כמה דרכים לטיפול בליקויים בגב ובעמוד השדרה, גם אם לא ירפאו את הכאב בצורה מלאה ולתמיד,ביחד הם יוכלו להפחית שבעים או שמונים אחוז ממנו ולהקל בצורה משמעותית על חיי המטופל. מלבד התערבות כירורגית, טיפול אפשרי בהקלת כאבי גב יכול לכלול אפילו התעמלות וירידה במשקל.

מישהי שכנראה אימצה לחיקה את העצה של ד"ר קופ, היא מרילין סייגר, בת 61 מהעיירה סקוטסדייל, חברה קרובה של ננסי סקטנה, שהמקרה שלה מתואר בהרחבה בתחילת המאמר. לאחר שגם אצלה הופיעו כאבי גב חזקים היא חיפשה דרך להתגבר עליהם. לאחר שצפתה מקרוב במסע הייסורים של חברתה, היא נמנעה מלבצע ניתוח קיבוע שדרתי, למרות שהומלץ לה על ידי רופאה המטפל.
היא הבינה שניתן לשלב כמה שיטות לטיפול חלקי בכאב, ואכן היא הצליחה להקל באופן מסוים על הכאבים בעזרת פיזיותרפיה, חגורת גב אורתופדית לשמירה על יציבת גב נכונה יותר, ונטילת משכך כאבים מדי פעם.
"אני לא מכירה אף אחד שכאבי הגב שלו נעלמו לגמרי לאחר ניתוח. אין טיפול כירורגי שיפתור את הבעיה לגמרי", אומרת סייגר, " הבנתי שכאבי גב הם חלק מתהליך ההתבגרות וההזדקנות שלנו. כנראה, שתוחלת החיים שלנו עלתה באופן מוגזם וחד מדי, הגוף שלנו לא מותאם לחיים כה ארוכים, הוא נשחק ומתבלה עם הזמן, ואין לנו מה לעשות אם זה. אנו מעמיסים עליו יותר מדי, אנחנו יכולים רק להקל על הכאב ולסייע לגוף להפחית אותו, אך לא נוכל להישאר צעירים לעד ולתפקד בצורה מושלמת לנצח ".

למאמר המלא

 

העשרה 29 מאי 2016

חמש השיטות של המטפלים בדיקור סיני להישאר בריאים לאורך זמן

חמש השיטות של המטפלים בדיקור סיני להישאר בריאים לאורך זמן

היום, אני הולך לחשוף בפניכם סוד מקצועי קטן, אנו המטפלים בדיקור סיני, חבורה מאוד לוחמנית ונמרצת. כשמדובר בשמירה על הבריאות האישית שלנו, אנו לא בוחלים בשום אמצעי, מוכנים לשמור על האמת הפנימית שלנו ובמידת הצורך ללכת נגד הזרם.
רבים מאיתנו נכנסנו לתחום המעניין והלא שגרתי הזה לא מתוך שעמום או רצון לסחוט כסף מאנשים, אלא מתוך התעניינות ומשיכה אמיתית לתחום הרפואה המשלימה וההוליסטית. חיפשנו דרכים לפתור את הבעיות הבריאותיות שלנו או להתמודד עם המחלות של הקרובים אלינו והאנשים שאנו אוהבים. כמו רוב ההילרים והמרפאים ברפואה הוליסטית, פנינו לתחום מתוך מצוקה ומשבר, כשדרכי הטיפול הקונבנציונליות והרגילות לא הועילו. בעזרת ריפוי אנשים והבנה מלאה יותר של הגוף האנושי ותפקודו, התמודדנו גם עם השדים הפנימיים והקונפליקטים האישיים שלנו, שמנעו מאיתנו לחיות חיים מאושרים, מלאים ומספקים יותר.
בשנים האחרונות, החל המערב לגלות את נפלאות הדיקור הסיני, והחל לאמץ לחיקו את האקופונקטורה ולראות בה שיטת ריפוי אלטרנטיבית לגיטימית, יעילה ומצליחה. הפופולריות שלה עולה בהתמדה, ורופאים קונבנציונליים רבים ממליצים עליה למניעת וסיוע בטיפול במחלות שונות, בהקלת כאבים טורדניים ובשיפור המערכת החיסונית. כיום שיטת הרפואה הסינית המדהימה הזאת נהוגה ומתבצעת במרפאות בריאות קהילתיות, במרפאות כאב, בבתי חולים ממשלתיים, במכוני כושר וספא וכחלק מימי מרגוע וכיף של חברות וארגונים שונים.
רופאים מערביים רבים מפנים את המטופלים שלהם למטפלים בדיקור סיני. גם אם המדע המערבי לא מסוגל להסביר ולהבין באופן מלא את מנגנון פעולתה של הרפואה הסינית המסורתית, התוצאות המדהימות שלה מדברות בעד עצמן. חבילות בריאות וביטוח רבות כוללות את האקופונקטורה בחבילת השירותים והטיפולים הבסיסית שלהן. הדיקור הסיני מסוגל להקל על כאבים שונים, לעזור בריפוי המחלות הכרוניות הקשות ביותר, לשפר את תפקוד מערכת העיכול, העצבים, החיסון, לחזק את השרירים והעצמות בגוף, להפחית מתח ולחץ נפשי והרשימה עוד ארוכה ובלתי נגמרת!
אך, הרשו לי להבהיר נקודה חשובה אחת,לא תמיד המומחים לרפואה סינית ולדיקור סיני התקבלו באהדה ובהבנה על ידי הרפואה המערבית המודרנית. רוב האקופונקטוריסטים הם אנשים שמטילים ספק במקובל, שוחים נגד הזרם ומוכנים להקריב ולספוג הרבה על מנת לעסוק בתחום שהקדישו לו את חייו. הם פרצו את דרכם להצלחה בכוחות עצמם, ופילסו את דרכם בחיים כנגד כל הסיכויים. למה אתם שואלים?,
התשובה היא מאוד פשוטה. למרות שהדיקור הסיני היא אחת משיטות הריפוי המצליחות והיעילות ביותר בעולם, והיא התפתחה לפני כ-2000 שנים, היא זכתה להכרה בעולם המערבי רק בשנים האחרונות !
כאשר האקופונקטורה והרפואה הסינית החלה לחדור למערב, היא חוותה חבלי קליטה קשים. הממסד הרפואי המערבי דחה אותה בבוז, פקפק ביעילותה ובנחיצותה והתייחס אליה בביטול ובחשדנות רבה. מומחי הרפואה הסינית הראשונים בעולם המערבי זכו לקיתונות של השמצות, האשמות וביקורות ארסיות. המרפאים הראשונים בדיקור סיני נתפסו כשרלטנים ורמאים שמשתמשים במצוקת החולה על מנת לפזר הבטחות שווא ולזכות בכספו. הם היו צריכים להיות עקשנים, בעלי חוצפה וכושר התמדה יוצא מהכלל על מנת להמשיך לעסוק במקצוע שלהם ולהילחם על דרך החיים שהאמינו בה. כיום, המצב כבר שונה לגמרי, ותחום הדיקור הסיני הפך לחלק בלתי נפרד ממנגנון הרפואה בבתי חולים ומרפאות, כאשר יותר ויותר מחקרים מדעיים מצביעים על השפעתו החיובית הממשית על הגוף האנושי. גם הרופא הספקן ביותר לא יכול להתכחש לאפקטיביות המדהימה של הדיקור הסיני. בשונה ממה שחוו חלוצי התחום במערב, הדור הנוכחי של האקופונקריסטים נהנה מהזדמנות לעסוק בתחום מבוקש ומקובל הרבה יותר.
רוב המומחים לדיקור סיני הם אנשים ייחודיים ולא שגרתיים, שאוהבים ללכת בדרך עצמאית ומקורית, המבוססת על ניסיונם האישי. הרפואה הסינית מורכבת ממגוון אינסופי של אסכולות, זרמים ושיטות שונות, כאשר כל אחד בוחר ומתמחה באפקטיבית וביעילה ביותר. למרות זאת, ישנם מספר מאפיינים משותפים המאחדים את כולנו. כמו המתכון הסיני העתיק לדייסת אורז לבן קונג’י, אשר משפר את פעילות מערכת העיכול, הרפואה הסינית מספקת כמה דרכים מרכזיות להגן על גופנו ממחלות ולשפר את בריאותנו.מדובר בכללי אצבע בולטים לשמירת בריאותנו התקינה ולמניעת מחלות שכולנו מאמינים בהם ומנסים למלא אותם באדיקות ובחרדת קודש.


כיצד האקופונקטוריסטים שומרים על בריאות תקינה -חמשת כללי הברזל:

1. לא תמצאו אותנו בלי צעיף על הצוואר.
על פי עקרונות הרפואה הסינית, הצטננות ושפעת נגרמים מרוח "קרה" או "חמה". לכן על מנת להתגונן ממחלות נפוצות אלה אסור לחשוף את אזור הצוואר, שרגיש לפרצי רוחות פתאומיות. הריאות הן קו ההגנה הראשון של אנרגייה מיוחדת המכונה ווי צ’י, שתפקידה העיקרי הוא להדוף את הרוח שמנסה לחדור לדרכי הנשימה ולהזיק לגוף. ( מדובר באחד מעשרות סוגי הצ’י, אנרגיית החיים הבסיסית של הגוף שעליה מבוססת הרפואה הסינית המסורתית). הרוח הפולשנית פוגעת באיזון בגוף, חוסמת את זרימת אנרגיית הצ’י וגורמת להצטננות ושפעת המלווים בכאב, חולשה וחום. היא חודרת לגוף דרך נקודה ספציפית, המכונה DU 14 ( , Da Zhui " הפטיש הגדול" בתרגום מסינית). הנקודה הזאת ממוקמת בבסיס הצוואר, באזור חוליית הצוואר השביעית ( עצם "הלוז", העצם הבולטת בבסיס הצוואר האחורי). מלבד נקודה חשובה זאת, קיימות בצוואר עוד נקודות "רוח" רבות, שבהן הדיקור הסיני מתמקד במקרה של הצטננות. לכן, כמו סבתא פולנייה חרדתית,האקופונקטוריסטים מנסים לא לחשוף את הצוואר ותמיד להגן עליו בעזרת צעיף. אנו מקפידים על כלל זה בכל עונות השנה, ולכן תראו אותנו עם סוג כלהוא של כיסוי על הצוואר בסתיו, בחורף ובאביב, ואפילו בקיץ אנו מקפידים שתמיד יהיה צעיף קל בהישג יד, לכל מקרה שלא יהיה! 

2. אנו אוכלים כמה שיותר ג’ינג’ר.
שורש הזנגביל ( או בשמו הלועזי המוכר ג’ינג’ר) הוא אחד מצמחי המרפא החשובים והבולטים ביותר ברפואה הסינית. הוא זמין ברשתות השיווק ומוכר בזכות אינספור סגולות המרפא והיתרונות הבריאותיים שלו. השימוש בשורש הג’ינג’ר נעשה הן בגרסתו המיובשת והנקראת בסינית גאן ג’יאנג ( הזנגביל המיובש מופק בדרך כלל מהצמח הבוגר יותר, שנבט כבר פעמיים לאחר תקופת גידול של שלוש שנים) והן בגרסתו הטריה הנקראת בסינית שנג ג’יאנג ( מופק בדרך כלל מהצמח הצעיר יותר לאחר תקופת גידול של שנה). לג’ינג’ר המיובש אפקט מחמם והוא נשמר בטמפרטורה גבוהה יותר, ועל כן הוא מתאים במיוחד לטיפול בהצטננות, מחלות ודלקות בגרון , בריאות ובמערכת דרכי הנשימה. הוא עוזר להוציא ליחה מהריאות, במיוחד ליחה שקופה, מימית ושופעת המוגדרת ברפואה הסינית כליחה קרה, אשר גורמת לגודש בחזה ובגרון, מקשה על הנשימה וגורמת לצמרמורות ולכאבי שרירים בידיים וברגליים. הג’ינג’ר הטרי חם פחות בטמפרטורה האנרגטית שלו, ועל כן מתאים להסדרת ולשיפור תפקוד מערכת העיכול, נוגד בחילות, עוזר נגד "רוח הקור" החודרת לגוף, מסייעת באיזון היאן (אחד משני עמודי התווך ברפואה הסינית המסורתית) ובאנרגיית הוויי צ’י, מקל על שיעול ומחמם את הריאות. אז כן, אקופונקטוריסטים מנוסים תמיד מחזיקים שורש ג’ינג’ר גדול ויפה במטבח שלהם. "תתבלו" את החיים שלכם בעזרת הצמח הנפלא הזה, והוסיפו אותו לכל מאכל, חליטה ומשקה, ותהפכו לבריאים הרבה יותר!

3. אנו מקפידים לשתות רק מים פושרים או חמים.
אחד מהעקרונות היסודיים והבסיסיים של הרפואה הסינית שאנו האקופונקטוריסטים לומדים כבר בשלב מוקדם והתחלתי של התמחותנו הוא חלוקת המזונות למאכלים מחממים ולמאכלים מקררים. סוגי המזון "הקרים" מקפיאים את הגוף ומפריעים לתפקודו התקין של הטחול ( ברפואה הסינית הטחול הוא האיבר החשוב והמשמעותי ביותר בפעולת העיכול). באופן כללי, הרפואה הסינית מעניקה חשיבות גדולה לתזונה של האדם ומכירה בכך שלכל איבר בגוף ישנם מאכלים היכולים להשפיע על מצבו ולעזור בתפקודו התקין. אולם, בגלל תפקידו המשמעותי במערכת העיכול, הטחול מגיב בצורה מאוד משמעותית לסוגי המזון שאנו מקפידים להכניס לגופנו ולהרגלי האכילה שלנו. אחד מהדברים הבסיסיים שאנו יכולים לעשות על מנת לסייע לטחול בפעילותו ולשמור על תפקודו התקין, הוא לאכול יותר מזונות "חמים" בעלי אפקט אנרגטי מחמם, כלומר להרבות באכילת מזון מבושל ולהימנע ממזון ומשקאות "קרים" ואכילת מזון נא, שלא עבר בישול תרמי ( בשורה רעה לאוהבי הסלטים!). אכילה מוגזמת של מזון נא ומזונות "מקררים" משבשת את פעילות הטחול ופוגעת במערכת העיכול ( אלא אם כן יש לך מערכת עיכול מאוד חזקה ואז אתה יכול להרשות לעצמך גם שייק צונן מידי פעם). מהסיבה הזאת, רוב המטפלים בדיקור סיני נמנעים משתיית מים קרים ותמיד יהיו עם מיחם המכיל מים פושרים או חמים. 

4. אנו מתעסקים בצורה כפייתית ביציאות ובקקי שלכם.
יציאות, הפרשות, פעילות מעיים, קקי, צואה, לא משנה כיצד תקראו לזה, מדובר באחת הפעולות החשובות והמרכזיות של הגוף שלנו. אז בלי להתבייש ולהסמיק, וגם אם קצת לא נעים לדבר על זה, על פי הרפואה הסינית, הקקי מלמד הרבה על בריאותכם. אקופונקטוריסטים לא מתביישים ללמוד על היציאות שלכם, ולא נרתעים מלשחק בקקי שלכם! תקינות וסדירות היציאות שלכם, הצבע, הצורה והמרקם של הצואה שלכם הם אוצר בלום של מידע. יש לשים לב האם היציאות שלכם מכילות מזון לא מעוכל, והאם אתם סובלים מעצירות או שלשול. כל הגורמים האלה מספקים לנו מידע על תפקוד הטחול ומערכת העיכול שלכם, ומרמזים לנו על מצב אנרגיית הצ’י שלכם והאיזון בגופכם. היציאות שלכם מוסרות לנו מידע בנוגע לפעילות מערכת העיכול שלכם ועוזרות לנו להבין האם אתם סובלים מגזים, נפיחות, מעי רגיז, בחילות וקרקורי בטן. אבחנה נכונה ומלאה של מצבכם הרפואי תסייע לנו לשפר ולייעל את פעילות מערכת העיכול שלכם . אז בפעם הבאה שאתם בשירותים, אל תשכחו להביט על הצואה שלכם, היא מקור ידע ומידע בלתי נדלה ובעל ערך רב!

5. תמצאו אותנו לעיתים קרובות בוהים בלשון שלנו במראה.
אז אתם בוודאי שואלים, מדוע אנו בוהים בהשתקפות שלנו? זה לא רק שהחלטנו להשתטות או להתחבר לילד הפנימי שלנו, אלא אנחנו רוצים לאבחן את מצבנו הבריאותי ולבדוק את האיזון בגוף שלנו. על פי הרפואה הסינית, הלשון היא מקור מידע מצוין למתרחש בגופנו. האקופונקטוריסטים משתמשים בדופק ובמצב הלשון שלנו ככלי ללמוד על התפקוד של הגוף שלנו ומצבו. מהירות השינוי בתמונת הלשון והשוני הגדול במצב הלשונות של אנשים שונים הוא מדהים בעיניי. המטפלים הסינים הבינו שהלשון שלנו מספרת לנו כיצד מתפקדים ופועלים כל האיברים בגוף, ועוזרת לנו לאתר בעיות וליקויים במצבנו הבריאותי. אז למה יש להתייחס במראה ומבנה הלשון על מנת להשתמש בו ככלי אבחון למצבנו הגופני הנוכחי? הלשון מחולקת למספר אזורים שונים, המבטאים בהתאמה אזורים ואיברים שונים בגוף. יש לשים לב לצבע, לצורה, לחיפוי ולמרקם של הלשון. יש לבדוק האם היא דקה או נפוחה, האם היא סדוקה ומחורצת, האם הלשון אדמומית או חוורת והאם יש עליה סימנים שונים או נקודות אדומות. ללא בדיקות פולשניות, ארוכות ומסובכות, הלשון האנושית יכולה לספק לנו מראה מדויק של מצבנו הבריאותי של הגוף שלנו, לספר לנו על תפקודו ולסייע לנו לאתר כל מצב של חולי וחוסר איזון ולרפאו!
ההרגלים האלה יכולים להיראות מעט מוזרים וביזאריים לאדם הממוצע, שלא בקיא בעקרונות הרפואה הסינית.
אולם, תאמינו לי, לא מדובר באמונות טפלות או במיתוסים חסרי שחר ולא צריך לזלזל בהם. הכללים הפשוטים הללו מבוססים על ידע עתיק יומין ועל ניסיון מעשי ומוצלח בריפוי ובמניעת מחלות שהצטבר במשך אלפי שנים . אם תפנימו את הסודות הקטנים האלה ותנסו לשמור עליהם, תישארו בריאים וחסונים לאורך זמן ולא תזדקקו לביקור אצל רופא או לטיפול אצל אקופונקטוריסט במשך זמן רב!

למאמר המלא

 

העשרה 01 אפריל 2016

יום הרפואה הסינית 2016

 

ביום ראשון, 3 אפריל 2016, יתקיים ברחבי הארץ יום הרפואה הסינית הראשון. לאורך כל היום תוכלו להתפנק וליהנות מפעילויות שונות במרכזים עירוניים ובקליניקות פרטיות בכל רחבי הארץ, ללא עלות וללא התחייבויות. למה? פשוט כי זה עובד!

מגוון פעילויות לכל המשפחה
הרצאות מרתקות
טיפולי התנסות ללא עלות
סדנאות חווייתיות
פעילויות לילדים

פרויקט זה הינו פרי שיתוף פעולה בין פורום "רפואה סינית חברתית" לבין "הקונגרס הבינלאומי לרפואה סינית ICCM" ו"האגודה לרפואה סינית מסורתית" למען כלל המטפלים/ות המוסמכים בארץ, במטרה לקדם את הרפואה הסינית בארץ, להנגיש אותה ליותר אנשים ולבדל אותה מיתר תחומי הטיפול המשלים. תחת מטריה זו ייפרטו כל תחומי הטיפול הרלוונטיים, החל מדיקור, צמחי מרפא סינים, תזונה, טווינא, צ'י קונג וכמובן שיאצו.

מטרת היום שלנו הינה לשכנע את הקהל להתנסות. ביום הרפואה הסינית אנו מתרכזים בחוויה ולא בחינוך הציבור. מטרתנו הינה לחבר בין הקהל לבין המטפלים בקהילה בכל אזורי הארץ. סובל ממיגרנות? חפש את המטפל הסיני בקהילה שלך. מצונן כל הזמן? חפש את המטפל הסיני הקרוב למקום מגורך. מעוניין לצמצם את השימוש בתרופות? תחשוב רפואה סינית. בעיה –> פתרון.

מדוע? כי זה עובד!

יום הרפואה הסינית מהווה יריית פתיחה לתהליך מיתוג ארוך טווח שמטרתו לחזק את מעמדה של הרפואה הסינית ולחנך את הציבור שהרפואה הסינית יעילה לקשת רחבה של מחלות ותסמינים, הרבה מעבר לטיפול בכאב והפחתת לחץ נפשי.

 


דיקור, רפואת צמחים, טיפולי מגע, ייעוץ תזונתי, טיפול בתנועה - בשנים האחרונות משתלבת הרפואה הסינית במערך הבריאות הציבורי, בבתי החולים ובקופות החולים, מתוך הכרה ששילוב שיטות טיפול שונות ומשלימות, משפר את תוצאות הטיפול ומקצר את זמני ההחלמה. הרפואה הסינית הוכחה כמסייעת במגוון רחב של מצבים רפואיים. קשיי ריכוז וזיכרון, חיזוק מערכת החיסון ומניעת מחלות, כאב אקוטי וכרוני הנובע מתעסוקה ומגוון רחב של מחלות נוספות כגון אלרגיות, דכאון וחרדה, בעיות שינה ועוד.

ב-3 באפריל 2016 קהילת מטפלי הרפואה הסינית בישראל מזמינה אתכם להיחשף לדרך חדשה. דרך טבעית, עוצמתית ומהנה שתוכל לסייע לכם להתמודד עם בעיות בריאותיות שונות. מי יודע? אולי תתאהבו...

לפירוט על כלל הפעילויות בקישור:

 

דף הפייסבוק שלנו עם כל העדכונים:
יום הרפואה הסינית בישראל

האתר שלנו:
אתר יום הרפואה הסינית

מתוך האירועים בארץ:

יום הרפואה הסינית ברמת הגולן

יום הרפואה הסינית בקמפוס ברושים

יום הרפואה הסינית אזור השרון

יום הרפואה הסינית בהרצליה

יום הרפואה הסינית באריאל

יום הרפואה הסינית בחולון

יום הרפואה הסינית בדיזינגוףסנטר, תל אביב 

יום הרפואה הסינית בעיריית רמת גן

יום הרפואה הסינית ברחובות

יום הרפואה הסינית בחבל מודיעין

יום הרפואה הסינית במכללה האקדמית ספיר

יום הרפואה הסינית בבית שמש

יום הרפואה  הסינית במושב צופר בערבה

 

 

 

 

 

העשרה 18 ספטמבר 2015

קומבוצ'ה

קומבוצ'ה
פטריית התה

התאהבתי בה במבט ראשון, והתמכרתי אליה מהלגימה הראשונה.
זה לא היה באמת פרוביוטיקה או הבטחות בריאותיות אחרות שעשו את זה בשבילי - למרות שאני מאוד שמח לדעת שההנאה הגדולה הזו היא בריאות !!! 
זו הייתה דרכו טעם: חמצמץ ופירותי עם מתיקות הבסיסיות ששומרת את כל זה ביחד ותוסס! לא יכול להאמין שמשהו טעים כזה באמת יכול להיות עשוי מפטריה, סליחה, סימביוזה יקירתי, ושאני יכול לעשות את זה בבית עם כמה מרכיבים בסיסיים מאוד.

את הסימביוזה היקרה קיבלתי במתנה, והיא קצת שונה, היא חונכה לגדול על דבש במקום סוכר, מאוד אהבתי את הרעיון ואת הטעם הנהדר.

הקומבוצ'ה, פטריית התה המותסס הידוע הפך בשנים האחרונות לפופולרי בקרב חובבי מזון בריאות, אבל בעצם הוא היה בסביבה במשך אלפי שנים. מקורו בסין במאה השלישית לפני הספירה. משם עשה את דרכו לרוסיה, הודו, ויפן שבה הוא הפך למצרך בסיסי בקרב הלוחמים הסמוראים. היום המשקה פופולרי גם בפולין, גרמניה, בולגריה, אינדונזיה ותרבויות רבות אחרות, אבל להיט של ממש בארה"ב יש ישנה קהילה רחבה של מגדלי קמבוצ'ה ופטריית תה ג'אן JUN TEA.


מהי הקומבוצ'ה
הקמבוצ'ה למעשה הינה תה מותסס פרוביוטי אשר מהווה את התוצר של הפטריה שלמעשה הינה סימביוזה, מארג של בקטריות ושמרים. אלו ניזונים מהקפאין והסוכר ויוצרים שינויים בתה לכדי משקה בריאותי. באנגלית נקרית הקמבוצ'ה גם "סקובי" SCOBY "symbiotic culture of bacteria and yeast. כפי שמסופר, שניים סינים עם קנקן גדול, ישבו בצד הדרך ושתו כמעט הכל... אך על הכוס תה שנשארה החלה להתפתח תרבית, משם נדדה לרוסיה ובשלב יותר מאוחר למדינות נוספות.


תכונות
פטריית התה המפורסמת ידועה בשל סגולותיה הרפואיות המרובות. מחומרים אנטי-מסרטנים, אנטי-דלקתיים ונוגדי חימצון, הפטרייה יוצרת משקה פרוביוטי שעשיר ברכיבים תזונתיים.
כל מה שהיא דורשת הם תנאים מתאימים והיא בתמורה, הופכת את התה המתוק למשקה בריא ורב סגולות, תוך מס' ימים.
הקומבוצ'ה טובה נגד בעיות במערכת העיכול, מגבירה את ספיגת הברזל בגוף, מורידה את רמת הסוכר בדם, מנקה רעלים מהגוף ואפילו יכולה להקל על סימפטומים של אסתמה. היא מכילה כמויות גדולות של ויטמין C, ובכך תורמת למערכת החיסונית, והיא אפילו טובה להרזייה בכך שתורמת לתחושת השובע. הקומבוצ'ה עוזרת לנו לאזן את רמת החומציות שלנו. זה משקה פרוביוטי עם חיידקים מועילים שתומכים במערכת החיסונית ובעיכול. הוא מכיל גם אנזימים, חומצות אמינו, נוגדי חמצון ופוליפנולים.


אלכוהול
הקמבוצ'ה מכילה כ 1% אלכוהול אשר נוצר בתהליך התסיסה. החיידקים ושמרי scoby אוכלים את רוב הסוכר בתה, הופכים את התה למשקה מרענן תוסס, חמצמץ מותסס (אבל בעיקר נטול אלכוהול) שהוא נמוך יחסית בקלוריות וסוכר.

SCOBY
בואו נדבר על הסקובי scoby אותו ניתן לראות בתמונה למעלה,  די מוזר, נכון? זה צף, נראה כמו גומי וקצת חלקלק, פיסות תלויות ממנו, והוא הופך תה ממותק למשהו תוסס וחמוץ. זה לגמרי מוזר. אבל אם אתה לוקח צעד אחורה, זה גם די מדהים. 
ישנן הרבה תאוריות על למה החיידקים והשמרים יוצרים שכבה זו דמוית ג'לי של תאית בחלק העליון של הקומבוצ'ה. הסביר ביותר שמצאתי הוא שהוא מגן על התה והתסיסה מהאוויר ומסייע לשמור על סביבה מאוד ספציפית בתוך הצנצנת שמוגנת מפני זרים, חיידקים ושמרים אחרים. אני חושב על זה כעל הבית הנייד לחיידקים ושמרים ידידותיים.


כיצד מגדלים את הקומבוצ'ה
אני שובר את תהליך גידול kombucha לצעדים קטנים מאוד כאן. זה נראה ארוך ומסובך, אבל זה בעצם תהליך מאוד פשוט ויעיל. ברגע שאתה נכנסת לקצב שלו, הבקבוק  המוגמר של kombucha והכנת הבא לוקח רק כ -20 דקות בכל שבעה עד עשרה ימים.
אפשר לומר כבר בהתחלה שיש להשתמש בשכל הישר לאורך הדרך.

מתחילים:
אז קודם כל עלינו להשיג סקובי שהיא אותה סימביוזה, קמבוצ'ה, פטריית תה כולם אותו הדבר.
את הסקובי ניתן לקבל ממגדלים אחרים, נסו אצלנו בקבוצת הפייסבוק 
נכין תה, רצוי להשתמש במים מינרליים או מתמי 4, ורצוי ללא כלור.
את המים נרתיח, לאחר הרתיחה נוסיף את התה והסוכר. אני מעדיף להמתין עד שטמפ' המים שהרתחנו תרד מה 60 מעלות, כך איכויות התה נשמרות.
ניתן להשתמש בתה שחור או בתה ירוק, רוב המגדלים ישתמשו בשני הסוגים.
כאשר משתמשים רק בתה ירוק צבע הפטרייה מבהיר ואז היא נראית כמו בתמונה. 
אפשרויות תה אחרות: תה שחור נוטה להיות הקל ביותר ואמין ביותר לסקובי לתסוס, אבל ברגע שהסקובי שלך חזק, ניתן לנסות לסוגים אחרים. תה ירוק, תה לבן, תה של אולונג, או אפילו שילוב של אלה לעשות קומבוצ'ה טובה במיוחד. תה צמחים הם בסדר, אבל כדי להיות בטוח להשתמש בלפחות כמה שקיות של תה שחור בתמהיל לוודא שהסקובי מקבל את כל חומרי ההזנה שהוא צריך. הימנעו מכל סוגי תה המכילים שמנים.
יש להימנע משימוש בארל גריי וכן מתה אשר מכיל טעמים, כיוון ששמנים פוגעים בפטריה. אם נרצה להוסיף טעמים נעשה זאת בשלב התסיסה המשנית ללא הפיטריה.
כמויות: סוכר- על כל ליטר נוסיף 100 מ"ל סוכר. תה- על כל ליטר 2 תיונים.
כאשר רוכשים תה בתפזורת מסין, איכותו גבוהה בהרבה וניתן להפחית את הכמות לשליש.
נניח את התה להתקרר לטמפ' החדר.
כעת נמזוג אותו לכלי זכוכית גדול ורצוי רחב, הפטריה גדלה על פני השטח, לכן בקבוק צר אינו מאפשר לה גדילה ולא נוח להעביר אותה.
את כלי הזכוכית יש לעקר במים רותחים, אם ניתן, לשים את כולו בסיר ולהרתיח.
לאחר שמזגנו, נניח את הסקובי על גבי התה.
יש להניח את הקומבוצ'ה על התה בתוספת הסטרטר, הסטרטר הינו שארית התה מהבישול הקודם, כ 10% מכמות התה שבישלנו או כ 2 כוסות.
אם אין לנו נוזל המהווה כ 10%, נשים חומץ במקום, הדבר יקל עליה להוריד את ה ph, החומציות בתה וגם ישמור עליו מפני התפתחות עובש ושמרים אחרים בלתי רצויים.
אין להניח את הסקובי על תה חם!  רק בטמפ' החדר.
זהו, לא נשכח לכסות עם בד או פילטר קפה. ונניח במקום חשוך אך עם אוירה טובה כדי לעזור לה לשגשג.
חשוב לכסות את הפתח של הצנצנת עם כמה שכבות בד, מסנני קפה, או מגבות נייר מאובטחות עם גומייה. אם ישנה בעית עם יתושים או זבובי פירות להשתמש במטלית ארוגה היטב או מגבות נייר, שיעשה עבודה טובה יותר לשמור על החרקים בחוץ.


משך התסיסה
זמן הבישול מהווה למעשה זמן תסיסה, הסקובי תפרק את הסוכר והקפאין במשך כ 7 ימים, תוך תהליך תסיסה של התה.
למעשה אין מדד זמן קבוע ומעבר לכך מועד סיום הבישול תלוי בנו, הקמבוצ'ה תמשיך לפרק את הסוכר ולהיות מוזנת מהתה ובתהליך זה תמשיך למעשה ליצור חומץ, ז"א ככל שנמתין כך המשקה יהפוך ליותר ויותר חומצי.
דבר נוסף אשר משפיע על התליך התסיס וכמות התסיסה היא סוגי התה וכמות התה והסוכר.
זמן הבישול משתנה גם בגלל הטמפ' כאשר קר התהליך ארוך יותר ובקיץ קצר יותר.
מדד ה ph הרצוי הינו 2.5-3.2.
יתכן והסקובי תשקע, אם זה יקרה, אחת חדשה תתחיל להיווצר על פני השטח. אם לא החדשה, הבת תיווצר על הישנה, האם.
ניתן לראות חתיכות בצבע חום צף מתחת לסקובי, משקעי איסוף בתחתית, ובועות איסוף סביב הסקובי כל זה נורמלי וסימנים של תסיסה בריאה.
אם הסקובי תתנפח, זאת מכיוון שאויר נכלא תחתיה, נשחרר אותו בעדינות כל פעם.
בקיץ, החל מהיום הרביעי נתחיל טעימות, אם הסיידר מתוק ולא תוסס, מוקדם מידי..... אם הוא בטעם של חומץ, איחרנו את המועד...
כאשר טועמים, רק עם כף פלסטיק שהורתחה.


ביקבוק
כאשר מוכן, נוציא את הסקובי והסטרטר (סטרטר=יחד עם 10-15% מהתה) ונניח בכלי נקי זכוכית שהורתח לפני.
את הסקובי שבכלי נעביר שוב לתה החדש לאחר שזה יתבשל ויתקרר.
לא לגעת בה עם הידיים, אלה כף פלסטיק או כפפות גומי, אם נרצה לגעת בידיים אז לא לשטוף אותם בסבון, הסבון פוגע קשות בסימביוזה. יש לשטוף ידיים ואז לשטוף אותן עם חומץ. כמו כן חלק מציינים כי יש לשטוף את הקומבוצ'ה תחת מים זורמים, אנו לא נעשה זאת כמובן.
אם היא נהיית עבה, נוריד את השכבה התחתונה, הישנה, האם ונשאיר רק את העליונה, הבת. את האם ניתן לתת או לשים בקומפוסטר.
את התה שכעת אקרא לו סיידר נמזוג לתוך בקבוקים, אני מחזיק גדלים שונים בכדי לאפשר מילוי נכון, כמו בבירה, חשוב שהמשקה לא יתחמצן. נמלא כמעט עד הסוף ונשאיר 2 אצבעות של אויר להמשך תהליך התסיסה, תסיסה משנית.


תסיסה משנית
למעשה, גם כעת בבקבוק ממשיך תהליך התסיסה. אם נבקבק בבקבוקי פלסטיק, נוכל להרגיש אותם נהיים קשים. נאחסן את הסיידר בבקבוקים בטמפרטורת החדר, הרחק מאור השמש ישיר ולאפשר 1 עד 3 ימים ואז נכניס למקרר להפסקת תסיסה.
זהו לשתות וליהנות, משקה הקמבוצ'ה מוכן. טעם הסיידר משתפר משמעותית כאשר המשקה קר, ז"א מס' שעות לאחר הכנסתו למקרר הטעם יהיה יותר טוב.
אם נרצה נוכל בשלב התסיסה המשנית להוסיף טעמים שונים לסיידר, כיד הדימיון.
טעמים מומלצים:
ג'ינג'ר, זרעי צ'יה, דבש, עשבי תיבול, פירות.
טעמים נוספים והתנסויות תוכלו לראות בשיתופים בקבוצה בפייסבוק
א
ת הסיידר יש לשתות תוך חודש.

כמה רצוי לשתות ביום
את הסיידר ניתן לשתות בכל שעה, הרוסים ממליצים בבוקר על קיבה רכה, חלקנו מרגישים יותר טוב לאחר הארוחה העיקרית וחלק ממליצים 3 פעמים ביום.
הכמות המומלצת ליום הינה עד כ 450 מ"ל. כמובן לשים לב לתחושות ולזרום איתן.


Continuous Brew Kombucha- התססה מתמשכת
אפשרות מעניינת נוספת הינה להשאיר את הקמבוצ'ה בכלי קבוע אשר לו ברז בחלקו התחתון, בסיום תהליך התסיסה מרוקנים את המיכל ומבקבקים, דרך הברז. יש לשים לב כי הברז אינו ממתכת.
לאחר מכן נבשל תה חדש, כאשר יתקרר נמזוג אותו בזהירות למיכל.
זהו, אין צורך להוציא את הסימביוזה מהכלי כלל ולא לנקות אותו.
התססה מתמשכת בצורתה הנכונה היא התססה עד שהקומבוצ'ה מוכנה ואז הוצאה של עד 20% והחלפה בתה חדש, ואז ניתן למעשה לחזור על התהליך כל יומיים שלושה.

מה פוגע בקמבוצ'ה:
יש להימנע מחשיפתה לאור
יש להימנע ממגע במתכת, ישנם מס' סוגי מתכות אל חלד שאינן פוגעות בה.
תה של ארל גריי, תה זה מכיל שמנים אשר פוגעים בה
כלור במים


מקרים חריגים
הפטריה נפלה לקרקעית ולא צפה, זהו מצב תקין, נמתין ונראה כי ממנה תצמח פטריה חדשה על פני השטח
בפטריה גדל עובש, יש להיפטר מהפטריה, מומלץ לקומפוסטר :)
זה נורמלי לסקובי לצוף על החלק העליון, תחתון, או לצדדים בצנצנת. זה גם נורמלי כתמים חומים או בתחתית. אם בסקובי מתפתח חור, בליטות, כתמים יבשים, כתמים חומים כהים, או כתמים דמויי ג'לי ברורים, זה עדיין בסדר להשתמש. בדרך כלל אלה הם כל מעידים על שינויים בסביבה של המטבח שלך ולא בעיה עם הסקובי עצמו.
התסיסה מתחילה עם ניחוח ניטראלי ואז יותר ויותר חמצמץ כמו בישול מתקדם. אם זה מתחיל להריח זול, רקוב, או בדרך אחרת לא נעים, זה סימן שמשהו השתבש. אם אין שום סימנים של עובש על סקובי, לשפוך את הנוזל ולהתחיל שוב עם תה טרי. אם ישנם סימנים של עובש, להשליך את הסקובי והנוזלים ולהתחיל שוב עם מרכיבים חדשים.
אם הסקובי הופך שחור, זה סימן שזה עבר את תוחלת החיים שלו. אם הוא מפתחת עובש ירוק או שחור, הוא הפך נגוע. בשני המקרים הללו, לזרוק את הסקובי ולהתחיל שוב.
כדי להאריך את החיים ולשמור על הבריאות הסקובי  שלכם לכו לפי ההנחיות המפורטות במתכון. יש צורך גם לקלף את התחתית (ישן) שכבה אחת לכמה קבוצות. זה יכול להיות מושלך, קומפוסטציה, המשמש להפעלת קבוצה חדשה של kombucha, או שניתן לחבר כדי להתחיל משלהם.
אם אתם אי פעם בספק אם יש בעיה עם הסקומי רק להמשיך להמשיך בהתססה, אם יש בעיה, זה ילך ויחמיר עם זמן ויהפך להיות מאוד ברור. אם זה רק היבט טבעי של הסקובי אז הוא יישאר עקבי וכנראה בסדר לשתייה.

התרבות:
למעשה כמעט כל בישול נוצרת בת, סימביוזה חדשה, השכבה הכי עליונה מהווה את הבת. ניתן להפריד את הרבדים השונים ובכך להתחיל מחזור חדש נפרד בבישול הבא :)
אם אנו רוצים לעשות הפסקה, נבצע את שלב התסיסה עד 3 שבועות, סביר להניח שזה יהיה חמצמץ מדי לשתות לאחר מכן, אבל הסקובי יהיה בסדר. להפסקות ארוכות יותר, לאחסן סקובי בקבוצה חדשה של בסיס התה עם תה סטרטר במקרר. להחליף את התה בתה טרי כל 4 עד 6 שבועות.
ישנו מושג קמבוצ'ה הוטל, הכוונה לצנצנת המכילה מס' רב של פטריות עם מעט נוזל ואתן שומרים עד לכשבועיים כל פעם.
כשאר יש לנו כבר kombucha hotel, זה זמן טוב לתת להן לצאת ולטייל ולשמח גם אחרים.

תמיד תזכרו, לא להראות את הקמבוצ'ה לפני שנותנים למישהו לטעום ממנה,
נשמח אם תצטרפו לקהילה בפייסבוק מגדלי קומבוצ'ה

אודות הקליניקה

תום פיאנן MyoFascial Pain Therapist

טלפון : 052-284-2204

כתובת : ישוב קהילתי קציר (נווט ליעד)

דואר: ת.ד. 5866 ישוב קציר

דוא"ל : This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.