ניתן לקבל יעוץ טלפוני התקשר עכשיו 052-284-2204

עיסוי רפואי קמפוס ברושים

דרג מאמר זה
(1 Vote)

תכנית לימודים לתעודת מטפל במגמת עיסוי רפואי

רכז התכנית: תום פיאנן Dipl.Ac S.M.T M.I.H.A

עיסוי רפואי

עיסוי רפואי הוא תחום טיפולי רחב היקף, אשר נותן מענה למגוון רחב של אוכלוסיות במצבים שונים, באמצעות מגע.
התכנית הדו-שנתית ללימודי עיסוי רפואי בקמפוס ברושים היא יחודית, ומציעה הכשרה מקצועית ברמה הגבוהה ביותר בארץ. קמפוס ברושים הוא היחיד שמאפשר, לצד הכשרה במגוון טכניקות רחב, התנסות קלינית מעשית כבר במהלך הלימודים.
דגש רב מושם על פיתוח היכולות הטיפוליות של כל תלמיד ותלמידה, כדי להבטיח שכל אחד ואחת מהם ירכשו את כל הכלים הנחוצים שיבטיחו את היותם מטפלים מקצועיים.
הטיפול בעיסוי רפואי משולב מוכר ביחידות לרפואה משלימה של מוסדות רפואיים ציבוריים, ומטפלים בעיסוי רפואי משתלבים בבתי חולים, בקופות החולים השונות, במרכזי טיפול הוליסטיים, במכוני כושר ובריאות, בספא ובקליניקות מקצועיות ייעודיות לשיקום, ספורט, פריון, ילדים, ועוד. 
הלימודים בקמפוס ברושים פותחים לבוגרי התכנית דלתות רבות לאפשרויות תעסוקה, ורבים מהם עוסקים בתחום לפרנסתם, ומטפלים במרכזים רפואיים וטיפוליים מכובדים ומובילים, בנבחרות ספורט, מחלקות שיקומיות, ועוד. לחלקם קליניקות פרטיות משלהם.
קמפוס ברושים עובד בשיתוף פעולה קבוע עם מרכזים טיפוליים ומרכזי ספא, ועם רשת ישרוטל, ברחבי הארץ.


אודות עיסוי רפואי

העיסוי הוא אחת משיטות הטיפול העתיקות ביותר המוכרות בהסטוריה של האנושות. עדויות קדומות לטיפול בעיסוי מופיעות בהירוגליפים (כתב חרטומים) שנמצאו בקברו של תות ענח' אמון בשנת 1,323 לפנה"ס, וידוע כי כבר בעבר הרחוק נעזרו השמאנים בעיסוי לצרכי ריפוי.

בימינו מוכרות למעלה מ- 80 שיטות עיסוי שונות. פרקטיקות מגע קיימות בתרבויות שונות ורבות ממזרח ועד מערב, בהן עיסוי יפני, סיני, הודי, תאילנדי, מונגולי, אפריקני, יווני, שוודי, גרמני, צרפתי, ועוד.
הנריק לינג (1776-1839), רופא ומטפל שוודי, שנחשף לשיטות עיסוי שונות, ליקט ופיתח מתוכן שבע תנועות בסיסיות המוכרות כעיסוי השוודי. הוא היה הראשון בעולם המערבי שהכניס את העיסוי לתחום הרפואי ובכך הפך את העיסוי - לרפואי.


אופי הלימודים

כל אדם מגיע לטיפול מלווה בסגנונו האישי ובאופיו היחודי. חכמה היא לדעת להתאים את טכניקת העיסוי לאדם המסויים, ובכך ליצור מכלול טיפולי מקצועי.
עיסוי הוא אומנות. כך, מטפל בעיסוי משול לנגן והמטופל משול לכלי נגינה; יש לדעת במדויק כיצד לכוון את הכלי, ובאיזה מקצב לעבוד. ניתנת משמעות להשפעה הרבה שיש לעבודה הרמונית נכונה, איטית או מהירה. ההבדל בין עיסוי אחד למשנהו אינו טמון רק בטכניקה עצמה, אם כי מקורו באדם המטפל, ובאדם המסויים המטופל.
בקמפוס ברושים מודעים לקשת המגוונת של הגורמים המשפיעים על איכות המגע, מתייחסים לכל המרכיבים שלו, ומלווים כל תלמיד בתהליך ההתפתחות המיוחד כמטפל, תוך מתן הדגשים האישיים הנדרשים ללמידה ולשיפור.

 

תכנית הלימודים

התכנית ללימודי העיסוי הרפואי משלבת ידע תיאורטי, עבודה מעשית, והתנסות חווייתית אישית, בשלושה מישורים עיקריים: המדעי, האבחוני והטיפולי.
התכנית משלבת גישות טיפוליות משלימות ושיעורי העשרה רבים, בהם ארומתרפיה, ניהול ושיווק מרפאה, יחסי מטפל – מטופל, ועוד.
בנוסף, מושם דגש על אנטומיה טופוגרפית, פתולוגיות ספציפיות ואתיקה מקצועית.
הידע שנרכש הוא תיאורטי ומעשי ומשולב בהתנסות וחוויה אישית, הכוללת נשימות, מדיטציות, דמיון מודרך, ועוד.
דגש משמעותי מושם על הרחבת הידע ועל העמקה בשלושה תחומים; המדעי, האבחוני והטיפולי. אלה יחד מעניקים את מכלול הידע והכלים הנחוצים כדי לאבחן פתולוגיה שהתהוותה בגופו של מטופל, להבין אותה לעומקה, כולל הרקע שלה, הפן הרגשי-נפשי הקשור בה, מאפייניה, ולבחור באופן הטיפול המיטבי הדרוש.

במישור המדעי
הבנה מעמיקה בפתולוגיה; מהי פתולוגיה, מושגים בפתולוגיה, דרכי הופעתן של פתולוגיות באיברי ובאיזורי גוף שונים, ומהן השלכותיהן.
הבנה מעמיקה באורתופדיה; נזקים הנוצרים בגוף על רקע ניווני או על רקע טראומטי, מושגים אורתופדיים, מנגנון פגיעה/ מערך פציעה ופציעות שונות - ברמה אקוטית וברמה כרונית, מהו תהליך דלקתי, ניתוחים, קיבועים, טיפולים ושיקום.

במישור האבחוני

נלמדים בדיקת מפרקים; כיצד לבדוק כל מפרק ומפרק, תשאול אובייקטיבי וסובייקטיבי, אבחון יציבתי, אבחון נשימתי, בדיקת כוח וגמישות שרירית.

במישור הטיפולי

נלמדות טכניקות עיסוי שבדי, עיסוי רקמות עמוק, ביצוע הארכות פאסיביות ואקטיביות שנועדו לעזור בשיקום ובשיפור הגמישות של כל מפרק ומפרק, החזרת תפקוד מלא במפרקים פגועים, הרגעה והרפיה של השרירים, גירוי מערכת העצבים, עקרונות טיפול בקור - במצבים אקוטיים ובשיקום, וטיפול בצלקות לשם החזרת ריקמה לתפקוד יעיל. בנוסף נלמד גם עיסוי למגזרים שונים כגון ספורטאים, נשים הרות בתהליך הלידה ונשים לאחר לידה, ועוד.


שנה א'

בשנה הראשונה מתמקדים הלימודים בהסטוריה של העיסוי, ובלימוד ובהטמעה של התנועות השונות בעיסוי רפואי משולב, תוך שימת דגש על התאמת התנועות למטופל, לצד אופן תנועה הנכון למטפל עצמו.
נלמדות פרקטיקות בהן טכניקות שחרור שריר בעזרת דמיון מודרך, Myofescal Release, טכניקות עיסוי מתקדמות, עיסוי רקמות עמוק, עיסוי באבנים חמות, הנעת מפרקים, ועבודה בשכיבה על הצד וגם בישיבה.
בנוסף, מתעמקים בלמידה של סוגי כאב שונים – מקורם והטיפול בהם, התמודדות עם אוכלוסיות מגוונות של מטופלים, ועוד.

שנה ב'
לימודי השנה השנייה נועדו להעמקת הידע וההבנה היסודית בנושאים ספציפיים ובהם Tender Points, ועל התבוננות ואבחון של ליקויי יציבה, פציעות, מחלות וטראומות שונות, על השלכותיהם הגופניות והרגשיות-נפשיות, על משמעותו של כאב וכיצד עובדים איתו, ועוד.
תשומת לב רבה ניתנת ליכולותיו הטיפוליות של התלמיד - כמטפל, בהקניית כלים לאבחון ולשיפור איכות הטיפול, להתמודדות עם אוכלוסיות מטופלים שונות, הקשבה, הכלה ואמפטיה, תוך הדגשת הרעיון של יצירת תהליך טיפולי המיועד לשינוי ושיפור איכות חייהם של המטופל והמטפל כאחד.


המסלול הטיפולי

המסלול הטיפולי מתמקד במתן מענה מיוחד בשני תחומים, בלימודים והכשרה בטכניקות טיפול מתאימות;
האחד הוא מתאמנים בענפי ספורט שונים, חובבני ומקצועי כאחד, לטיפול בכאב ממקור שרירי, ולשיקום לאחר פציעה,
השני הוא פציעות ממקור חוזרני (RSI). החיים המודרניים מביאים איתם הזדמנויות לפציעות רבות עקב תנועות קבועות, חוזרניות, שקשורות לאופי סביבת העבודה, לצורת הישיבה וכד'.


bodywork posture correction
מן המפורסמות היא שקושי רב המושם על המטפל נובע מעומס על המפרקים והשרירים. לא משום שפעולת העיסוי קשה, אלה כיוון שלימוד הטכניקה נעשה באופן לא נכון.
חשיבות תיקון עבודת הגוף של המטפל היא עיקר בהכשרת מטפלים בעיסוי. צוות המורים בתכנית ללימודי עיסוי רפואי בקמפוס ברושים הוא צוות ותיק ובעל נסיון טיפולי רב, ופיתח מודל וגישה היחודיים לתכנית, להדרכה ליציבה נכונה ושימוש נכון במנופי הגוף לטובת עבודה קלה, שאינה מערבת שימוש בשרירים כלל. כך, טכניקות העיסוי מיושמות על ידי העברת משקל מהאגן ודחיפה מהרגלים.


תעודת סיום התכנית

תכנית הלימודים מתפרשת על פני שנה עד שנתיים וכוללת כ- 1,035 שעות אקדמיות.
בסוף כל שנת לימודים מוענקות לבוגרים תעודות מטעם קמפוס ברושים, ביה"ס להכשרת מטפלים ברפואה משלימה, המועדון לספורט באוניברסיטת תל-אביב.

בסיום שנה א'
תעודת מטפל מוסמך בעיסוי רפואי + תעודת מטפל בעיסוי שבדי + תעודת מטפל בעיסוי באבנים חמות.
בסיום שנה ב'
תעודת מטפל בכיר בעיסוי רפואי + תעודת מטפל בעיסוי בנשים הרות.


הכרה מקצועית

תכנית הלימודים בקמפוס ברושים מותאמת לדרישות ולהיקף השעות של ארגוני המקצוע ומוסדותיו הבין-לאומיים, ומוכרת על ידי איגוד מקצועות העיסוי וטיפולי הגוף בישראל. בוגרי קמפוס ברושים זכאים להירשם כחברים באיגוד המקצועית ולקבל תעודה מטעמו.


תנאי קבלה
• תעודת בגרות
• ראיון אישי
• מבחן התאמה

 

רכז המגמה:
תום פיאנן, MyoFascial Pain Therapist
Dipl. Ac, Lic. S.M.T
רכז מגמת עיסוי רפואי בקמפוס ברושים.
משנת 2006 מרצה בכיר בתחומי מגע: עיסוי , עיסוי רפואי, עיסוי שבדי, עיסוי אורטופדי, עיסוי רקמות עמוק, עיסוי תאילנדי, עיסוי שיקומי, טריגר פוינט.
בוגר מוסמך בלימודי רפואה סינית, עבר התמחויות לאורך השנים בארץ ובחו"ל בתחומי אורטופדיה, ספורט וכאב, עוסק בתחום שיקום פציעות ספורט מזה 7 שנים.
חבר מוכר בלשכה למקצועות בריאות משלימים, החברה הישראלית לרפואה מוסקלו-סקלטלית ההסתדרות הרפואית בישראל , באיגוד העיסוי וטיפולי הגוף בישראל ובלשכה למקצועות בריאות משלימים.
בין השנים 2012-2011 הוביל את השתלבות הטיפול האינטגרטיבי במרכז לרפואת ספורט, בית החולים מאיר כפר סבא.
מאז שנת 2012 ועד היום מרכז את פרויקט "מסע" מטעם ISRAEL WAY העוסק בלימוד קורסים בינלאומיים בארץ.
אחראי על הכשרת המטפלים ברשת ישרוטל , ספא "יערות הכרמל", ספא "בראשית" ועוד.
מאז שנת 2009 ועד היום יוצאת משלחת טיפול בקבוצות הספורט של אנגליה במכביה בהרכב סטודנטים ובוגרי קמפוס ברושים, בניהולו המקצועי של תום.

קמפוס ברושים

קמפוס ברושים לרפואה משלימה באוניברסיטת תל-אביב, הוא בית הספר המוביל בישראל לרפואה משלימה ברמתו האקדמית.
קמפוס ברושים מקיים מגוון מסלולי לימוד לתעודת מטפל במקצועות הרפואה המשלימה השונים, לימודי המשך והתמחויות מקצועיות למטפלים. בוגרי בית הספר משמשים כמטפלים בכירים בבתי חולים, בקופות חולים ובקליניקות פרטיות.
כמו כן, מקיים הקמפוס מסלולי לימודים לקהל הרחב, לצורך הרחבת המודעות לאורח חיים בריא ולצורך התפתחות אישית.
קמפוס ברושים פועל בשיתוף פעולה עם מוסדות אקדמיים ורפואיים בארץ ובחו"ל, מהווה חלק ממקימי ארגון הגג לרפואה משלימה בישראל ותכניות הלימודים המוצעות בו מוכרות על ידי האיגודים המקצועיים השונים. הועדה האקדמית של קמפוס ברושים מקפידה על רמה אקדמית גבוהה במיוחד אשר באה לידי ביטוי במבנה תכניות הלימוד, בהיקפן הרחב, בבחירת טובי המרצים בעלי ניסיון קליני ופדגוגי עשיר ובדגש על התנסות קלינית מרובה במהלך הלימודים.
הסטודנטים בקמפוס הינם צעירים הרוכשים את הכשרתם המקצועית הראשונה, כמו גם, אנשים המבקשים לפתח קריירה שנייה או קריירה נלווית בתחום הרפואה המשלימה. המשותף לתמהיל המגוון של הסטודנטים שלנו, היא חווית הלמידה באווירה משפחתית – ייחודית הכוללת בנוסף ללימוד האקדמי, גם תהליכי התפתחות וצמיחה אישית משמעותיים ומטביעי חותם.

 

 

עדכון אחרון ב 06 ספטמבר 2019

קורסים וסדנאות

אודות הקליניקה

תום פיאנן ספורט-תרפיסט

טלפון : 052-284-2204

כתובת : קיבוץ פרוד, גליל עליון.

דואר: קיבוץ פרוד, דואר נע בקעת בית הכרם.

דוא"ל : This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.